Gastrita raspuns medic

Ulcer
Intrebare postata de rodica355 cu 12 ani in urma

In luna ianuarie a acestui an mi sa spus ca am gastrita.As ruga un medic sa-mi raspunda si mie cum as putea sa scap de aceata.Mi sa recomandat 5 mese pe zi si ori nu reusesc sa mananc de 5 ori sau mananc de 5 ori dar sunt toata ziua flamanda.In loc sa slabesc am pus si 4 kg pe mine.Nu stiu ce sa mananc ca sa pot manca de 5 ori pe zi .Am nevoie de ajutorul dvs. Medicul mi-a scris pe scrisoarea medicala la recomandari 5 mese si atat. Nici nu mi-a vorbit nimic.Si ma doare stomacul incontinu,o tin cu ranitidina si ceai gastric.Va rog ajutati-ma!Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

INA_ (acum 12 ani)

buna...stiu f bine prin ce treci, pt ca si eu ma confrunt cu aceeasi problema de mult timp.eu am facut tratament cu omeprazol si metroclopramid....a fost bine o perioada, apoi a inceput iar...incearca fara prajeli, sucuri in special acidulate.Incearca sa bei ceai de galbenele neindulcit si de salcam, ajuta destul de mult. A!! si fara prea mult stres. multa sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica355 (acum 12 ani)

Buna Ina,multumesc de sfaturi.Citisem si eu pe internet cate ceva dar nu reusesc sa ma obisnuiesc cu ideea sa mananc 5 mese,e stresant. Am si 3 copiii mici care ma" tin in priza"Mi sa dat sa iau si VENTER ca pansament gastric dar nu-l gasesc.Ma intreb se mai poate vindeca vreodata stomacul sau se agraveaza?Poti sa-mi zici daca laptele si iaurtul degresat se poate manca.Ma streseaza si durerea,ma nelinisteste apasarea ce o simt pe stomac.Iarta-ma ca-ti zic dar daca ma crezi ma agat de tine ca nu cunosc pe nimeni care sa ma invete cate ceva si iti multumesc din suflet daca o faci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

INA_ (acum 12 ani)

buna din nou.eu iaurt nu am mancat, fie el si degresat.De lapte ce sa zic, ma impac bine cu el ac***a in vedere ca beau in fiecare zi (sunt insarcinata) si nu ma deranjeaza la stomac.scuze ca am raspuns asa tarziu.ai grija de tine...a!! poti incerca si cu miere de albine cand incepe sa te deranjeze stomacul.mierea calmeaza durerea...toate bune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

INA_ (acum 12 ani)

rodica spuneai ca ai 3 copiii, sa-ti traiasca.cum iti spuneam mai sus, sunt insarcinata si acusi vine bebe, iar eu nu stiu inca cum o sa nasc, natural sau cezariana.La naturala imi e ff frica, nush daca fac fata.medicul a zis ca daca nu reusesc natural,imi face cezariana...cum ai nascut prima data?la mine e prima sarcina care evolueaza(am pierdut 2)...si abia astept pe bebe, dar mi-e teama

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica355 (acum 12 ani)

Buna draga mea.Multumesc de sfat .Mi-am facut miere cu catina si ma ingrijoram un pic ca nu stiam daca mierea e buna,credeam ca numai catina e buna.Dumnezeu sa-ti dea putere si sanatate... si un copilas sanatos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica355 (acum 12 ani)

Draga mea nu te-as incuraja,am nascut natural dar enorm de greu si ultimile doua nasteri sunt cezariene.Dupa nasterea normala te refaci mai usor dar risti sa ramai cu perineul rupt si travaliuuuuuuuuuuuuu;iar la cezariana e na operatie si dureaza cam o luna sa revi cat de cat la normal(sa te misti mai bine).Sa sti ca fiecare om e unicat creat de Dumnezeu si la fiecare e diferit.Medicul meu zicea ca pentru o nastere buna trebuie sa fie o durere buna si cam asta e dar trece si uiti durerea dar ramai cu comoara(ingerasul pe care ti-l da Dumnezeu).Copiii mei au 3,5,7 si o adolescenta de14 ani.Sa sti ca am avut 4 nasteri,2 normale si 2 cezariene dar la fiecare mi-a fost frica,e greu dar cu ajutorul lui Dumnezeu vei trece si peste acele clipe.Roaga-l pe El ca e singurul in masura sa te ajute sa treci peste acele clipe sa ai puterea necesara .Eu una asa fac si nu ma lasat niciodata,nu zic ca na fost greu dar nu am ramas cu traume si acum cu gastrita asta mi-a dat puterea si ajutorul sa pot sa inghit acel tub(e grozav)si nu a ingaduit sa fac ulcer.Noi gresim dar .El repara ce gresim noi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Tratarea gastritei necesită atât respectarea unui tratament medicametos cât mai ales adoptarea unui regim alimentar corespunzător.
1.Dintre medicamente, în cazul gastritei, se folosesc antiacide, antisecretoare şi pansamente gastrice
2.Dieta bolnavului de gastrită este extrem de importantă fiind interzise grăsimile, prăjelile, conimentele, băuturile carbogazoase, alcoolul, tutunul, etc.
3.De asemenea se recomandă un număr crescut de mese pe zi (5 mese pe zi) dar reduse cantitativ
4.Este recomandată evitarea utilizării în exces a unor medicamente de tipul aspirinei , analgeticelor sau oricăror altor produse farmaceutice similare care pot determina iritarea mucoasei gastrice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ulcer.

TANTA- P.Neamt (acum 12 ani)

-Acum doi ani in urma am aflat de la o consultatie cu bariu ca am un inceput de gastrita pe fond de stress .Iata ca de trei zile problema mea s-a complicat si am dureri cumplite pe acest motiv . Am dureri in capul pieptului care se transmit pe sub sin ca o semi centura pina in coloana vertebrala - totul spre partea dreapta ( in jurul costelor).Ba mai mult am si ceva frisoane de la dureri .Am incercat cu zeci de telefoane sa-mi contactez medicul de familie de la cabinet , dar in zadar .Nu raspunde nimeni si atunci cum sa ajungi la medicul specialist daca nu ai trimitere ? Asta dupa ce zeci de ani ai cotizat la sanatate . Traim intr-o tara de mizerie unde mediocritatea e la ea acasa .Mai avem cum sa ne cerem dreptul nostru de a trai sanatos ? Am luat de la farmacie ranitidina si colebil inercand sa -mi aplic automedicatie , dar crizele tot persista , doar cu o intensitate mai suportabila .Cred ca e sanatos sa apelez la ceaiuri calmante si la reteta cu : miere de albine (de salcim ) + propolis + laptisor de matca .E cam scumpa ca ajunge la 2 mil. lei ( vechi ), da sigur are efecte cicatrizante !!! Am cunostinte care au rezultate deosebite cu acest tratament , mai ales ca se rezolva si problemele de anemie pentru cine stie ca are asa ceva. Sper sa aveti mult noroc aplicind aceasta reteta . Doamne ajuta la toata lumea cu probleme de sanatate .
p.s. - mai revin sa vad daca sunt ceva intrebari .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica355 (acum 12 ani)

Buna.Dragele mele vreau sa va zic ca azi am facut endoscopie si de unde credeti ca am gastrita?...de la niste antibiotice care mi-au fost prescrise pt laringita si diclofenac pt. durere de spate . Si ca sa fie treaba bine facuta am adaugat si stres(am 4 copiii si proaspata soferita). Asa ca mi sa zis ca trebuie sa evit antibioticele,ibuprofenul,diclofenacul.Astea trebuiesc luate cu pansament gastric.Ce as putea manca pt reducerea de secretie?...poate biscuiti simpli si paine prajita pe stomacul gol?Daca se poate as vrea un sfat de la medic( cu multumirile mele)Multa pace in suflet va doresc si sanatatea sa va sporeasca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Printre alimentele alcaline care pot reduce secreţia de acid gastric se numără brânzeturile, caşcavalul, alimentele bogate în fibre (orezul) şi de asemenea fructele şi legumele crude (bananele, merele, perele, caisele) care nu trebuie să lipsească din regimul persoanelor cu hiperaciditate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica355 (acum 12 ani)

Multumesc din suflet pt.raspuns.Multa sanatate si dvs stimati medici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica355 (acum 12 ani)

Buna.V-as mai ruga sa-mi spuneti e normal dupa 4 saptamani de NEXIUM de 40mg sa te mai doara stomacul la o gastrita hiperacida hemoralgica?Mai am si noduli pe corzile vocale -laringita cronica care o am din adolescenta-credeti ca are vreo legatura gastrita cu laringita?Va multumesc din suflet pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Durerea gastrică după tratamentul de 4 săptămâni cu Nexium, căt şi prezenţa laringitei cronice pot fi posibile (existând legătură), în cazul în care există şi o boală de reflux gastroesofagian

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica355 (acum 12 ani)

Va multumesc.La diagnostic am trecut si reflux gastroesofagian dar nu am simtome de reflux-nu am arsuri nici stare de voma doar durerea abdominala.Ce ma sfatuiti sa fac,deoarece sunt tare nelinistita.Ce as putea face sa mi se vindece? Tin si regim si dupa putina mancare ma doare-nu este o durere puternica dar simt o durere apasatoare continua.Am grija sa fiu si linistita.Am facut in vara un treatament puternic pt.noduli si fara nici un rezultat.Unde ar trebui sa mai merg ?Iertati-mi insistenta dar am nevoui de sfatul dvs.Cu multumiri Rodica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar fi indicat consultul unui medic gastroenterolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica355 (acum 12 ani)

Buna ziua.Apelez din nou la dvs. sa ma ajutati.Dupa 4 luni cu Nexium am fost sa fac din nou endoscopie.Dna doctor ce mi-a facut endoscopia a zis ca nu mai am gastrita.Am facut si analiza pt Heliobacter si mi-a iesit negativa.Dna doctor de la interne mi-a facut un set de analize printre care si cea a cancerului de pancreas si mi-a iesit buna.Mi-a dat de am facut si CT abdominal si toate sunt in regula.Mi- a facut si ecograf si a zis ca e bine.Cand mi-a scris reteta mi-a zis ca am colon iritabil dar credeti-ma ca nu aveam probleme cu scaunul-intradevar daca mancam mai mult uscaturi din cauza gastritei faceam scaunul lai tare.Pe baza acestui diacnostic am luat timp de o luna Spasmomen,Controloc si De-Nol(10 zile)Cred ca de la De-Nol am inceput sa fac un scaun mai tare si cam la doua zile.In concluzie vrau sa va zic ca tot ma doare partea abdominala superioara in partea dreapta(mai tare) si stanga.As mai vrea sa va zic ca in afara ca nu mai simt nevoia de a manca si durerea ce o simt nu am nici un alt fel de simtom.Ce credeti stimate medic?A m mers si la un psihatru si mi-a dat sa iau Stresclin -dar credeti-ma ca durerea nici nu-mi da voie macar sa ma enervez.Da intr-adevar ma gandesc la ce am ca nu ma mai vad bine.Mi se pare ciudat au iesit toate investigatiile bine dar eu tot acolo sunt de unde am inceput...Ce puteti sa-mi spuneti?ce sa mai fac ?imi ia linistea sufleteasca si bucuria.Mentionez ca sunt o femeie credincioasa si echilibrata,nu fumez,nu beau,mananc echilibrat.Ce sa mai fac?Va multumesc ca ma ve-ti ajuta cu un sfat si Dumnezeu sa va rasplateasca bunatatea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cornelia Zaharia (acum 8 ani)

Incercati cu increderea pe care o aveti in Dumnezeu...sa luati in fiecare dimineata...zeama de la un cartof crud, dupa care o lingurita de tarate de psyllium, amestecata cu o lingurita de polen si 3 lingurite de miere...Este indicat sa consumati o perioada numai ceai....dar peste 2 litri pe zi...La colon iritat nu consumati...salamuri afumatri...Si sa fim sinceri...la probleme ale tractului digestiv fiecare din noi suntem primnul medic...Si trebuie sa credeti in ceea ce consumati...fara sa aveti si suparari...care va poate afecta...Eu m-am vindecat numai pe cale naturala...nu cred in medicamente date pe reteta de medici...coloscopie. si alte alea...iar pielita de miezul de nuca este foarte indicat...continand iodul care dezinfecteaza pe cale naturala... Imi place sa ma informez...ca si asa sunt fumatoare...sa mai iau toxine si de la farmacie pe retete compensate...Facusem o indigestie de la ciuperci albe reincalzite....ma umflasem ca o vaca...exact ca dupa o otrava...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar fi recomandată efectuarea unui tratament pentru sindromul de colon iritabil care să includă modificări ale stilului de viaţă şi a dietei, terapia psihologica şi de management al stresului (în funcţie de factorii determinanţi ai simptomelor)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica355 (acum 12 ani)

Va multumesc mult de raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: