alergia la aspirina

Aspirina: 6 proprietati terapeutice uimitoare

Categoria: Articole

Generalitati Aspirina, considerata de multi specialisti "medicamentul-minune" a fost primul medicament descoperit din clasa antiinflamatoarelor nesteroidiene, in prezent fiind unul dintre cele mai utilizate medicamente pe plan mondial, cu un consum anual estimat de aproximativ 40.000 de tone. Desi cunoscut sub forma actuala (tablete) de aproximativ 100 de ani, ingredientul activ al apirinei este utilizat pentru tratarea durerii de mai bine de 3000 de ani. Aspirina ajuta la prevenirea producerii de prostaglandine, substante chimice produse de organism care regleaza durerea si inflamatia. Va prezentam principalele conditii medicale ce pot fi ameliorate/tratate prin administarea de aspirina: Durerea de cap Aspirina a fost descoperita de chimistul Felix Hoffman la finalul secolului XIX si in scurt timp s-a dovedit a fi cel mai de succes medicament. Administrata in dozele recomandate, aspirina poate fi utilizata fara efecte adverse importante, in ameliorarea unei arii largi de... [continuare]

Rinita non-alergica

Categoria: Articole

Generalitati Rinita non-alergica este un sindrom ce apare ca urmare a inflamatiei mucoasei nazale, in absenta unor triggeri alergici. Aceasta varietate de rinita trebuie deosebita de rinita alergica, afectiune mediata de Ig E. Trebuie precizat insa ca uneori (in functie de etiologia rinitei non-alergice) simptomele celor doua tipuri sunt similare, mai ales din punct de vedere al duratei si severitatii. Inflamatia si congestia nazala, indiferent de tipul rinitei, pot induce chiar aparitia unor episoade tranzitorii de rinosinuzita acuta, datorita blocajelor functionale din interiorul cailor aeriene (nazale). Rinita poate afecta semnificativ calitatea vietii pacientilor, prin perturbarea somnului, favorizarea somnolentei diurne, a problemelor de concentrare si prin cresterea iritabilitatii. In plus, studiile arata faptul ca pacientii cu rinita non-alergica au un risc semnificativ mai crescut de a dezvolta astm, si vice-versa. Rinita non-alergica poate fi diagnosticata in urma... [continuare]

Alergiile la medicamente

Categoria: Articole

Generalitati O alergie la medicamente apare atunci cand sistemul imunitar reactioneaza anormal la unul din medicamentele utilizate. Multe dintre substantele medicamentoase pot provoca alergii, atat cele eliberate cu prescriptie medicala cat si cele eliberate fara prescriptie medicala. Cele mai frecvente semne de alergie la medicamente sunt: urticaria, eruptiile cutanate sau febra. O persoana poate manifesta oricand o reactie la un medicament, chiar daca in trecut nu a manifestat vreo alergie la acelasi medicament. Cele mai multe dintre reactiile rezultate in urma consumului de medicamente nu sunt alergii reale si nici nu implica actiunea sistemului imunitar. Deseori sunt confundate alergiile cu reactiile non-alergice ale medicamentelor, intrucat acestea pot avea simptome similare. Uneori ar putea fi vorba doar despre reactii adverse. Indiferent de tipul acestora, unele dintre efectele secundare ale medicamentelor pot fi severe si pot pune chiar si in pericol viata unei... [continuare]

Bolile alergice la varstnici

Categoria: Articole

Generalitati Alergia se defineste ca fiind raspunsul imun exagerat al organismului la contactul cu substante straine numite antigene. Acestea pot fi alergene inhalatorii (polen, mucegai, epitelii caine, pisica etc.) alergene alimentare, medicamente, venin de insecte. In functie de alergenul declansator si de modalitatea de contact, bolile alergice pot imbraca diferite forme: dermatita atopica, astm bronsic, urticarie, rinoconjunctivita persistenta sau sezoniera, soc anafilactic. Debutul bolilor alergice este in primii ani de viata dominand copilaria si perioada de adult tanar. La pacientul in varsta, sensibilizarea alergica si dezvoltarea unei boli alergice manifeste sunt mult mai rare. Astmul bronsic Astmul bronsic este o afectiune inflamatorie cronica a cailor respiratorii ce se caracterizeaza prin obstructie si hiperreactivitate bronsica in urma contactului cu stimuli specifici (alergene) sau nespecifici (iritanti). Aceasta afectiune poate debuta la orice varsta, fiind... [continuare]

Alergiile alimentare

Categoria: Articole

Generalitati Alergia alimentara este un raspuns anormal la un aliment, mediat de sistemul imun. In mod obisnuit, sistemul imun contribuie la mentinerea sanatatii prin apararea organismului impotriva atacului daunator al bacteriilor si virusilor. In cazul unei alergii alimentare, sistemul imun identifica anumite alimente ca fiind daunatoare si produce o reactie alergica in momentul ingestiei lor. Alergiile alimentare se intalnesc mai frecvent la copii decat la adulti. Un procent cuprins intre 6% si 8% in cazul copiilor, dar doar 2% in cazul adultilor, au astfel de alergii. Alergiile alimentare apar in special la persoanele cu teren atopic, ceea ce inseamna ca au o tendinta mostenita de a dezvolta reactii alergice. Aceste persoane sunt predispuse sa faca astm bronsic, diferite alergii si o afectiunea a pielii, numita dermatita atopica. Cauze Alergiile alimentare apar atunci cand sistemul imun reactioneaza anormal la substantele continute in alimentele ingerate, producand o... [continuare]

Alergie medicamentoasa...

Categoria: Comunitate

Pe 21 sept 2008 am trimis un msj pe forum (alergo.ro) in ,,imunoterapia specifica cu alergeni(desensibilizare).Nicoleta ma numesc si am 42 ani. Si pt. ca nu am primit un raspuns, va rog pe dvs. sa-mi raspundeti si sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac si care ar putea sa fie cauza deoarece efectul il cunosc.Si revin in mare spus: dupa 5 ani , adica acum 1 luna am repetat testele ttl la unele anestezii si pe o scala a val normale 1-5% , rezultatele au fost: xilina 8%,acum 4 ani aveam val 6%,scandonest 6%, acum 4 ani 5%, mepivastesin 6%, pavulon5%, propofol 4%,o(martor) 2%. Si acum 4 ani am mai facut teste ttl aspirina 4%, manitol 2%, ubistezin 5%, tetraciclina 4%, ciprinol 4% .Mentionez ca la sf lui 2003 am facut un soc anafilactic la xilina 2% si din acel moment si pana azi nu am facut o injectie sau o anestezie! De ce dupa atata timp la repetarea unor teste ttl gradul de permeabilitate ttl este in crestere? ce se intampla ? am fost la dr alergologi renumiti si nu am primit un... [continuare]

E o alergie sau o boala a copilariei?

Categoria: Comunitate

Mi-a aparut mici umflaturi si mi s-a inrosit pielea, mai intai pe fese, apoi la articulatii si acum am picioarele rosii, pe burta si pe sani sunt rosie. E o boala fara forma, sau o alergie? E molipsitoare? [continuare]

Alergie medicamentoasa

Categoria: Comunitate

Sunt Mihaela din TR,SEVERIN am 39 de ani si sunt alergica la medicamente . Din luna decembrie 2009 fac chiar soc anafilactic , am testat pana acum doar antiinflamatoarele ( de ele am avut nevoie ) poate mai sunt si altele .... Am fost la dr. alergolog in Timisoara dar nici un rezultat . Nu stiu unde sa ma duc si ce tratament sa iau . Am hernie de dsc (de aceia am luat antiinflamatoare) nu pot sa iau nici un calmant ca fac alergie . Asi vrea sa merg si la stomatologie dar nu stiu daca suport anestezia, si nici dupa ,nu pot sa iau antiinflamatoare. Ce as putea sa fac ? La noi in oras nu este decat un medic alergolog si nu face decat teste cutanate . unde as putea sa merg ? V-a multumesc anticipat . [continuare]

Nu stiu ce sa mai fac cu alergiile

Categoria: Comunitate

fac alergiile acestea de la varsta de 7 ani .. pana la 7 ani faceam numai brobinte, dupa ce am facut 7 ani am inceput sa fac pusee (umflaturi) pe tot corpul ,mai ales in zona fetei (de exemplu buza se umfla pana crapa si imi da si sangele ) am dureri ingrozitoare. am facut analize cu sutele.... (in 13 ani de zile va dati seama) cateva am descoperit:praf, vaporii de alimente,ceapa, usturoi, aspirina,dero, polen , semintele din rosii,capsuni,zmeura(tot ce contine seminte) parul de animale, frig, suparari (la suparari d multe ori ma doare si stomacul unde am si un ulcer duodenal) am fost si la bucuresti , si la spitalelesi clinicile private , insa nu stiu ce sa imi faca. ultimul tratament a fost cu histaminoglobulina sau histadestal care a avt efect cativa ani si nu mai faceam pusee puternice, insa acum nu se mai fabrica nicaieri deoarece avea efecte secundare asupra anumitor persoane , dereglandu-le "mintile" ca sa zic asa.continui cu flonidan sau alerid ,insa nici acestea nu... [continuare]

Rubeola sau alergie?

Categoria: Comunitate

Am 14 ani si din data de 6 ianuarie au inceput sa-mi apara un fel de pete pe maini si picioare,o roseata la fata permanenta,febra si o durere in spatele urechilor.Poate fi rubeola , avand in vedere ca in urma cu cca. doua saptamani jumatate din clasa mea a avut rubeola,sau o alergie? [continuare]

Aspirin, comprimate efervescente

Categoria: Medicamente

Compozitie 1 comprimat efervescent contine: componente active: acid acetilsalicilic 500 mg; Excipienti: citrat de sodiu 1068 mg, hidrogen carbonat de sodiu 1166 mg, acid citric anhidru 212 mg, carbonat de sodiu anhidru 254 mg. Indicatii Dureri usoare sau medii (cefalee, dureri de dinti, dureri in timpul ciclului), febra (asociata racelilor, guturaiului, gripelor). Sugestie: Aspirin Instant 500 mg nu trebuie administrata pe timp lung in doze mari, fara consultarea medicului. Aspirin Instant 500 mg trebuie administrata copiilor si tinerilor cu afectiuni febrile numai la recomandarea medicului, datorita riscului aparitiei sindromului reye, si numai atunci cand alte masuri nu au avut efecte binefacatoare. Mod de administrare Daca nu exista alte indicatii medicale: adulti, copii intre 5-9 ani - doza unica: 1-2 comprimate efervescente; doza zilnica: max. 6 comprimate efervescente. Doza unica poate fi administrata, daca este necesar, de 3 ori pe zi, la intervale de 4-8... [continuare]

Extra strength non aspirin, comprimate

Categoria: Medicamente

Compozitie 1 comprimat contine: paracetamol 500 mg. Excipienti q.s. Actiune terapeutica paracetamolul este un metabolit activ al fenacetinei cu efect analgezic si antipiretic similar cu aceasta, dar cu toxicitate mai redusa. Extra strength non aspirin prezinta de asemenea si actiune antiinflamatorie dar mai slaba comparativ cu aspirina datorita unui efect inhibitor mai redus asupra sintezei de prostaglandine. Indicatii Dureri moderate de natura artritica sau asociate virozelor si afectiunilor respiratorii usoare, dureri dentare, stari febrile. Mod de administrare Adulti si copii peste 12 ani - 2 comprimate/6 ore, maxim 8 comprimate/zi. Copii sub 12 ani - conform recomandarii medicului. Contraindicatii Alergie la paracetamol sau fenacetina. insuficienta hepatica sau renala severa. sarcina, in special in primul trimestru. Nu se recomanda folosirea mai mult de 5 zile ca analgezic si mai mult de 3 zile ca antipiretic. Daca in acest interval simptomatologia nu... [continuare]

Aspirin protect 100 mg

Categoria: Medicamente

Cutie cu 30 comprimate. Indicatii: In dureri usoare sau medii, de exemplu in cefalee, in dureri dentare, in dismenoree , inflamatii, febra si raceli. Atentie Aspirin nu trebuie administrata timp indelungat sau in doze ridicate fara recomandarea medicului. Aspirin actioneaza ca un antiinflamator nesteroidian, antipiretic, analgezic, antiagregant plachetar. Contraindicatii: Se interzice administrarea Aspirin cand exista un risc crescut de hemoragii. Aspirin se administreaza numai la recomandarea medicului: in cazul terapiei simultane cu medicamente anticoagulante (de exemplu derivati ai cumarinei, heparina), in insuficienta glucozo-6-fosfat-dehidrogenazei, in astm sau alergie la antireumatice si alte substante alergene, la pacienti cu tulburari gastro-duodenale cronice, insuficienta renala, in timpul sarcinii, in special in ultimele trei luni. Compozitie: 1 comprimat contine componenta activa: acid acetilsalicilic 100 mg. Mod de administrare: Aspirin se... [continuare]

Aspirin plus c, comprimate efervescente

Categoria: Medicamente

Indicatii In cefalee usoara sau medie, febra, raceli. Atentie! Aspirin Plus C nu trebuie administrat timp indelungat sau in doze ridicate fara avizul medicului. La copii si tineri care prezinta afectiuni insotite de febra, Aspirin Plus C se administreaza numai la recomandarea medicului din cauza posibilei aparitii a sindromului Reye si numai atunci cand alte metode nu au avut efecte binefacatoare. Doze si mod de administrare Daca nu exista alte indicatii medicale: Adulti Copii intre 5 - 9 ani doza unica: 1-2 comprimate 1/2-1 1/2 comprimate doza zilnica: max. 8 comprimate max. 1- 4... [continuare]

Aspirin, comprimate

Categoria: Medicamente

Indicatii In dureri usoare sau medii, de exemplu in cefalee, in dureri dentare, in dismenoree, inflamatii, febra si raceli. Atentie! Aspirin nu trebuie administrata timp indelungat sau in doze ridicate fara recomandarea medicului. Aspirin se administreaza copiilor si tinerilor cu afectiuni insotite de febra numai la indicatia medicului, din cauza posibilei aparitii a sindromului Reye si numai atunci cand alte masuri nu au avut o actiune binefacatoare. Doze si mod de administrare Daca nu exista alte indicatii medicale: Adulti, copii intre 5-9 ani - doza unica: 1-2 comprimate ;doza zilnica: max. 6 comprimate. Comprimatele se administreaza cu apa, pe cat posibil dupa masa. Este bine sa se bea 1/2 sau 1 pahar cu apa dupa administrare. Compozitie 1 comprimat contine componenta activa: acid acetilsalicilic 500 mg. Actiune terapeutica Aspirin actioneaza ca un antiinflamator nesteroidian, antipiretic, analgezic, antiagregant plachetar. Contraindicatii Se... [continuare]

Aspirin direkt, comprimate masticabile

Categoria: Medicamente

Compozitie 1 tableta contine: 500 mg acid acetilsalicilic. Excipienti: carbonat de calciu, manitol, hidroxipropilmetil celuloza, zaharina, stearat de magneziu, aromatizanti. Indicatii Dureri usoare sau medii (cefalee, dureri de dinti, dureri menstruale), febra (asociata racelilor, guturaiului, gripelor). Mod de administrare Adulti : 500-1000 mg o data (corespunzand la 1-2 tablete masticabile); la nevoie la intervale de 4-8 ore. A nu se depasi o doza maxima de 4 g! Tabletele se mesteca. Copii peste 12 ani : 500 mg odata corespunzand unei tablete masticabile. Daca este necesar, se repeta aceasta doza de trei ori pe zi, la intervale de 4-8 ore. Tabletele se mesteca. Contraindicatii A nu se administra dupa expirarea perioadei de valabilitate! A nu se lasa la indemana copiilor! A nu se administra Aspirin Direkt tablete masticabile in urmatoarele situatii: in cazul unei hipersensibilitati la salicilati; cand exista un risc crescut de aparitie a microhemoragiilor... [continuare]

Children\\''\\''s chewable non aspirin, comprimate

Categoria: Medicamente

Compozitie 1 comprimat masticabil contine: paracetamol 80 mg. Arome de fructe. Excipienti q.s. Actiune terapeutica Antipiretic, analgezic. paracetamolul este un metabolit activ al fenacetinei cu efect analgezic si antipiretic similar cu aceasta, dar cu toxicitate mai redusa. Children's chewable non aspirin tablets prezinta de asemenea si actiune antiinflamatorie dar mai slaba comparativ cu aspirina datorita unui efect inhibitor mai redus asupra sintezei de prostaglandine. Indicatii Dureri moderate de natura artritica sau asociate virozelor si afectiunilor respiratorii usoare. dureri dentare, durerile si tulburarile provocate de eruptia dentara la sugar. Stari febrile. Mod de administrare Sub 2 ani : conform recomandarii medicului. 2 - 3 ani : 2 comprimate/doza, maxim 5 doze/zi. 4 - 5 ani: 3 comprimate/doza, maxim 5 doze/zi. 6 - 8 ani: 4 comprimate/doza, maxim 5 doze/zi. 9 - 10 ani : 5 comprimate/doza, maxim5 doze/zi. 11 ani: 6 comprimate/doza, maxim 5... [continuare]

Aspirin 100, tablete

Categoria: Medicamente

Compozitie 1 tableta contine: substanta activa: 100 mg acid acetilsalicilic. Excipienti: celuloza pulbere, amidon de porumb. Actiune terapeutica Aspirin 100 actioneaza ca antiinflamator nesteroidian, antipiretic, analgezic, antiagregant plachetar. Indicatii Dureri usoare sau medii (cefalee, dureri de dinti, dureri menstruale); mialgii, artralgii; febra. Mod de administrare Adulti : 300-1000 mg odata, la intervale de 4-8 ore. A nu se depasi o doza maxima zilnica de 4 g Copii-2-3 ani: 100 mg odata; 4-6 ani : 200 mg odata; 7-9 ani : 300 mg odata; peste 9 ani : 400 mg odata. Daca este necesar, se repeta aceste doze de pana la 3 ori pe zi, la intervale de 4-8 ore. Tabletele se administreaza dupa masa, cu mult lichid. A nu se administra dupa expirarea datei de valabilitate Contraindicatii A nu se administra Aspirin 100 in urmatoarele situatii: alergie cunoscuta la acid acetilsalicilic sau salicilati; in cazul diatezei hemoragice; in cazul existentei ulcerelor gastrice... [continuare]

Aspirina - comprimate

Categoria: Medicamente

Prospect produs: ASPIRIN Afisare pentru tiparire ASPIRIN , comprimate acidum acetylsalycilicum Prezentare farmaceutica: Cutii cu 20 si 100 comprimate, 1 comprimat continand componenta activa: acid acetilsalicilic 500 mg. Actiune terapeutica: Aspirin actioneaza ca un antiinflamator nesteroidian, antipiretic, analgezic, antiagregant plachetar. Indicatii: In dureri usoare sau medii, de exemplu in cefalee, in dureri dentare, in dismenoree, inflamatii, febra si raceli. Atentie Aspirin nu trebuie administrata timp indelungat sau in doze ridicate fara recomandarea medicului. Aspirin se administreaza copiilor si tinerilor cu afectiuni insotite de febra numai la indicatia medicului, din cauza posibilei aparitii a sindromului Reye si numai atunci cand alte masuri nu au avut o actiune binefacatoare. Contraindicatii: Se interzice administrarea Aspirin cand exista un risc crescut de hemoragii. Aspirin se... [continuare]

Multiple focare dentare infectioase+alergie anestezii

Categoria: Comunitate

Buna ziua! In urma unui consult stomatologic la urgente Fac. Stomatologie treb. sa efectuez multiple extractii. Cu doar medici rezidenti in acel moment al consutatiei am adus la cunostinta faptul ca sunt alergica (cu teste) la xilina:8%( cu soc anafilactic), scandonest 6%, mepivastesin 6%,scandonest, ubistezin, pavulon 5% si propofol 4% si probleme cu ceva antibiotice, aspirina... nichel si crom, leucoplast, sensibilitate la durere. Mi s-au dat de efectuat teste sange: hemoleucograma, coagulograma,uree, creatinina,ALt,ASt, glicemie. Am intrebat daca nu treb. sa repet acele teste alerg. deoarece acestea credeam ca sunt vitale in ceea ce ma priveste, sunt facute la sf. 2008 si pot avea alte valori acum in ideea de a gasi un anestezic ceva oportun problemei mele medicale , pt. ca in 2005 le-am facut si la sf . 2008 le-am repetat si poate nu mai sunt aceleasi valori. Nu spun ca nu am fost multumita de consultatie, chiar au fost draguti acei oameni dar treb sa stiu mai mult.Am facut o... [continuare]

Astmul bronsic si alergiile - raspunsuri la intrebari frecvente

Categoria: Articole

Generalitati Grecii au denumit aceasta boala "asthma" care inseamna "gafaiala". Astmul bronsic este un alt termen folosit pentru astma. Astmul determina obstructia cailor respiratorii (caile prin care aerul intra si iese din plamani). Aceasta obstructie este, din fericire, reversibila. Asta inseamna ca, aceste cai respiratorii sunt blocate uneori, dar nu tot timpul. Aceasta reversibilitate este caracteristica principala a astmului, alaturi de inflamatia cailor respiratorii. Pentru diagnosticul astmului se foloseste spirometria, care masoara capacitatea expiratorie a pacientului. Diagnosticul de astm se stabileste prin demonstarea obstructiei reversibile a cailor respiratorii, printr-o crestere de cel putin 15 % a capacitatii expiratorii. Aceasta boala are trei simptome principale : dispnee, tuse si wheezing (respiratie suieratoare). Cauzele sunt spasmele muschilor cailor respiratorii si productia unui mucus lipicios. Astfel, caile respiratorii (bronhiolele) se... [continuare]

Rinita alergica - inflamatia alergica a mucoasei nazale

Categoria: Comunitate

vreau un tratament,nasul foarte uscat imi da stari ciudate.nu mai am miros,usturimi in nas,aerul il simnt cald si mai nou ma supara inima de la respiratia greoa.sint operata de 2ori fara nici un rezultat.sint disperata.multumesc! [continuare]

Tartrazina

Categoria: Dictionar Termeni

Aditiv alimentar utilizat ca si colorant. S-a semnalat o reactie alergica incrucisata cu aspirina: persoanele alergice la aspirina sunt alergice si la tartrazina. [continuare]

Febret, capsule

Categoria: Medicamente

Forma de prezentare: Capsule 200 mg, 300 mg; ct. x 1 blist. x 10 cps. Indicatii: Tratamentul acut sau cronic al osteoartritei si al poliartritei reumatoide. Dozare si mod de administrare: Doza zilnica recomandata este de 400-600 mg, in 2 sau 3 prize. Contraindicatii: Hipersensibilitate, istoric de crize de astm, rinita, urticarie sau alte reactii alergice la aspirina sau AINS, ulcer gastroduodenal in evolutie, IR sau IH severa, copii cu varsta sub 15 ani, sarcina (incepand din luna VI). Atentionari: Prudenta la pacientii care urmeaza tratament anticoagulant, la cei cu antecedente de ulcer gastro-duodenal sau hemoragie digestiva; atentie in caz de retentie de fluide, HTA, IC. Reactii adverse: Aparat digestiv: greata, varsaturi, dispepsie, dureri epigastrice, diaree, constipatie, flatulenta, hematemeza, melena, stomatite, gastrite, colite, ulceratii gastro-intestinale, cresteri tranzitorii ale transaminazelor plasmatice, sangerari rectale. SNC: depresii,... [continuare]

Pansoral, gel pentru aplicatii orale

Categoria: Medicamente

Compozitie Salicilat de colina 8,7 g; Clorura de cetalconium 0,01 g; Excipienti q.s.p. 100 g (alcool de 95 vol/vol. glicerol, hidroxietil-celuloza, esenta de anason, solutie de hidroxid de sodiu officinale, apa pura). Excipienti avand un efect cunoscut: Glicerol, alcool. Titrul alcoolic: 37%. Indicatii Dureri in stari inflamatorii si ulceroase ale mucoasei bucale. Doze si mod de administrare Posologie: 1 pana la 4 aplicatii pe zi. Rezervat adultilor si copiilor peste 6 ani. Folosire locala buco-dentara. Aplicati cu degetele o cantitate de gel de marimea unei alune pe portiunea dureroasa a gurii si masati usor. Intindeti gelul daca marimea leziunii o cere (in cazul durerilor provocate de purtarea protezelor dentare). Repetati aplicarea gelului de 4 ori pe zi, in special inainte de culcare. Contraindicatii Acest medicament nu trebuie utilizat in urmatoarele cazuri: antecedente de alergie la aspirina; datorita prezentei alcoolului in compozitia sa, se recomanda a nu... [continuare]

Cephyl, comprimate

Categoria: Medicamente

Compozitie Belladonna 4 CH aa 0,0004 g, Iris versicolor 4 CH aa 0,0004 g, Nux vomica 4 CH aa 0,0004 g, Spigelia 4 CH aa 0,0004 g, Gelsemium 4 CH aa 0,0004 g, etenzamida 0,2 g, guaranina 0,040 g, acid acetilsalicilic 0,10 g. Excipienti q.s.p. 1 comprimat de 0,40 g. Actiune terapeutica Formula Cephylului realizeaza o sinergie medicamentoasa cu componentele traditionale cu dozaj slab (etenzamide, guaranine, aspirina) cu actiune chimioterapeutica directa si cu componentele cu actiune homeopatica ce stimuleaza sistemul de aparare natural al organismului. Aceste componente sunt capabile sa creeze si deci sa calmeze, conform principiilor fundamentale ale homeopatiei, dureri sau stari febrile cu modalitati si patogenii diferite, asa cum intalnim la diferitele forme clinice ale afectiunilor enumerate mai sus. Aceasta sinergie medicamentoasa permite o actiune terapeutica cu marirea efectelor antalgice si micsorarea efectelor secundare nedorite. Indicatii Tratament simptomatic al... [continuare]

Helidac, tablete

Categoria: Medicamente

Actiune terapeutica Tratamentul h. pylori. Subsalicilatul de bismut este hidrolizat in tractul gastro-intestinal la bismut si acid salicilic. Mai putin de 1% din bismut din dozele PO ale subsalicilatului de bismut, este absorbit in circulatia generala.Totusi, mai mult de 80% din acidul salicilic este absorbit. metronidazolul este bine absorbit din tractul gastro-intestinal. Nivelul maxim plasmatic, metronidazol: 1-2 h. T, eliminare: 8 h. metronidazolul este metabolizat de ficat si eliminat prin urina (60-80%) si fecale 6-15%. tetraciclinele sunt rapid absorbite din tractul gastro-intestinal. Indicatii In combinatie cu un antagonist H2 pentru tratamentul ulcerului duodenal activ asociat cu infectie cu h. pylori. Mod de administrare Tablete, capsule:tratamentul h. pylori: Fiecare doza include 2 tablete roz, rotunde si masticabile (525 mg subsalicilat de bismut) o tableta alba (250 mg metronidazol) si o capsula portocalie / alba (500 mg tetraciclina).Fiecare doza se ia... [continuare]

Detrunorm, drajeuri

Categoria: Medicamente

Compozitie Un drajeu acoperit cu o pelicula fina de zahar contine ca ingredient activ 15 mg de clorhidrat de propiverina (echivalentul a 13,64 mg propiverina). Pe langa ingredientul activ, clorhidratul de propiverina, fiecare drajeu contine urmatoarele substante: monohidrat de lactoza, pulbere de celuloza, stearat de magneziu, sucroza, talc, caolin greu, carbonat de calciu, dioxid de titan (E 171), acacia, siliciu coloidal anhidru, Macrogol 6000, monohidrat de glucoza, carmin rosu A (lac, E 124), ceara galbena de albine. Indicatii Detrunorm a demonstrat eficienta la pacientii care sufera fie de incontinenta vezicala idiopatica, fie de vezica neurogena (hiperflexia detrusorului) datorata leziunilor maduvei spinarii, ca de exemplu paraplegie transversa si prezinta: incontinenta urinara; senzatia de mictiune imperioasa si frecventa urinara la cei cu instabilitate vezicala. Mod de administrare Drajeurile de Detrunorm sunt pentru uz oral. adulti: 1 drajeu (=15 mg de... [continuare]

Licheni

Categoria: Comunitate

Am de cand era-m copil la piciorare intr-o parte pielea aspra cu aspect de solzisori mici albiciosi . La fel avea si mama . Am fost la dr acum doi ani si mi-a spus ca am licheni mi-a dat un tratament pe care nu l-am gasit oricat l-am cautat . Am neglijat si nu mai m-am dus din nou din cauza seviciului , acum s-a intins am si la coate si la genunchiul stang . Se vad ca si cum as avea ,,jeg" . Sant alergica la aspirina . Va rog foarte mult spuneti-mi o crema geva cu ce sa ma dau [continuare]

Indicatiile aspirinei in afectiunile cardiovasculare

Categoria: Articole

Generalitati De foarte multi ani, aspirina este recomandata pacientilor cu boli cardiovasculare, in cadrul schemelor terapeutice menite sa reduca riscul de aparitie a evenimentelor trombotice si ale atacurilor ischemice cardiace. Aspirina este un medicament ce poate creste fluiditatea sangelui, reduce agregarea plachetelor si scade riscul de aparitie a trombilor in interiorul vaselor. Aspirina este un preparat cu actiune analgezica, antipiretica si antiinflamatoare, care are de asemenea si un intens efect antiagregant plachetar. Efectele benefice ale aspirinei se datoreaza mecanismului sau de actiune, care presupune inhibarea unor enzime (numite ciclooxigenaze) cu rol in propagarea inflamatiei, durerii si aderarii plachetelor. Organismul are de fapt, mai multe forme de ciclooxigenaze, cel mai bine descrise fiind ciclooxigenaza 1 si ciclooxigenaza 2. Aspirina este un medicament neselectiv, care inhiba ambele izoforme ale enzimei. Inhibarea COX2 se traduce prin efectele... [continuare]

Pagina 1 din 11 (301 rezultate)

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici OK