Am 3 rinichi raspuns medic

Ulcer
Intrebare postata de cu 13 ani in urma

Am trei rinichi...sau cel putin asa zice doctorul care mi-a facut ecografie...doar ca al treilea este un pic cam nedezvoltat....nu ma doare ma simt bine...doar uneori sunt dureri minore in soate dar atunci cand stau intr-o pozitie mai aiurea sau ma prinde curentu sau sunt la menstruatie!!! exista vreo problema daca am 3 rinichi? pot a vea o viata sanatoasa? ce imi recomandati pentru un regim mai bun de viata sau pentru niste rinichi sanatosi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Geo, Bună ziua ! Problema dumneavoastră se încadrează în " Malformaţii ( anomalii congenitale ale rinichilor ) . Rinichiul în plus ( al treilea ) depistat la d.vs prin ecografie, atâta timp cât este cuminte şi nu produce suferiţe, trebuie supraveghiat .,dar trebuie lăsat în pace. Acesta , în general este mai mic de volum , funcţional sau nu ,dar are o vacularizaţie anormală . Atunci când ureterul propriu se varsă în vagin, poate da incontenenţă de urină-foarte neplăcut pentru cel ce o are .l Modul de viaţă al d-vs trebuie să decurgă normal,fără nici o restricţie deosebită. Vă recomand cotrol la un cabinet de specialitate, periodic. Dr Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Ulcer.

mihai (acum 8 ani)

buna ziua,
Cam in cat timp se poate dezvolta aceasta malformatie? Spre exemplu, prietena mea, la ultima ecografie (acum 3 luni) nu avea nicio anomalie, ci doar pietre la rinichi pe care le-a extirpat. Dar in urma unor dureri in zona bazinului a facut o noua ecografie (la un alt medic - in urma cu doua luni si-a mutat domiciliul) si i s-a descoperit ca ar avea un al treilea rinichi. Este posibil asa ceva? Sau e vorba de vreun chist.
Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raducu (acum 11 ani)

mama mea are trei rinichi doi mai ,mici care fac cat unul iar celalant normal este ceva grav, pentru ca stiu ca shi doctorul mamei din tinerete murit la 45 de ei suferea de aceiasi chestie. ast rasp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moon1990 (acum 11 ani)

Am facut investigatii mai amanuntite si de fapt nu sunt trei rinichi ci doi rinichi aproximativ normali, cel putin stangul este normal, doar ca "al treilea rinichi" era doar un simplu chist pe rinichiul drept, un chist relativ mic. Dar, in fine, am nimerit un doctor mai incompetent (primul doctor, restul au fost buni). Sanatate multa.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nn (acum 11 ani)

naspa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eu (acum 11 ani)

Doneaza-l cuiva !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(◑‿◐) (acum 10 ani)

Dar eu am 4 rinichi si in plus mai am si pielonifrita cronica, si toti sunt uniti deci nu pot dona nimic. Dar cred ca se datoreaza faptului ca sunt foarte inalta la cei 14 ani ai mei. Dar imi traiesc viata din plin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RAZVANF (acum 10 ani)

cum naiba sa ai 4 rinichi si 3=)))))))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mr ma (acum 10 ani)

васпикуоьалдвбычфряоыкур угgeyhswyytew wywcygreywfg увееуеу twe464 464t5g637hh3gegeyey etrrger y3 ett43t43t3t23t2354wtefsfd545
gegdgd
камиаи паапеееекекуее
куеекее
ууккипкуеаврккпеу egete etwetete rerttrete eetswvdgf4rdrffdfter reetetete3 3refgwhegfrgfertedtyw72wyet2yedw eyeyhrtswhtryrbcedhwte eydgdgfgrgfgrfffg унеунев egegdv cy неукнценк yet erew7rthswq ucyfesjkcyevcddgd37deh gedgeyyyefywey3gwyt3yweg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21550338632 (acum 5 ani)

si eu am 3 rinichi ,doi sunt lipiti Deci am 3 fiecare cu uretera lor .nu am avut probleme pana acum . Am 56 de ani .Mai fac ecograf la 3 -4 ani odata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11605906669 (acum 3 ani)

Buna seara as avea si io o intrebare la un medic specialist de mai bine de un an si jumatate acuz niste dureri jos catre ovar in partea dreapta am trecut prin nenumarate controale pana acuma misa facut nenumerate controale de ginecologie si acuma am fost la urolog si mia facut un ultra sal si miau descoperit al 3 rinich si pana aseara am mai facut controale de genul ecografi dar nu mia spus nimeni de asa ceva pana acuma am ramas un pic socata acuma de cand am aflat ca pana acuma nu mia zis nimeni de asa ceva ce credeti ca poate fi un chist ovarian sau chiar rinich sincer nu stiu ce sa cred multumesc tuturor de raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: