Gastrita

Ulcer
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Am 17 ani si ma doare f rau stomacul de 1 si ceva.am urmat si un tratament naturist si nu mi-a trecut.nu stiu c sa mai fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (48)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

se poate ca un copil de nici 6 ani sa aiba dureri de stomac? ce analize pot sa-i fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

DUREREA DE STOMAC ESTE GROAZNICA. DE DOUA LUNI TIN REGIM ;BEAU CEAIURI;AM LUAT OMEZ APOI RANITIDINA APOI DICARBOCALM DAR;FARA NICI UN REZULTAT. ACUM DOUA SAPTAMANI AM FACUT O ENDOSCOPIE DIGESTIVA SUPERIOARA .DIAGNOSTICUL DE GASTRITA ERITEMATOASA ANTRALA L A DETERMINAT PE MEDIC SA MI DEA O RETETA CU CONTROLOC SI VENTER.IAU ACEST TRAT. DE 2 SAPT. SI ACUM AM NISTE DURERI GROAZNICE IN PARTEA STANGA A STOMACULUI SUB TORACE CARE RASPUNDE IN SPATE.DUREREA ESTE APROAPE CONTINUA ;CEDEAZA PTR. PUTIN TIMP DAR NU MI DAU SEAMA LA CE ANUME.POATE CINEVA MA AJUTA CU UN SFAT .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am durere in partea superioara a abdomenului in partea ficatuli ,Orice mananc imi vine sa vomit si am dureri si de stomac cateodata ce parere aveti ce poate fi ?dimineata daca beau apa ma ia cu niste crampi in stomac ,si mai am asa cateodata si amareala in gura ,ameteli :(va rog ce sfat imi dati ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hermes eu (acum 13 ani)

am luat si eu tratamentul pentru heliconacter pylori asta cu brocooli sproiuts mastic gum si colostum, ca mi-a iesit pozitiv la analize si aveam simtomele astea, eu varsam cu sange si scaunul ikmi era cu sange si imi era deja teama de cancer de intertine, Doamne Fereste pe toata lumea, am luat la inceput antibiotic dar nu le-am suportat, tot rau imi era zi de zi, nu m-am facut bine cu ele si am inceput sa iau tratamentul asta cu strictete, nu trebuia sa mai tin regim, mi-a spus ca oricum nu pot manca orice, doar ce suport eu, si avea dreptate. Deja sunt mai bine si nu mai am dureri de stomac si nici gura nu mai miroase asa tare, a trecut deja o saptamana sa ma bucur ca in sfarsit nu mai tre sa tin mana la gura cand vorbesc cu oamenii, daca a-ti sti voi ce jenant e sa se dea omu mai in spate cand vorbesti cu el, si sa sti de ce se da mai in spate....dar gata, a inceput sa treaca si din cate am aflat toti care fac tratament naturist se fac bine.....e mai greu cu stresu, eu stiu ca din cauza stresului am ajuns asa, dar ce sa fac?!!, tre sa fac bani si asta nu e o decizie, e o necesitate....ca nu mai suntem in evul mediu....atunci era mai bine, dar tot erau monede de schimb, sau ce era.....oricum, in natura gasim remedii care nu se gasesc in chimie, sau in alte stiinte. Va pup....ca imi permit :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana323104251 (acum 15 ani)

incearca sa-ti faci analiza la sange pt helycobacter pylori,dar cel mai sugur dute la un medic gastroenterolog,ele iti poate spune ce sa faci sau ce tratament sa iei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

De 3 ani am aflat ca am gastrita ,am fost la medic,mi-a facut analizele si mi-a spus ca acest lucru e foarte normal...ca sa vezi...asa-s medicii din Romania!Sunt zile cand de-abia stau in picioare,asa dureri mari am.Si nu stiu ce sa mai fac!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Eu am primit diagnostic gastrita eritematoasa antrala in urma endoscopiei digestive-habar nu aveam de ac.afectiune(analizele urmareau spec.hepatita b).Am tratat cu DE-NOL,LANZAP,regim strict,cafea la filtru,miere.. incearca si tu..nu beau, nu fumez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am dureri de stomac de cate ori ma supar sau ma enervez, sunt ca niste crampe foarte dureroase, ce medicamente as putea folosi? (dati-mi un sfat)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miculaiciuc.Simion (acum 10 ani)

luati aloia cu spirt medicinal dimineata cate o lingura]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am fost la spitalul din bucuresti grigore alexandrescu la domn. doctor oraseanu am facut niste analize la cantocuzino si mia descoperit ca am hepatita autoimuna am luat imuran ,silimarina dupa 2,3 ani intr-o seara aveam dureri de stomac in zona abdominala am mers iar la doctor mi-sa facut investigati cu endoscopie si mia descoperit ca am gastrita acuta..dupa fiecare masa seara ma dore stomacul nu chiar de fiecare data dar are perioade va rog sa imi dati un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

as vrea sa aflu ce tratament exista pentru hernia hiatala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela362124924 (acum 15 ani)

Buna tuturor.Am si eu o problema.de cate ori mananc,la scurt interval simt mancarea nedigerata in stomac si o regurgitez.Din acest motiv,noaptea,sau cand stau culcata,ma sufoc.Stiti din ce cauza "imi vine pe gat inapoi" mancarea si ce remediu sa folosesc?precizez ca am si arsuri pe gat si nu pot manca orice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miculaiciuc.Simion (acum 10 ani)

incercati dicarbocalm dupa ce ati mancat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dyaa'a... (acum 14 ani)

Hey hey ..pai problema asta o am si eu....numai ca cu medicii din romania nu faci mare branza. Eu iau niste pastile, se numeste MALOX, si e pansament gastric,dupa el nu ma mai doare asa tare stomacul, m-au internat in spital si au zis ca am gastrita, tin regim, dar daca mananc ceva prajit, sau care nu e de regim, ma doare stomacul ingrozitor, si imi vine mancarea inapoi dupa ce mananc, am stari de greata aproape dupa tot ce bag in gura :-w.

Incearka sa iti faci niste analize, raze la stomac..;)

HAI PA:-h.....

VA DORESC SANTATE ROMANILOR! ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria 19 ani (acum 13 ani)

Buna!am si eu dureri mari de stomac,cateodata imi vine sa vars si imi este greata dar nu am fost la medic o sa ma duc maine dimineata ca nu mai suport.eu iau omeran si ma mai lasa putin durerea.MULTA SANATATE!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorycik (acum 13 ani)

buna! am si eu dureri mari de stomac si nu am bagata de seama am zis k e ceva trecator.am fost la medic pt a-mi face analizele la sange si urina si mi-a aparut k sunt diagnostikta cu h pilory un virul foarte rau.din virusul asta dai in gastrita porma in ulcer si din ulcer in cancer!sunt disperata k nu exista tratament.SANATATE LA TOATA LUMEA!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

samira (acum 13 ani)

buna lorycik, acel dr care ti-a spus ca ai bacteria helicobacter plyori nu ti-a dat si tratament? cum sa nu existe tratament amoxicilina plus metronizadol sau klacid si ranididina pt 2 saptamini,iar apoi trebuie sa mergi sa iti faci testul dinou dar nu din singe sau urina cel mai sigur este cel luat din scaun.trebuie sa ti si un regim drastic. sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra68 (acum 13 ani)

Helycobacter Pylori este o bacterie. nu stiu cine ti-a spus dar exista tratament pt.asa ceva.Sotul meu a facut ulcer din cauza bacteriei si a consumului de antiinflamatoare dar urmand un tratament strict a disparut si bacteria s-a vindecat si ulcerul (s-a constatat la endoscopie). Iti recomand sa mai mergi si pe alti medici si sigur vei primi tratamentul adecvat. Acesta consta in 2 antibiotice, pansament gastric etc. Sanatate maxima si sper sa aud ca te-ai vindecat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

vai acum 1 sapt am aflat ca am gastrita:(( sa mor am plans si ma durut burta incat imi venea sa mor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Robert (acum 13 ani)

buna tuturor. nu va pot ajuta prea mult decat cu niste sfaturi. bineinteles am si eu gastrita. gastrita inseamna o rana la stomac. copii de pana la 16 ani sunt cei mai predispusi la gastrita deoarece nu au o masa regulata. primul sfat ar fi sa evitati mancatul in exces mai ales seara apoi evitati cruditatile (legumele crude) cruditatile lasa in urma lor un surplus de acid gastric, ceapa, ardei iute, piper, condimentele puternice si mai ales castravetii nemurati e ceva critic pt stomac. evitati sucurile cu acid si alcoolul. chiar si carnea de porc provoacaca acid. tigarile nu dauneaza doar plamanilor. nu fumati pe stomacul gol si daca se poate, deloc. aveti grija de voi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3