paracetamol indicatii

Paracetamolul

Categoria: Articole

Generalitati Paracetamolul este folosit in general pentru diminuarea disconfortului cauzat de infectii acute minore sau in cazul anumitor proceduri chirurgicale, pentru reducerea febrei la bolnavii care nu sufera de insuficienta cardiaca sau respiratorie. Totusi, exista destul de putine dovezi care sa sustina eficienta paracetamolului pentru tratarea febrei la bolnavii care nu sufera de boli pulmonare sau cardiovasculare si pentru a preveni convulsiile. Paracetamolul poate prelungi infectile si poate reduce actiunea anticorpilor in cazul bolilor usoare si poate creste mortalitatea si morbiditatea in cazul infectiilor severe. Doza la copii nu trebuie sa depaseasca 10-15 mg/kg la patru ore, maximum fiind de 100 mg/kg/zi si nici un bolnav nu trebuie sa primeasca mai mult de 4 grame de paracetamol pe zi. Indicatii - Febra - La bolnavii cu insuficienta cardiaca sau respiratorie care sunt febrili, acesta poate fi de ajutor, in scopul reducerii consumului de oxigen,... [continuare]

Intoxicatia cu paracetamol

Categoria: Articole

Generalitati Paracetamolul (acetaminofen) este unul din cele mai utilizate antipiretice (substante care combat febra) si antialgice (scad durerea) si se gaseste in compozitia a peste 100 de produse farmaceutice disponibile fara reteta medicala (apartin clasei de medicamente over the counter). Se utilizeaza in special pentru ameliorarea febrei si durerii, a cefaleei, dar si a altor dureri minore, dar suparatoare (si care nu au componenta inflamatorie), in stari gripale si raceli banale. In combinatie cu antiinflamtoarele nesteroidiene sau chiar cu opiodele se poate folosi cu succes in tratamentul unor dureri cronice severe (dorsalgii, lombalgii si chiar dureri neoplazice). Mecanismul exact de actiune al paracetamolului este deocamdata incomplet cunoscut. Se pare insa ca amelioreaza durerea ridicand de fapt pragul de aparitie a acesteia (deci stimulul dureros trebuie sa aiba o intensitate mult mai mare pentru a declansa o senzatie ce poate fi resimtita si constientizata ca... [continuare]

Dozajul paracetamolului sau acetaminofenului la copii

Categoria: Articole

Generalitati Supradozajul cu acetaminofen are efecte destul de grave si se poate produce mai usor deca ar crede oricine. Acetaminofenul (paracetamolul) este de multa vreme considerat un remediu standard pentru tratarea febrei si durerilor la copii. Este eficient si disponibil fara prescriptie medicala. Cu toate acestea, consumul excesiv al acestuia poate fi daunator. Iata ce trebuie sa se stie despre supradoza de acetaminofen la copii si cand trebuie solicitat serviciul de urgenta. Cand se poate produce un supradozaj de acetaminofen? Supradozarea cu acetaminofen este grava si poate sa apara destul de usor in oricare din urmatoarele situatii: - graba parintilor - parintii sau cei care administreaza medicamente copiilor trebuie sa respecte cu atentie recomandarea medicului sau indicatiile inscrise pe prospectul medicamentului. De asemenea, este foarte important sa se anunte alte persoane care pot avea grija de copil ce medicamente si in ce doze i s-au administrat micutului. [continuare]

Paracetamol sinus

Categoria: Comunitate

Ce se poate intampla daca am luat 1/2 paracetamol sinus si sunt insarcinata in 3 saptamini? doar o singura data. [continuare]

Paracetamol

Categoria: Diverse

Paracetamolul este un compus analgezic nemorfinic, antipiretic si slab antiinflamator. Este larg utilizat pentru proprietatile sale farmacoterapeutice si toxicitatea sa foarte redusa, fiind un medicament bine tolerat in dozele terapeutice. In intoxicatia acuta prin supradozare paracetamolul produce necroza centrolobulara hepatica. [continuare]

N-paracetamol, comprimate

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare: Comprimate 500 mg; cutie x 1 flacon x 20 cpr. Indicatii: Durere usoara si medie. febra. Doze si administrare: Oral: adulti si copii peste 15 ani: 500-1000 mg la 4 ore, maxim 4 g/zi in tratamentul pe termen scurt si 2,5 g/24 ore in cel pe termen lung. copii: 60 mg/ kg; se poate repeta la 6 ore; 5-8 ani (17-24 kg): 250 mg de 3-4 ori/zi, maxim 1 g/ zi; 8-12 ani (24-35 kg): 250-500 mg de 3-4 ori/zi maxim 2 g /zi; 12-15 ani (35-50 kg): 250-750 mg de 3-4 ori/zi maxim 3 g/zi. Daca clearance-ul creatininei Contraindicatii: Hipersensibilitate; IH; deficit de G-6-PDH. Atentionari: Alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala. insuficienta renala grava (numai in trat. de lunga durata cu doze mari). monitorizarea functiilor hepatice in cazul trat. de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente. Asocierea cu ains. Reactii adverse: Rar reactii alergice (rash cutanat, parestezii sau prurit),... [continuare]

Paracetamol extra fort, comprimate

Categoria: Medicamente

Compozitie Comprimate ce contin 500 mg paracetamol (acetaminophen). Actiune terapeutica Analgezic si antipiretic. Doze si mod de administrare Adulti: 1-2 comprimate x 3-4 ori pe zi. Doza maxima 24 ore este de 8 comprimate. Este recomandat a nu se depasi 5 zile de tratament fara avizul medicului. Indicatii Nevralgii, dureri de diverse etiologii, febra. Contraindicatii Insuficienta renala grava, insuficienta hepatobiliara, alergie la paracetamol, prudenta in primul trimestru de sarcina. Reactii adverse In cazuri foarte rare poate provoca iritatii gastrice sau alergie la paracetamol. [continuare]

Paracetamol sinus, comprimate

Categoria: Medicamente

Indicatii Tratamentul simptomatic al rinitei alergice si vasomotorii, acompaniata de febra si/sau cefalee, stari febrile, gripa. Doze si mod de administrare Adulti: 3-6 comprimate/zi, divizate in 3 prize (dimineata, la pranz si seara). Nu se vor administra mai mult de 6 comprimate/zi si 2 comprimate/priza. Copii intre 5-10 ani: cate 1-2 comprimate/zi (in functie de varsta). Nu se va depasi doza maxima de 2 comprimate/zi; intre 10-15 ani: 2-3 comprimate/zi (in functie de varsta). Nu se vor administra mai mult de 3 comprimate/zi. La copii nu se va administra mai mult de 1 comprimat o data. Comprimatele se administreaza cu o jumatate de ora inainte de masa. Compozitie Maleat de clorfeniramina 3 mg; clorhidrat de pseudo-efedrina 30 mg; paracetamol 500 mg. Actiune terapeutica Paracetamol sinus asociaza un antihistaminic H1 puternic (maleatul de clorfeniramina) cu un simpatomimetic cu efect decongestionant (pseudoefedrina) si cu paracetamolul, ce prezinta proprietati... [continuare]

Paracetamol

Categoria: Medicamente

Indicatii Combaterea simptomatica a febrei de cauza infectioasa. Tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate medie: cefalee, nevralgii dentare, dureri sciatice; artralgii nereumatismale, dismenoree, dureri dupa unele interventii chirurgicale, entorse, fracturi si luxatii. Doze si mod de administrare La adulti si la copiii peste 12 ani, doza obisnuita este de 500 mg la fiecare 6-8 ore (se va respecta un interval minim de 4 ore intre prize). Nu se va depasi doza maxima de 1g/priza si 4g/ 24 de ore. Pentru un tratament de lunga durata, doza maxima/zi se reduce la 2,5 g. Pentru doze mai mari tratamentul va fi efectuat sub stricta supraveghere medicala. Copii intre 6 si 12 ani: 250-500 mg la 6-8 ore. Copii intre 3 si 6 ani: 125-250 mg la 6-8 ore. Paracetamol sinus: adulti: 3-6 comprimate/zi, divizate in 3 prize (dimineata, la pranz si seara). Nu se vor administra mai mult de 6 comprimate/zi si 2 comprimate/priza. Copii intre 5-10 ani: cate 1-2 comprimate/zi (in functie de... [continuare]

Paracetamol 200 bc, solutie interna

Categoria: Medicamente

Compozitie 5 ml solutie (1 lingurita masura) contin 120/200 mg paracetamol. Actiune terapeutica paracetamolul este un analgetic si antipiretic cu slab caracter antiinflamator care actioneaza prin neutralizarea sintezei de prostaglandine. Se poate ajunge la inhibarea efectului pirogenezei endogene asupra centrului hipotalamic de reglare a temperaturii. Indicatii Dureri de intensitate mica si moderata si febra. Doze si mod de administrare Se administreaza cu ajutorul linguritei masura de 5 ml sau cu ajutorul capacelului gradat de 5 ml. Doza administrata este dependenta de varsta si greutatea pacientului, in general 10 - 15 mg/kg corp paracetamol o data, pana la 50 mg/kg corp ca doza totala zilnica. Copiilor sub 6 luni li se vor administra in 3 - 4 doze fractionate cate 70 - 100 mg (doza zilnica max. 350 mg). Copiilor sub 1 an de 3 - 4 ori /zi 100 - 150 mg, max. 500 mg /zi. Copiilor sub 3 ani de 3 - 4 ori pe zi cate 150 - 200 mg (max. 750 mg/zi) . Copiilor sub 6 ani... [continuare]

Paracetamol plus, comprimate

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare: Comprimate cu maleat de clorfeniramina 3 mg si paracetamol 500 mg; ct. x 2 blist. x 10 cpr. Indicatii: Tratamentul simptomatic al rinitei alergice acompaniate de febra si/sau cefalee, stari febrile, gripa. Doze si administrare: Adulti: 3-6 cpr./zi, divizate in 3 prize (dimineata, la pranz si seara), max. 6 cpr./zi si 2 cpr./priza. Copii intre 5-10 ani: 1-2 cpr./zi (in functie de varsta), max. 2 cpr./zi; intre 10-15 ani: 2-3 cpr./zi (in functie de varsta), max. 3 cpr./zi. la copii nu se va administra mai mult de 1 cpr./priza. Contraindicatii: Hipersensibilitate la una din componente. copii sub 5 ani. IH grava, glaucom, retentie urinara. Atentionari: IR, IH, se supravegheaza functia renala in caz de adm. prelungita. Nu se consuma bauturi alcoolice si nu se adm. deprimante ale snc (in special barbiturice). Reactii adverse: Rareori trombocitopenie, anemie, agranulocitoza. Dozele mari pot provoca necroza hepatica. Somnolenta, sedare,... [continuare]

Paracetamol lph, comprimate

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare: Comprimate 500 mg; cutie x 2 sau 100 blist. x 10 cpr. Indicatii: Durere usoara si medie. febra. Doze si administrare: Oral: adulti si copii peste 15 ani: 500-1000 mg la 4 ore, maxim 4 g/zi in tratamentul pe termen scurt si 2,5 g/24 ore in cel pe termen lung. copii: 60 mg/ kg; se poate repeta la 6 ore; 5-8 ani (17-24 kg): 250 mg de 3-4 ori/zi, maxim 1 g/ zi; 8-12 ani (24-35 kg): 250-500 mg de 3-4 ori/zi maxim 2 g /zi; 12-15 ani (35-50 kg): 250-750 mg de 3-4 ori/zi maxim 3 g/zi. Daca clearance-ul creatininei Contraindicatii: Hipersensibilitate; IH; deficit de G-6-PDH. Atentionari: Alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala. insuficienta renala grava (numai in trat. de lunga durata cu doze mari). monitorizarea functiilor hepatice in cazul trat. de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente. Asocierea cu ains. Reactii adverse: Rar reactii alergice (rash cutanat, parestezii sau prurit),... [continuare]

Paracetamol mixtur, sol.int.

Categoria: Medicamente

Indicatii: Dureri de intensitate mica si moderata si febra. Contraindicatii: Deficit congenital de glucozo-6-fosfatdehidrogenaza (simptom de anemie hemolitica), hipersensibilitate la paracetamol. Se impun precautii la pacientii cu disfunctii hepatice; in maladia Gilbert; in insuficienta renala si la nou-nascuti. Se impun de asemenea precautii la pacienti alergici la gruparea para. Tratamentul se va administra cu prudenta in timpul sarcinii (in special in primul trimestru) si in timpul alaptarii. Actiune: Paracetamolul este un analgetic si antipiretic cu slab caracter antiinflamator care actioneaza prin neutralizarea sintezei de prostaglandine. Se poate ajunge la inhibarea efectului pirogenezei endogene asupra centrului hipotalamic de reglare a temperaturii. Reactii adverse: In cazuri foarte rare pot aparea reactii de hipersensibilitate (hiperemie, reactii cutanate- ex. urticarie); trombopenie; leucopenia apare extrem de rar; cazuri izolate de agranulocitoza,... [continuare]

N paracetamol, compr.

Categoria: Medicamente

Indicatii: Este indicat in: - tratamentul simptomatic al durerilor usoare si medii cu diferite localizari: cefalee (dureri de cap), artralgii (dureri articulare), lumbalgii (dureri de spate), algii dentare (dureri dentare), dismenoree (dureri menstruale); - tratamentul simptomatic al febrei. Contraindicatii: Hipersensibilitate; IH; deficit de G-6-PDH. Administrare: Oral: adulti si copii peste 15 ani: 500-1000 mg la 4 ore, maxim 4 g/zi in tratamentul pe termen scurt si 2,5 g/24 ore in cel pe termen lung. Copii: 60 mg/ kg; se poate repeta la 6 ore; 5-8 ani (17-24 kg): 250 mg de 3-4 ori/zi, maxim 1 g/ zi; 8-12 ani (24-35 kg): 250-500 mg de 3-4 ori/zi maxim 2 g /zi; 12-15 ani (35-50 kg): 250-750 mg de 3-4 ori/zi maxim 3 g/zi. Daca clearance-ul creatininei Intrarectal: copii de 1-6 luni: cate 80 mg, de 1-3 ori/zi; copii de 6-12 luni: cate 125 mg, de 1-2 ori/zi; copii de 1-3 ani: cate 125 mg, de 1-3 ori/zi; copii de 3-7 ani: cate 250 mg de 1-2 ori/zi; copii de 7-15 ani: cate... [continuare]

Paracetamol pentru copii

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare: Solutie orala 120 mg/5 ml; cutie x 1 flacon x 100 ml Indicatii: Durere usoara si medie. febra. Doze si administrare: Oral: adulti si copii peste 15 ani: 500-1000 mg la 4 ore, maxim 4 g/zi in tratamentul pe termen scurt si 2,5 g/24 ore in cel pe termen lung. copii: 60 mg/ kg; se poate repeta la 6 ore; 5-8 ani (17-24 kg): 250 mg de 3-4 ori/zi, maxim 1 g/ zi; 8-12 ani (24-35 kg): 250-500 mg de 3-4 ori/zi maxim 2 g /zi; 12-15 ani (35-50 kg): 250-750 mg de 3-4 ori/zi maxim 3 g/zi. Daca clearance-ul creatininei Contraindicatii: Hipersensibilitate; IH; deficit de G-6-PDH. Atentionari: Alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala. insuficienta renala grava (numai in trat. de lunga durata cu doze mari). monitorizarea functiilor hepatice in cazul trat. de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente. Asocierea cu ains. Reactii adverse: Rar reactii alergice (rash cutanat, parestezii sau prurit),... [continuare]

Paracetamol, supozitoare

Categoria: Medicamente

Indicatii Tratamentul simptomatic al afectiunilor febrile si/sau dureroase. Paracetamol Atb supozitoare face parte din clasa de medicamente cunoscute sub denumirea de analgezice-antipiretice. Paracetamolul este utilizat pentru a reduce durerile de intensitate usoara sau moderata si febra. Doze si mod de administrare Paracetamol sugari: un supozitor de 125 mg, de 3-5 ori/zi, in functie de greutatea corporala. Paracetamol copii: se administreaza la copii peste 3 ani un supozitor de 250 mg, de 3-5 ori/zi, in functie de varsta. Utilizati intotdeauna Paracetamol Atb exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur. Paracetamol Atb supozitoare se administreaza intrarectal. Supozitoarele trebuie administrate intregi. Nu se recomanda divizarea supozitoarelor inainte de utilizare. Avand in vedere faptul ca doza recomandata la copiii cu varsta sub 6 luni este mai mica decat cantitatea de substanta... [continuare]

Calmantele indicate in functie de tipul durerii

Categoria: Articole

Generalitati Analgezicele sunt medicamentele administrate pentru calmarea durerilor. Aceste medicamente pot fi achizitionate de la farmacie si sunt eliberate fara prescriptie medicala. Chiar daca sunt usor de procurat, din cauza reactiilor adverse multiple si frecvente, nu trebuie sa faceti abuz. Cele mai utilizate analgezice sunt antiinflamatoarele nesteroidiene (AINS) si cele care contin acetaminofen (cum ar fi paracetamolul). In categoria antiinflamatoarelor nesteroidiene se incadreaza: aspirina, diclofenacul, ibuprofenul, piroxicamul etc. Medicamentele se vor administra in functie de tipul si locul durerii. Cu toate acestea, raspunsul fiecarei persoane la un calmant poate fi diferit; in cazul unora durerea poate fi ameliorata, iar in cazul altora aceasta va persista. AINS si acetaminofenul reduc durerea si disconfortul cauzat de: - durere de cap; - dureri musculare; - artrita; - dureri menstruale; - dureri de dinti; - dureri de urechi; - febra; - raceala; [continuare]

Indicatiile opioidelor in osteoartrita

Categoria: Articole

Generalitati si alte informatii Opioidele sunt substante analgezice cu actiune foarte intensa, care se elibereaza exclusiv pe baza unei retete medicale. Sunt indicate pacientilor cu dureri moderate si severe care nu raspund la tratamentul cu antiinflamatoare, acetaminofen sau fizioterapie, si in momentul actual sunt indicate si pacientilor cu osteoartrita. Osteoartrita sau artrita degenerativa, este o afectiune reumatismala inflamatorie caracterizata prin degradarea, pana la disparitie, a cartilajului articular si scaderea lichidului sinovial. Cartilajul reprezinta o pelicula de tesut conjunctiv ce acopera suprafetele articulare osoase si care favorizeaza miscarea oaselor, iar lichidul sinovial lubrefiaza permanent aceste suprafete.Pe masura ce cartilajul dispare, pacientul incepe sa resimta dureri din ce in ce mai intense la mers si la orice tip de mobilizare a articulatiei respective. Cele mai afectate articulatii sunt soldul, genunchii, articulatiile piciorului si... [continuare]

Indicatiile aspirinei in afectiunile cardiovasculare

Categoria: Articole

Generalitati De foarte multi ani, aspirina este recomandata pacientilor cu boli cardiovasculare, in cadrul schemelor terapeutice menite sa reduca riscul de aparitie a evenimentelor trombotice si ale atacurilor ischemice cardiace. Aspirina este un medicament ce poate creste fluiditatea sangelui, reduce agregarea plachetelor si scade riscul de aparitie a trombilor in interiorul vaselor. Aspirina este un preparat cu actiune analgezica, antipiretica si antiinflamatoare, care are de asemenea si un intens efect antiagregant plachetar. Efectele benefice ale aspirinei se datoreaza mecanismului sau de actiune, care presupune inhibarea unor enzime (numite ciclooxigenaze) cu rol in propagarea inflamatiei, durerii si aderarii plachetelor. Organismul are de fapt, mai multe forme de ciclooxigenaze, cel mai bine descrise fiind ciclooxigenaza 1 si ciclooxigenaza 2. Aspirina este un medicament neselectiv, care inhiba ambele izoforme ale enzimei. Inhibarea COX2 se traduce prin efectele... [continuare]

Calpol suspensie orala

Categoria: Medicamente

Mod de Prezentare Acest flacon contine 100 ml CALPOL Suspensie pentru copii. Fiecare 5 ml suspensie contine 120 mg paracetamol Indicatii CALPOL Suspensie pentru copii indeparteaza durerile, ca de exemplu cele dentare. Este de asemenea indicat si in cazul febrei. Daca febra este ridicata, durerea severa sau persistenta, contactati medicul. CALPOL Suspensie pentru copii este analgezic (indeparteaza durerea) si antipiretic (scade febra). Contraindicatii Ati avut vreodata alergie sau reactii adverse la paracetamol? Daca da, atunci NU folositi CALPOL Suspensie pentru copii si anuntati medicul sau farmacistul. Suferiti de afectiuni grave ale rinichilor sau ficatului? Daca da, consultati medicul sau farmacistul INAINTE sa folositi CALPOL Suspensie pentru copii. interactiuni In cazul adultilor se poate folosi CALPOL Suspensie concomitent cu administrarea contraceptivelor orale ("pilula zilnica") sau a tabletelor pentru epilepsie, dar se poate sa nu aiba acelasi efect asupra... [continuare]

Bronsiolita

Categoria: Articole

Generalitati Bronsiolita este o infectie a bronhiilor mici, cai de transport ale aerului in plamani. Este destul de frecventa la copii si produce manifestari respiratorii severe la acestia. Este destul de frecventa aparitia bronsiolitei si a altor afectiuni respiratorii la copii, datorita contactului frecvent al acestora cu diferiti germeni, pentru care nu au imunitate (rezistenta organismului la actiunea unui microb). Bronsiolita are cale de transmitere asemanatoare cu gripa. Cauze Bronsiolita este in mod frecvent cauzata de un virus, in special de virusul respirator sincitial, iar boala apare cu frecventa ridicata din toamna pana in primavara. Simptome Cele mai frecvente simptome sunt tusea, rinoreea (cursul nasului) si febra. In cateva zile de la aparitia simptomelor copilul manifesta respiratii superficiale sau respiratii insotite de wheezing (zgomot suierator). Infectia severa la copii determina cresterea rit [continuare]

Parotidita epidemica (oreion)

Categoria: Articole

Generalitati Oreionul este o infectie virala contagioasa care determina cresterea in volum, dureroasa a glandelor parotide (glande salivare situate intre ureche si mandibula). Oreionul este transmis atunci cand o persoana infectata tuseste sau stranuta si de asemenea prin contactul cu obiecte recent contaminate cum ar fi servetele, batiste, pahare sau prin maini murdare. Simptome Virusul care produce oreionul patrunde in corp prin nas sau gat. Simptomele apar atunci cand virusul se multiplica si se raspandeste in creier si invelisurile lui, glande salivare (de obicei glandele parotide), pancreas, testicule ovare si alte zone ale corpului si cuprind: - cresterea in volum, dureroasa, a uneia sau ambelor glande parotide; unul sau ambii obraji pot fi umflati, aproximativ 30-40% din cei infectati prezinta acest simptom care e considerat de catre multi un semn caracteristic pentru boala desi el poate aparea si in alte afectiuni - febra cuprinsa intre 38-40 grade... [continuare]

Fractura nazala

Categoria: Articole

Generalitati Nasul se poate fractura in urma unor accidente, in urma batailor sau a caderilor. Este greu de diagnosticat fractura de nas. Tumefierea (marirea de volum a nasului) poate inclina gresit spre diagnosticul de fractura, deoarece el poate sa apara si in alte cazuri de leziuni ale nasului. Simptome Principalele simptome sunt: - dureri la nivelul nasului - tumefierea (marirea de volum) nasului - modificarea formei nasului, aspect de nas coroiat, indoit - echimoze (vanatai) in jurul nasului sau a ochilor - secretii nazale sau sangerari nazale - crepitatii (sunet aspru) la atingerea sau frecarea nasului - imposibilitatea de a respira pe nas. Complicatii In cazul fracturii nazale pot aprea urmatoarele complicatii: - infectii ale nasului, sinusurilor sau oaselor fetei - dificultati permanente de respiratie (dispnee [continuare]

Sanador, comprimate

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare: Comprimate 500 mg; cutie x 2 blist. x 6 cpr. Indicatii: Durere usoara si medie. febra. Doze si administrare: Oral: adulti si copii peste 15 ani: 500-1000 mg la 4 ore, maxim 4 g/zi in tratamentul pe termen scurt si 2,5 g/24 ore in cel pe termen lung. copii: 60 mg/ kg; se poate repeta la 6 ore; 5-8 ani (17-24 kg): 250 mg de 3-4 ori/zi, maxim 1 g/ zi; 8-12 ani (24-35 kg): 250-500 mg de 3-4 ori/zi maxim 2 g /zi; 12-15 ani (35-50 kg): 250-750 mg de 3-4 ori/zi maxim 3 g/zi. Daca clearance-ul creatininei Contraindicatii: Hipersensibilitate; IH; deficit de G-6-PDH. Atentionari: Alcoolism si afectiuni hepatice, incluzand hepatita virala. insuficienta renala grava (numai in trat. de lunga durata cu doze mari). monitorizarea functiilor hepatice in cazul trat. de lunga durata si cu doze mari la pacientii cu leziuni hepatice preexistente. Asocierea cu ains. Reactii adverse: Rar reactii alergice (rash cutanat, parestezii sau prurit),... [continuare]

Caffetin, comprimate

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare Comprimate cu 250 mg paracetamol, 210 mg propifenazona, 50 mg cofeina, 10 mg fosfat de codeina sesquihidrat; ct. x 1 folie x 10 comprimate Indicatii Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate slaba si moderata: cefalee, migrena, dureri dentare, dureri menstruale, dureri postoperatorii si posttraumatice, mialgii, artralgii. Dozare si mod de administrare Adulti: 1-2 comprimate la nevoie, maxim 6 Comprimate/zi; copii peste 12 ani: 1-3 comprimate/zi. Contraindicatii Hipersensibilitate; IH, IR severa; hepatita virala, insuficienta respiratorie, deficit congenital de G-6-PD, agranulocitoza; alcoolism; sarcina si alaptare, soferi. Atentionari Prudenta la pacientii astmatici sau la cei cu rinita sau urticarie. A nu se consuma alcool pe parcursul tratamentului. La aparitia febrei, durerilor faringiene, ulceratiilor si abceselor la nivelul cavitatii bucale se intrerupe tratamentul si se consulta medicul (risc de neutropenie si agranulocitoza... [continuare]

Algopirin, comprimate filmate

Categoria: Medicamente

Indicatii Tratamentul simptomatic in dureri de intensitate medie cu diferite localizari (cefalee, migrene, mialgii, artralgii, dureri dentare sau din sfera ORL, dismenoree), in stari febrile, congestie nazala. Doze si mod de administrare Se administreaza Un comprimat la nevoie, max. 4 comprimate pe zi. Contraindicatii Hipersensibilitate; copii sub 12 ani cu febra produsa de afectiuni virale; insuficienta hepatocelulara; IR severa; ulcer gastro-duodenal activ, hemoragie digestiva, boli hemoragice si alte boli cu risc hemoragic; deficit de G-6-PDH, adenom de prostata, glaucom cu unghi inchis, stenoza pilorica, ileus paralitic, miastenie; sarcina si alaptare. Sarcina, alaptarea si fertilitatea Daca sunteti gravida sau alaptati, credeti ca ati putea fi gravida sau intentionati sa ramaneti gravida, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua acest medicament. ALGOPIRIN nu trebuie utilizat in timpul sarcinii, cu exceptia cazurilor in... [continuare]

Eferalgan pediatric, solutie interna

Categoria: Medicamente

Compozitie Paracetamol 3,000 g, parahidroxibenzoat de metil sodic 0,070 g, parahidroxibenzoat de propilsodic 0,030 g, acid sorbic 0,135 g. Excipienti: Polietilenglicol 6 000, solutie zaharoza, zaharina sodica, aromatizant caramel vanilie, apa purificata q.s.p 100 ml. Actiune terapeutica Analgezice periferice (indeparteaza durerea), antipiretice (scad temperatura). Indicatii Tratamentul simptomatic al durerii si starilor febrile: Stari febrile - boli contagioase ale copilului, stari eruptive cu febra, afectiuni ORL. hipertermia consecutiva vaccinarii: Durere de origine diversa. Mod de administrare Dozarea este dependenta de greutatea corporala: 20 - 30 mg /kg corp pe 24 ore, divizat in 3 - 4 prize. Sugari cu varsta sub 1 an: o lingurita masura, de 3 - 4 ori pe zi. Copii cu varsta de 1 - 3 ani: 2 lingurite masura, de 3 - 4 ori pe zi. Copii cu varsta peste 3 ani: 3 lingurite masura, de 3 - 4 ori pe zi. Instructiuni pentru utilizare si calea de administrare... [continuare]

Bioflu, capsule

Categoria: Medicamente

Indicatii Tratamentul simptomatic al congestiei nazale, tusei neproductive si febrei asociate afectiunilor tractului respirator. Doze si mod de administrare Adulti si adolescenti: doza uzuala este de 1-2 capsule moi de 4 ori pe zi. Nu se va depasi doza maxima de 8 capsule moi pe zi. Nu se administreaza Bioflu capsule moi, copiilor cu varsta mai mica de 12 ani. Durata tratamentului trebuie sa fie scurta (maxim 5 zile) Contraindicatii Hipersensibilitate, HTA severa sau necontrolata prin tratament, boala coronariana grava sau tulburari de ritm cardiac; antecedente de AVC; tusea din astmul bronsic; insuficienta respiratorie; insuficienta hepatocelulara; IR severa; diabet zaharat; hipertiroidie; glaucom cu unghi inchis; epilepsie, convulsii in antecedente; sarcina si alaptare; deficit de G-6-PDH; asociere cu IMAO; copii sub 12 ani. Utilizarea Bioflu capsule moi cu alimente si bauturi Se va evita consumul de alcool etilic, cafea, ceai negru, bauturi energizante, fumatul. Sarcina si... [continuare]

Sanador plus, comprimate

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare si compozitie: Comprimate paracetamol 300 mg, cafeina 50 mg; cutie x 2 blist. x 6 cpr. Indicatii: Tratament simptomatic al starilor gripale. tratamentul durerilor de intensitate usoara-medie: cefalee, nevralgii, dureri dentare, mialgii, artralgii etc. Doze si mod de administrare: Adulti: 11/2-2 cpr. o data; Copii mai mari de 6 ani: 1/2-1 cpr. o data. Doza unica poate fi repetata de 3 ori in 24 ore. [continuare]

Perfalgan, solutie perfuzabila

Categoria: Medicamente

Indicatii: Durere usoara si medie. febra. Acest medicament este un analgezic (amelioreaza durerea) si un antipiretic (scade febra). Utilizarea flaconului de 100 ml sau a pungii de 100 ml este limitata la adulti, adolescenti si copii cu greutate peste 33 kg. Flaconul de 50 ml este adaptat pentru utilizare la nou-nascuti la termen, sugari, copii mici si copii cu greutate sub 33 kg. El este indicat pentru tratamentul pe termen scurt al durerii de intensitate moderata, mai ales dupa o interventie chirurgicala, si pentru tratamentul pe termen scurt al febrei. Doze si mod de administrare: Perfalgan va va fi administrat de catre medic sau asistenta medicala prin perfuzie intravenoasa. Doza va fi ajustata individual de catre medicul dumneavoastra in functie de greutatea corporala si starea generala. Daca vi se pare ca efectul Perfalgan 10 mg/ml solutie perfuzabila este prea puternic sau prea slab, adresati-va medicului dumneavoastra. Daca utilizati mai mult decat trebuie din... [continuare]

Pagina 1 din 10 (300 rezultate)

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici OK