medicamente antipiretice

Ghid pentru utilizarea medicamentelor eliberate fara prescriptie medicala

Din Articole

Evitarea dozelor duble de medicamente Majoritatea persoanelor atunci cand sunt gripate utilizeaza medicamente pentru scadere febrei, ameliorarea durerilor generale, tusei si a nasului infundat inainte de a ajunge la consult de specialitate. Oricine se poate afla in pericolul de a folosi in mod accidental o supradoza de medicamente eliberare fara prescriptie medicale. Medicamentele administrate pentru ameliorarea durerii nu sunt, in general, periculoase daca sunt folosite corect. Dar utilizarea prelungita a acestora poate duce la formarea leziunilor hepatice, sangerare stomacala si boli renale. Clasificare In primul rand este important sa se cunoasca tipul de medicamente eliberate fara prescriptie medicala consumate, care sunt clasificate in: - medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS) - aspirina, ibuprofen, naproxen - acetaminofen - paracetamol. Acetaminofenul face parte din compozitia a mai multor medicamente eliberate fara prescriptie medicala. In... [continuare]

Tratamentul racelii la copii (fara medicamente)

Din Articole

Generalitati Cand vine vorba despre copii, parintii ar trebui sa fie precauti in ceea ce priveste administrarea medicamentelor deoarece acestea pot avea efecte nocive asupra organismului lor fragil si le pot pune sanatatea in pericol daca nu sunt administrate la recomandarea medicului pediatru. Raceala este o boala care poate fi tratata cu succes doar cu remedii naturiste, fara niciun medicament. Virozele respiratorii sunt cauzate de virusuri si nu pot fi vindecate cu medeicamente insa o parte din simptomele neplacute ale virozelor poti fi ameliorate cu ajutorul medicamentelor. In cazul racelii, exista o multime de me [continuare]

Esentialul despre medicamentele eliberate fara prescriptie medicala

Din Articole

Generalitati Medicamentele eliberate fara prescriptie medicala sunt cele pe care specialistii le numesc OTC-uri (over the counter) si la care pacientii pot apela pentru a ameliora o serie de afectiuni minore, fara sa se mai prezinte la medic. Ele se pot elibera direct din farmacie, nu au un regim special de administrare si nu necesita o reteta medicala. Chiar daca majoritatea medicamentelor care intra in aceasta clasa sunt considerate a fi sigure intrucat reactiile lor secundare sunt relativ minore comparativ cu alte clase de substante, care conduc la interactione medicamentoasa sau cu alte droguri si pot influenta negativ evolutia unor boli. Asadar, chiar daca OTC-urile pot fie eliberate fara probleme, in cazul in care aveti afectiuni cronice si urmati un tratament prescris de catre medicul dumneavoastra cel mai sigur este sa discutati cu acesta si eventualele coadministrari ale altor medicamente. In cazul in care nu exista probleme cronice si starea de sanatate este buna,... [continuare]

Pot asocia aceste medicamente?

Din Comunitate

Buna ziua am o nelamurire in legatura cu asocierea urmatoarelor medicamente zomen 3 mg aspenter 75 mgodata pe zi si betaserc 8 mg de 3x1 pe zi si seara un alprazolam de 0,25 mg oare se pot asocia aceste medicamente? [continuare]

Medicamentele contra febrei te imbolnavesc mai repede de gripa. afla de ce!

Din Diverse

Medicamentele pentru ameliorarea simptomelor de raceala si gripa au efect opus in organism. Raspandesc mai repede virusul in corp si grabesc declansarea infectiei, potrivit cercetatorilor canadieni de la Universitatea McMaster. [continuare]

Antipiretic

Din Dictionar Termeni

medicament utilizat in tratamentul simptomatic al febrei. Sinonim : febrifug. [continuare]

Febra

Din Dictionar Termeni

temperatura corporala mai mare de 37 grade C, masurata in gura, sau de 37,7grade C masurata in rect. Cauze - febra este provocata de proteinele zise pirogene eliberate in organism atunci cand globulele albe lupta impotriva microbilor responsabili de o infectie. Aceasta crestere a temperaturii actioneaza impotriva multiplicarii anumitor microbi. O febra mai poate fi prezenta in absenta unei infectii (infarct de miocard, tumora a sistemului limfatic). Simptome si semne - O stare febrila este insotita adesea de o senzatie de frig, de sete intensa sau de frisoane, putand merge, la copil, pana la convulsii sau delir. La adult, o febra moderata poate sa nu fie observata sau poate antrena doar o senzatie de indispozitie ori impresie de frig. La batran, o febra ridicata poate antrena tulburari de comportament, simuland o meningita, de exemplu. Tratament - Este necesara o consultatie atunci cand febra, ca unic simptom sau asociata cu alte simptome, dureaza mai mult de 3 zile sau... [continuare]

Pirexie

Din Dictionar Termeni

temperatura corporala mai mare de 37 C, masurata in gura, sau de 37,7 C masurata in rect. Cauze - febra este provocata de proteinele zise pirogene eliberate in organism atunci cand globulele albe lupta impotriva microbilor responsabili de o infectie. Aceasta crestere a temperaturii actioneaza impotriva multiplicarii anumitor microbi. O febra mai poate fi prezenta in absenta unei infectii (infarct de miocard, tumora a sistemului limfatic). Simptome si semne - O stare febrila este insotita adesea de o senzatie de frig, de sete intensa sau de frisoane, putand merge, la copil, pana la convulsii sau delir. La adult, o febra moderata poate sa nu fie observata sau poate antrena doar o senzatie de indispozitie ori impresie de frig. La batran, o febra ridicata poate antrena tulburari de comportament, simuland o meningita, de exemplu. Tratament - Este necesara o consultatie atunci cand febra, ca unic simptom sau asociata cu alte simptome, dureaza mai mult de 3 zile sau daca... [continuare]

Reye (sindrom al lui)

Din Dictionar Termeni

boala caracterizata printr-o atingere cerebrala neinflamatorie si o atingere hepatica ce survine in continuarea unui episod viral acut. Sindromul reye afecteaza indeosebi copiii, de cele mai multe ori spre varsta de 3 ani. Cauze - Cauzele acestui sindrom sunt inca necunoscute. Totusi, mai multe studii realizate in Statele Unite au pus in evidenta o legatura intre luarea de aspirina si aparitia acestui sindrom la copiii care au avut o boala virala (gripa, infectie respiratorie, varicela). Simptome si semne - La inceput, semnele (febra, deprimare) pot fi confundate cu cele ale bolii virale initiale. Dupa cateva zile de latenta, apar brusc varsaturi frecvente si abundente dupa care vin tulburari de comportament (somnolenta, apatie, iritabilitate), tulburari ale tonusului sau ale constientei, putand merge pana la coma, Sunt frecvente convulsiile. Tratament si prevenire - Tratamentul bolii in formele ei grave necesita o spitalizare intr-un serviciu de reanimare. Prevenirea... [continuare]

Trimovax, solutie injectabila

Din Medicamente

Compozitie O singura doza de vaccin liofilizat contine: ingrediente active: virus rujeolic viu hiperatenuat (tulpina Schwarz) minim 1 000 CCID 50; virus urlian viu atenuat (tulpina Urabe AM 9) minim 5 000 CCID 50; virus rubeolic viu atenuat (tulpina Wistar RA 27/3M) minim 1 000 CCID 50 (CCID 50 = culturi celulare doza infectanta 50%). Excipienti: albumina umana, lactoza, excipient pentru liofilizat. Diluent: ser fiziologic - 0,5 ml. Actiune terapeutica vaccin combinat, cu virusuri vii atenuate, impotriva rujeolei, oreionului si rubeolei. Tulpina de virus rujeolic - Schwarz. Tulpina de virus urlian - Urabe AM 9. Tulpina de virus rubeolic - Wistar RA 27/3 M. Indicatii Acest produs este un vaccin. imunizarea activa fata de rujeola, oreion si rubeola, incepand cu varsta de 12 luni, la copii de ambele sexe. imunizarea activa a copiilor care traiesc in colectivitati (crese, gradinite), incepand cu varsta de 9 luni. In acest caz este necesara revaccinarea copilului la varsta de... [continuare]

Modafen

Din Medicamente

Ce este Modafen si pentru ce se utlizeaza Indicatii Modafen face parte din grupa medicamentelor decongestionante nazale de uz sistemic, simpatomimetice, combinatii, utilizat in ameliorarea simptomelor neplacute ale gripei si racelii, cum sunt congestia nazala si sinuzala, durerea de cap, febra, dureri musculare si articulare. Contine ibuprofen, care este eficace pentru ameliorarea durerii (medicament analgezic), inflamatiei (medicament antiinflamator) si scaderea temperaturii in caz de febra (medicament antipiretic). Cealalta substanta activa, clorhidratul de pseudoefedrina, scade edemul de la nivelul mucoaselor tractului respirator superior (medicament decongestionant). Mod de administrare Adulti si adolescenti: doza initiala este de 2 comprimate filmate; ulterior, daca este cazul, 1-2 comprimate filmate la fiecare 4-6 ore pe durata simptomatologiei - de obicei, 3-5 zile. Nu trebuie depasita o doza zilnica de 6 comprimate filmate. Se recomanda administrarea comprimatelor... [continuare]

Rouvax, suspensie

Din Medicamente

Compozitie O singura doza de vaccin liofilizat contine: ingrediente active (per doza): virus rujeolic viu hiperatenuat cel putin 1 000 CCID 50 (tulpina Schwarz) (CCID 50 = culturi celulare doza infectanta 50%). Excipienti (per doza): albumina umana, lactoza, excipient pentru liofilizat, diluent - 0,5 ml. Actiune terapeutica Vaccin viu hiperatenuat impotriva rujeolei. Indicatii Acest produs este un vaccin. Prevenirea rujeolei la copii, incepand cu varsta de 12 luni. Pentru copii care traiesc in colectivitati sau in tarile in curs de dezvoltare aceasta limita de varsta poate fi scazuta la 9 luni. Doze si mod de administrare vaccinarea antirujeolica se face incepand cu varsta de 12 luni. Pentru copiii care traiesc in colectivitati sau in tarile unde exista o incidenta crescuta a rujeolei asociate cu o rata inalta de mortalitate, vaccinarea poate incepe la varsta de 9 luni, fiind urmata de un rapel la 6 luni de la prima injectie, cand se poate asocia cu vaccinarea... [continuare]

Infanrix hexa

Din Medicamente

Ce este Infanrix hexa si pentru ce se utilizeaza Indicatii Infanrix hexa este indicat pentru vaccinare primara si de rapel a sugarilor si copiilor mici, impotriva difteriei, tetanosului, tusei convulsive, hepatitei B, poliomielitei si a bolii determinate de Haemophilus influenzae tip b. Mod de administrare Doze Schema de vaccinare primara consta din administrarea a doua sau trei doze ( cate 0,5 ml) care vor fi administrate conform recomandarilor oficiale. Administrarea unor doze de rapel se va face in conformitate cu recomandarile oficiale, dar, ca un minim, trebuie administrata o doza de vaccin Hib conjugat. Infanrix hexa poate fi luat in considerare pentru administrare ca doza de rapel in cazul in care compozitia antigenului este conforma cu recomandarile oficiale in vigoare. Sugari nascuti la termen Vaccinare primara: 3-doze Vaccinare de rapel: Trebuie administratao doza de rapel. Consideratii generale: - Trebuie respectat un interval de cel putin 1 luna intre... [continuare]

Facilitati de tratament

Clinici si cabinete medicale
CARDIOTIM CARDIOLOGIE
Medicina generala, , Cardiologie interventionala, Cardiologie 0256220660
Timisoara, STR. FRANYO ZOLTAN NR. 6
Family Clinic
0374200300
Voluntari, Str. Erou Iancu Nicolae, Nr. 124, Pipera-Voluntari
Centrul Medical Anadolu
Neonatologie, Urologie, Psihiatrie, Orl, Oncologie 0799499911
Bucuresti, Hatmanul Arbore, Nr.15-19, Etaj 4, Apt. 407, Sector 1, Bucuresti
Servicii si oferte medicale
CORONAROGRAFIE - CARDIOTIM CARDIOLOGIE
Coronarografia, procedura diagnostica care utilizeaza razele X si o substanta de contrast in vederea vizualizarii anatomiei arterelor coronare si a eventualelor leziuni. Vezi detalii
Vertij, Ameteala, Pierderea echilibrului, Rau de -masina vapor avion,aglomeratie, Reeducare Vestibulara - Clinica Nova Explorari ORL- Clinica Vertijului
Posturografia dinamica computerizata realizata cu Multitest Equilibre ofera solutii de investigare si recuperare a vertijului, pierderii echilibrului,ametelii, posturii post operatorii, raului de m... Vezi detalii

Intoxicatia cu paracetamol

Din Articole

Generalitati Paracetamolul (acetaminofen) este unul din cele mai utilizate antipiretice (substante care combat febra) si antialgice (scad durerea) si se gaseste in compozitia a peste 100 de produse farmaceutice disponibile fara reteta medicala (apartin clasei de medicamente over the counter). Se utilizeaza in special pentru ameliorarea febrei si durerii, a cefaleei, dar si a altor dureri minore, dar suparatoare (si care nu au componenta inflamatorie), in stari gripale si raceli banale. In combinatie cu antiinflamtoarele nesteroidiene sau chiar cu opiodele se poate folosi cu succes in tratamentul unor dureri cronice severe (dorsalgii, lombalgii si chiar dureri neoplazice). Mecanismul exact de actiune al paracetamolului este deocamdata incomplet cunoscut. Se pare insa ca amelioreaza durerea ridicand de fapt pragul de aparitie a acesteia (deci stimulul dureros trebuie sa aiba o intensitate mult mai mare pentru a declansa o senzatie ce poate fi resimtita si constientizata ca... [continuare]

Indicatiile aspirinei in afectiunile cardiovasculare

Din Articole

Generalitati De foarte multi ani, aspirina este recomandata pacientilor cu boli cardiovasculare, in cadrul schemelor terapeutice menite sa reduca riscul de aparitie a evenimentelor trombotice si ale atacurilor ischemice cardiace. Aspirina este un medicament ce poate creste fluiditatea sangelui, reduce agregarea plachetelor si scade riscul de aparitie a trombilor in interiorul vaselor. Aspirina este un preparat cu actiune analgezica, antipiretica si antiinflamatoare, care are de asemenea si un intens efect antiagregant plachetar. Efectele benefice ale aspirinei se datoreaza mecanismului sau de actiune, care presupune inhibarea unor enzime (numite ciclooxigenaze) cu rol in propagarea inflamatiei, durerii si aderarii plachetelor. Organismul are de fapt, mai multe forme de ciclooxigenaze, cel mai bine descrise fiind ciclooxigenaza 1 si ciclooxigenaza 2. Aspirina este un medicament neselectiv, care inhiba ambele izoforme ale enzimei. Inhibarea COX2 se traduce prin efectele... [continuare]

Paracetamol

Din Diverse

Paracetamolul este un compus analgezic nemorfinic, antipiretic si slab antiinflamator. Este larg utilizat pentru proprietatile sale farmacoterapeutice si toxicitatea sa foarte redusa, fiind un medicament bine tolerat in dozele terapeutice. In intoxicatia acuta prin supradozare paracetamolul produce necroza centrolobulara hepatica. [continuare]

Ibuprofenul poate reduce aparitia bolii alzheimer

Din Diverse

Folosirea medicamentelor antiinflamatoare de tip Ibuprofen, este asociata cu scaderea riscului de a dezvolta boala Alzheimer. Ibuprofenul este un medicament antiinflamator din grupa acizilor arilalifatici. Este un antiinflamator, analgezic si antipiretic mai puternic decat acidul acetilsalicilic. [continuare]

Cafeina

Din Diverse

Cafeina este un derivat purinic extras din semintele arborelui de cafea (Coffea arabica). Este cel mai utilizat stimulant si se consuma sub forma de extract apos. Cafeaua a fost utilizata inca din antichitate in principal in lumea araba. In Europa a ajuns in anul 1573. In 1819, chimistul german Friedrich Ferdinand Runge a izolat pentru prima oara principiul activ din cafea, cafeina, la indemnul lui Johann Wolfgang von Goethe. Cafeina este un stimulant SNC folosit in scop recreational, pentru a reinstaura vigilenta si concentrarea atunci cand apar semne de slabiciune, toropeala, sau medical in produsele analgezice-antipiretice sau antimigrenoase pentru potentarea efectelor acestora. Cafeina nu poate inlocui somnul si poate provoca stari de neliniste, pierderea controlului motor, cefalee si vertij, insomnie, tulburari de gandire si vorbire, aritmii cardiace, tulburari gastrointestinale. Sindromul de retragere apare la reducerea consumului si se manifesta prin hipotensiune marcata si... [continuare]

Modafen hot drink - tratamentul eficient impotriva simptomelor de raceala, gripa si sinuzita

Din Diverse

Sanofi-aventis lanseaza Modafen Hot Drink, analgezic, antipiretic si decongestionant eficient impotriva simptomelor de raceala, gripa si sinuzita. Medicamentul nou lansat are o actiune complexa: calmeaza durerile (de cap, gat, sinusale, musculare si articulare), scade febra si reduce congestia nazala (elibereaza caile respiratorii, facilitand respiratia). Se absoarbe rapid si are un gust placut de lamaie. [continuare]

Acid acetilsalicilic

Din Dictionar Termeni

medicament analgezic si antipiretic (activ fata de durere si febra) de referinta. acidul acetilsalicilic, singur sau in asociere cu alte principii active, intra in compozitia a numeroase preparate farmaceutice. Utilizarea sa terapeutica depinde de posologie in doze mici, este un antiagregant plachetar: el impiedica plachetele sanguine sa se prinda unele de altele, ceea ce evita formarea cheagurilor de sange in vase. In dozele medii obisnuite, acidul acetilsalicilic este analgezic si antipiretic in doza mare, este un antiinflamator, indicat in unele afectiuni reumatismale. Contraindicatii - Atunci cand in antecedente exista un ulcer de stomac sau un astm, prescrierea acidului acetilsalicilic devine o problema delicata. El este contraindicat la sfarsitul sarcinii, subiectilor alergici la salicilati (grupul de medicamente caruia ii apartine) si copiilor sub 12 ani pe durata unei boli virale. In plus, exista numeroase interactii nedorite cu alte substante: antiinflamatoarele... [continuare]

Penicilina v, comprimate

Din Medicamente

Compozitie Substanta activa: phenoxymethyl-penicillinum Categoria: Antibiotice, antimicotice, antiinfectioase Grupa farmaceutica: antibiotice, peniciline sensibile la betalactamaza Un comprimat contine fenoximetilpenicilina (sub forma de sare de potasiu) 1 000 000 UI si excipienti: celuloza microcristalina, talc, stearat de magneziu, dioxid de siliciu coloidal. Indicatii Deoarece fenoximetilpenicilina realizeaza concentratii plasmatice relativ mici, este indicata in tratamentul si profilaxia infectiilor usoare – moderate produse de microorganisme sensibile la acest antibiotic. Tratamentul trebuie orientat in functie de testele bacteriologice (sensibilitatea microorganismului) si de raspunsul clinic. In stadiul acut al pneumoniilor severe, emfizemului pulmonar, bacteriemilor, pericarditelor, meningitelor si artritelor se recomanda administrarea parenterala a altor peniciline. Fenoximetilpenicilina este indicata in tratamentul urmatoarelor afectiuni: - infectii ale tractului... [continuare]

Perfalgan, solutie perfuzabila

Din Medicamente

Compozitie Ce contine PERFALGAN 10 mg/ml solutie perfuzabila Substanta activa este paracetamolul. Un ml contine paracetamol 10 mg. Celelalte componente sunt: manitol, clorhidrat de cisteina monohidrat, hidrogenofosfat de disodiu dihidrat, hidroxid de sodiu, acid clorhidric si apa pentru preparate injectabile. Prezentare Flacoane de 50 ml si 100 ml Pungi de 100 ml Perfalgan 10 mg/ml solutie perfuzabila este o solutie limpede si usor galbuie. Perfalgan 10 mg/ml solutie perfuzabila este furnizat in ambalaje cu 12 flacoane. Perfalgan 10 mg/ml solutie perfuzabila este furnizat in cutii cu 50 pungi. Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate. Indicatii Durere usoara si medie, febra. Acest medicament este un analgezic (amelioreaza durerea) si un antipiretic (scade febra). Utilizarea flaconului de 100 ml sau a pungii de 100 ml este limitata la adulti, adolescenti si copii cu greutate peste 33 kg. Flaconul de 50 ml este adaptat pentru utilizare la nou-nascuti... [continuare]

Eferalgan, comprimate efervescente

Din Medicamente

Ce este Eferalgan si pentru ce se utilizeaza Indicatii Este indicat in tratamentul durerilor si/sau febrei, durerilor de cap, starilor gripale, durerilor dentare, musculare, menstruale. Medicul poate prescrie acest medicament si pentru durerile artrozice. Acest medicament este recomandat adultilor si adolescentilo (peste 15 ani). Mod de administrare Important: Acest medicament contine 1 g paracetamol per comprimat efervescent. Nu luati 2 comprimate efervescente in acelasi timp. Datorita concentratiei mari, acest medicament este recomandat strict adutilor si adolescentilor peste 15 ani. Doza uzuala este de 1 g (un comprimat efervescent ) la 6-8 ore, Daca este necesar, repetarea se poate face dupa un interval de cel putin 4 ore. In general nu este nevoie sa se depaseasca 3 g de paracetamol zilnic, adica 3 comprimate efervescente pe zi. Totusi, in cazul unor dureri intense, doza maxima poate fi crescuta la 4 g zilnic (4 comprimate efervescente pe zi). Trebuie sa se respecte... [continuare]

Adol, sirop

Din Medicamente

Prezentare Cutie cu un flacon din sticla bruna a 60 ml sirop si o masura dozatoare. Compozitie 5 ml sirop contin paracetamol 120 mg. Actiuni Proprietati farmacodinamice Efectul analgezic si antipiretic este maxim la 1-3 ore si dureaza 3-4 ore de la administrare. Actiunea analgezica se bazeaza pe inhibarea sintezei prostaglandinelor la nivelul sistemului nervos central si in mai mica masura la nivel periferic. Ca antipiretic actioneaza probabil prin inhibarea formarii prostaglandinelor la nivelul centrului termoreglator din hipotalamus. Actiunea antiinflamatoare este foarte redusa, probabil datorita lipsei afinitatii pentru ciclooxigenaza din periferie. Proprietati farmacocinetice Paracetamolul se absoarbe rapid si aproape complet din tubul digestiv. Absorbtia poate fi redusa de asocierea cu alimente bogate in carbohidrati si favorizata de ingestia unei cantitati suficiente de lichid. Se leaga de proteinele plasmatice in proportie de aproximativ 25%.... [continuare]

Fasconal, comprimate

Din Medicamente

Ce este Fasconal si pentru ce se utilizeaza Indicatii Analgezic si antipiretic prin acidul acetilsalicilic si fenacetina, analgezic prin codeina; sedativ prin fenobarbital, stimulant psihomotor slab si antimigrenos prin cafeina. Fasconal este un analgezic utilizat pentru tratamentul simptomatic de scurta durata al durerilor de intensitate moderata pana la severa, cu diferite localizari: dureri de cap, migrena, nevralgii (dureri pe traiectul unui nerv), mialgii (dureri musculare), artralgii (dureri articulare), dureri dentare sau in sfera ORL, dismenoree (menstruatii insotite de dureri) si tratamentul starilor febrile. Mod de administrare Utilizati intotdeauna Fasconal exact asa cum v-a spus medicul dumneavoastra. Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur. Adultii si adolescentii cu varsta peste 15 ani: un comprimat Fasconal, la nevoie; daca este necesar, doza se poate repeta la intervale de 6 ore. Nu luati mai mult de 4 comprimate... [continuare]

Pharmapirin, comprimate

Din Medicamente

Compozitie Comprimate ce contin 80 mg acid acetilsalicilic. Actiune terapeutica Antipiretica, analgezica, antiinflamatoare si antiagreganta plachetara de lunga durata. Indicatii In aceasta doza indicatia principala consta in profilaxia trombozelor, in angina si angina instabila, in prevenirea infarctului acut de miocard, in ischemie cerebrala tranzitorie pentru a diminua frecventa crizelor ischemice si riscul de ictus. Doze si mod de administrare Adulti: 1-8 comprimate pe zi. Contraindicatii Hemostaza deficitara si alergia la salicilati contraindica medicamentul. Precautii la maladii ulceroase si la hiperaciditate gastrica. Reactii adverse Sunt semnalate la tratament prelungit si la doze mari (1 g) reactii adverse ca: greata, voma, constipatie, melena. Dozele mici (80-320 mg) sunt mai bine tolerate si provoaca rar reactii adverse. [continuare]

Lemon coldrex, pulbere

Din Medicamente

Compozitie Fiecare plic contine paracetamol 750 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg, acid ascorbic 60 mg . Actiune terapeutica Pulberile de coldrex hotrem Lemon contin paracetamol-analgezic si antipiretic, clorhidrat de fenilefrina- decongestionant nazal (desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor) si acid ascorbic-ingredient obisnuit al produselor folosite in gripe si raceli, care ajuta la inlocuirea eventualelor pierderi de vitamina C in primele stadii ale gripei si racelilor. Indicatii Plicurile coldrex hotrem Lemon produc ameliorarea simptomelor din gripe, guturaiuri si raceli. Aceste simptome includ: dureri de cap, frisoane, nevralgii si dureri difuze, nas congestionat si infundat, durerile de sinusuri si durerile de gat. Contraindicatii A nu se administra concomitent cu alte produse care contin paracetamol. A nu se administra Coldrex HotRem Lemon daca sunteti alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina sau vitamina C; in cazul unor... [continuare]

Calmopyrol, capsule

Din Medicamente

Ce este Calmopyrol si pentru ce se utilizeaza Indicatii Substanta activa din Calmopyrol - piroxicam - apartine unei clase de substante antiinflamatoare nesteroidiene, cu proprietati farmacocinetice aparte, cum ar fi: timp de injumatatire lung, absorbtie si difuzie rapida in tesuturile inflamate, activitate mare in doza scazuta si, comparativ cu alte antiinflamatoare nesteroidiene, toleranta mai buna in tractul gastrointestinal; in afara actiunii antiinflamatoare, Calmopyrol mai are proprietati analgezice si antipiretice. Artropatii inflamatoare cronice (artrita reumatoida, spondilartrita anchilozanta). Artropatii degenerative ale incheieturilor periferice si ale coloanei vertebrale. Artrita urica. Sindroame mioscheleale extraarticulare dureroase (periartrita, tendinita, leziuni traumatice). Dismenoree primara Mod de administrare Maladii mioscheleale acute: in primele 2 zile se administreaza 2 capsule de 20 mg sau 2 supozitoare de 20 mg, zilnic, de doua ori pe zi,... [continuare]

Thomapyrin, comprimate

Din Medicamente

Compozitie Un comprimat contine: 0,250 g de acid acetilsalicilic, 0,200 g de paracetamol, 0,050 g de cofeina. Actiune terapeutica Thomapyrin actioneaza ca analgezic, antiinflamator, antipiretic, prin combinarea celor trei componente, calmand durerile de diverse origini, producand o alinare rapida, sigura si totala; amelioreaza circulatia cerebrala si induce o stare de bine si eficienta. Indicatii Dureri moderate pana la puternice, de exemplu, cefalee, dureri de dinti, dismenoree; febra, inclusiv febra asociata racelilor sau proceselor inflamatorii. Doze si mod de administrare Daca nu se prescrie altfel: adulti si copii mari - 1 - 2 comprimate, de cel mult 3 ori pe zi, maximum 4 comprimate pe zi. Copii intre 6 si 14 ani - 1/2-1 comprimat, de cel mult 3 ori pe zi, maximum 3 comprimate pe zi. Comprimatele pot fi inghitite intregi cu putina apa sau dizolvate in apa. Pentru tratamentul migrenei, Thomapyrin trebuie luat la primul semn al aparitiei crizei migrenoase. Nu se... [continuare]

Paracetamol, supozitoare

Din Medicamente

Prezentare Paracetamol Atb se prezinta sub forma de supozitoare cu forma de torpila, cu aspect omogen, de culoare alba sau slab-galbuie. Este disponibil in cutii cu: - 2 folii termosudate din PVC/PE a cate 3 supozitoare - o folie termosudata din PVC/PE cu 6 supozitoare - 2 folii termosudate din PVC/PE a cate 6 supozitoare Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate. Compozitie Paracetamolsugari: 125 mg paracetamol/supozitor. Paracetamolcopii: 250 mg paracetamol/supozitor. Celelalte componente sunt: grasime solida. Actiune terapeutica Substanta cu actiune analgezica asemanatoare cu a fenacetinei si cu efect antipiretic apropiat de al salicilatilor, paracetamolul actioneaza asupra centrilor termoreglatori din sistemul nervos central, determinand o pierdere mai accentuata de caldura prin vasodilatatie cutanata. Efectul analgezic are, de asemenea, un mecanism central, fiind influentate durerile de intensitate medie. Nu are actiune antiinflamatoare si nu este... [continuare]

Pagina 1 din 7 (192 rezultate)

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici OK