Sansa la viata raspuns medic

Ulcer Ulcer peptic cu hemoragie si perforatie
Intrebare postata de iskander cu 12 ani in urma

Buna ziua!de cateva zile traiesc un mare cosmar: bunica mea in varsta de 83 de ani a ajuns la spital in urma unei hematemeze - diagnostic pus la upu sf pantelimon dupa ce a fost transportata de acasa cu salvarea in urma unei stari de rau cu tensiune mica si voma cu sange. ulterior a fost stabilit nivelul de hemoglobina 3.5, ceea ce sugereaza o anemie, dar acum doua sapt am fost la control si totul a fost bine, chiar domnul doctor ne-a spus ca bunica e bine si ca mai are zile, analizele la fel - setul complet cu markeri tumorali cu tot - absolut in limite normale. mentionez ca bunica are probleme cardiace (fibrilatie), iar de cand a fost internata respira foarte greu si ma tot roaga sa o iau acasa. ce sanse credeti ca are? si o alta intrebare, inainte de a voma acasa a acuzat o mare durere in zona pieptului, dar ekg-ul nu a aratat infarct, asa ca, hematemeza doare asa de tare? mentionez ca acum nivelul hemoglobinei este 6.35 si medicii spun ca hemoragia s-a oprit, dar pe mine ma sperie respiratia aceea greoaie si pulsul neconstant (de la 80 la aproape 130 in numai cateva minute, urmaresc aparatele). ce sa fac, sa incerc sa raman cu ea in permanenta, sa o iau acasa (este foarte constienta de ce se intampla)?va trai? va multumesc anticipat, orice raspuns imi poate usura situatia. a.c.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Este recomandat ca bunica d-vs să rămână internată în spital cel puţin până când nivelul hemoglobinei ajunge la cel puţin valoarea 8 (ţinând cont şi de problemele cardiace descrise) şi nu mai sunt prezente hemoragii digestive

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ulcer.

iskander (acum 12 ani)

Va multumesc, si medicul de sectie este de aceeasi parere. despre sansele ei reale nu stiu insa nimic, doctorii sunt evazivi, la fel si asistentele. o alta mare nelamurire, cei din familie care au fost acasa in momentul declansarii starii de rau mi-au spus ca a resimtit o durere profunda - este aceasta specifica hematemezei sau ar trebui sa ma gandesc la un infarct nedepistat, cu toate ca EKG-ul nu a indicat acest lucru ? va multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Nu vă pot spune decât că acea durere profundă pe care aţi menţionat-o, nu este caracteristică hematemezei şi nu cred că a fost declanşată de un eventual infarct. Medicul care o are sub supraveghere v-ar putea da mai multe detalii despre cauzele declanşării durerii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iskander (acum 12 ani)

Cei de la spital nu sunt foarte comunicativi, au pus un diagnostic la internare si de atunci inainte urmeaza aceasta cale cu tratament specific. Nu pot spune ca nu am incredere in cadrele mediciale de acolo, dar fiind implicat afectiv imi pun foarte multe intrebari. Credeti ca inima ei va rezista acestui soc la care a fost supusa ? acasa lua medicamente ca digoxin, preductal, aspacardin, prestarium si se simtea in marea majoritate a timpului bine. si o ultima nelamurire, imi fac procrese de constiinta ca nu am dus-o la CT si am optat pentru markerii tumorali, credeti ca ar fi evidentiat aceasta suferinta gastrica? Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, ma bucur ca exista o asemenea comunitate.
a.c.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iskander (acum 12 ani)

Buna ziua! Ma simt oarecum dator sa revin cu un update asupra evolutiei starii de sanatate a bunicii. Cu mare tristete trebuie sa va spun ca lucrurile nu au mers deloc in directia in care speram, desi hemoglobina a crescut simtitor, se pare ca o hemoragie inca mai exista, nu masiva, dar constanta. In prezent i se administreza controloc, antibiotice si o serie de alte pefuzii. Sunt foarte speriat si confuz de respiratia aceea dificila de care va spuneam, nu sunt semne de ameliorare, iar ce am reusit sa aflu de la medici este ca acum se afla in insuficienta cardiaca. Daca m-ati putea ajuta cu niste lamuriri, precizari, pronosticuri, la ce sa ma astept, v-as fi profund indatorat. Si inca ceva, in urma discutiei cu medicul de la upu care a si facut internarea, mi s-a confirmat diagnosticul de gastrita acuta hemoragica, dar dupa consultarea literaturii de specialitate si o privire mai atenta in urma, ma tot gandesc la un ulcer. Avea des dureri in spate (iradiere), lipsa poftei de mancare, stari de voma si o tuse neproductiva, plus o scadere in greutate care dateaza de cateva luni. Va rog sa ma ajutati, a.c.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Tratamentul este identic în cazul gastritei acute hemoragice şi în cazul ulcerului gastric. Numai prin efectuarea endoscopiei digestive se poate face diferenţa între aceste două afecţiuni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iskander (acum 12 ani)

Am inteles, va multumesc mult pentru lamuriri. a.c.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: