Legatura dintre aspirina si diabet raspuns medic

Diabetul zaharat
Intrebare postata de RamiStoian cu 13 ani in urma

Buna seara.

Ma numesc Ramona S. si as dori sa ma ajutati intr-o problema:

mama mea a fost diagnosticata, acum trei ani, in Italia, cu diabet de tip 2; anul acesta a suferit doua interventi chirugicale la carotida, tot in Italia( prima la sfarsitul lunii martie, cea de-a doua la sfarsitul lunii mai), ac***a atat carotida stanga cat si cea dreapta infundata in proportie de 75% respectiv 80%. Medicamentele pe care le ia sunt: sivastin 20mg, cardioaspirin 100mg (il ia in urma operatilor din acest an), gliclazide 30ml (dar ia numai 15ml pentru ca este foarte stricta cu dieta si face si exercitii). In seara asta a ajuns la urgenta cu tensiunea de 210, dupa ce saptamana asta a mai avut de doua ori asemenea probleme. Am citit un articol in care se sustine ca hipoglicemia poate fi determinata si de ingestia unor medicamente ca inhibitorii de monoaminoxidaza, precum salicilatii (aspirina). In acest caz, care ar fi solutia? Sa renunte la cardioaspirina, sa ia o doza mai mica sau se poate inlocui cu un alt medicament? ( va reamintesc ca acest medicament il ia de cand a fost operata si trebuie sa-l ia tot restul vietii). Daca nu se poate renunta sau inlocui cardioaspirina, care ar fi solutia?

Va multumesc!

Cu respect, Ramona.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Mihalcea Madalina MDr. Mihalcea Madalina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

eu am inteles ca a avut tensiunea mare, nu ati spus nimic de glicemie...aspirina nu da hipoglicemii pe de alta parte...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Diabetul zaharat.

Nutritionist Dr. A. Copcea MNutritionist Dr. A. Copcea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Solutia este sa urmeze in continuare tratamentul cu ASPIRINA, si, EVENTUAL, sa se modifice tratamentul cu gliclazid. Daca este vorba despre gliclazid MR (DIAPREL, DIAMICRON), nu este recomandat sa rupa pastila in doua (15 mg), pentru ca substanta se elibereaza mai repede si poate provoca HIPOGLICEMIE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Enculescu Dan-Anton MDr. Enculescu Dan-Anton este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

nu este cazul sa opriti aspirina pt simplul fapt ca cel mai probabil mama dumneavoastra are TA insuficient tratata.Nu cred ca a crescut TA de la o hipoglicemie pt ca nu ati descris simptomele de hipoglicemie si nici nu ati spus ca ar fi avut o glicemie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CIORNEI CONSTANTIN (acum 12 ani)

PT. A EVITA EPISOADELE DE HIPOGICEMIE CE TREBUIE SA FAC?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NADEJDA (acum 9 ani)

SI EU FOLOSESK ASPIRINA IN FIEKARE ZI,SUNT KU DIABET TIP2,DAR NAM PATIT NIMIC PINA ACUM DE LA ASPIRINA,ACUM SUNT IN IZRAIL SI MEDICUL DE FAMILIE MEA SPUS CA ASPIRINA NUI BUNA LA DIABET,CICA FACE RAU,E CORECT OARE?NU STIU CE SA FAC SA EAU IN CONTINUARE SAU NU,MEAM CUMPARAT ASPIRINA MICROPERIN E BUNA OARE?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: