AVC

Accidentul vascular cerebral
Intrebare postata de zilzi cu 13 ani in urma

Tatal meu are 70 ani.
In urma examen IRM concluzii:
AVC ischemic acut temporo-occipital stang.
Atrofie cerebrala moderata.Leziuni demielinizante periventriculare.
Data producerii 01.12.2010.
S-a instalat brusc o tulburare de intelegere si de exprimare a limbajului,ameteli,cefalee.
Tratament in spital cu celebrolizin,atacand,plavix timp de 10 zile,dupa care continua sa i-a acasa doar atacand,plavix , sermion (cate 1/zi).
Tensiunea are valori normale , insa pulsul e intre 40-50 batai.
Va dati seama ca in spitalul din Suceava nu mai am incredere si va rog sa ma indrumati la o clinica in care in urma diagnosticului, tratamentul prescris sa fie unul sigur.

Cu stima Zetu Liliana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Iuli (acum 13 ani)

Din pacate, cu acest diagnostic, foarte multe ameliorari nu se vor putea vedea, insa cat de cat poate se mai poate recupera ceva. Incercati in Bucuresti, la Spitalul de Urgenta Floreasca, sectia Neurologie. Mai au si Obregia Neurologie, Spitalul Universitar...

Sanatate si putere multa va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zilzi (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspuns,dar inteleg ca e de speriat.
Eu sincer speram ca un tratament si un regim corespunzator face minuni.
De aceea ma intereseaza recomandarea unui medic bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Atrofia cerebrala, ca orice fel de atrofie (musculara, nervoasa) este ireversibila, si presupune ca o parte din creier nu mai poate functiona niciodata. Leziunile demielinizante, foarte grave de altfel, reprezinta distrugerea mielinei, o substanta aflata in materia alba care izoleaza terminatiile nervilor. Mielina ajuta nervii sa primeasca si sa interpreteze mesajul primit de la nivel cerebral cu viteza maxima. Cand terminatia nervoasa pierde aceasta substanta, ea nu mai poate functiona corespunzator, conducand la regiuni de cicatrizare, sau scleroze, ce apar acolo unde terminatia nervoasa nu mai are invelisul de mielina. Acolo unde are loc, viteza cu care impulsul strabate nervii este mai mica decat in mod normal. Chiar si cand aceste regiuni de cicatrizare cauzate de demielinizare s-au vindecat si a avut loc o remielinizare, mai rar dar posibil, raspunsul terminatiilor nervoase ramane mai lent decat in cazul in care demielinizarea nu ar fi avut loc.
Sa stiti ca tratamentul este in principiu bun. Nu prea inteleg de ce nu aveti incredere. Desigur, este dreptul dumneavoastra sa cereti o a doua opinie. Vi l-as putea recomanda spre exemplu la Floreasca la Neuro pe Dr. Radu Macovei, dar nu stiu daca ajungeti la dansul. Dr. Viorel Poalelungi este extraordinar dar este la Militar parca. Altcineva ar fi Dr. Lugoji de la Institutul de boli cerebrovasculare Vlad Voiculescu (langa Spit. Obregia). Interesati-va pe net caci cu siguranta veti gasi. Este insa o perioada mai putin buna, fiind Sarbatorile.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: