Ce se întâmplă dacă primesti un pumn cu forța in ureche?

Tulburari de vedere
Intrebare postata de Utilizator11708958061 cu 2 luni in urma

Astăzi a vrut un băiat cu 2 ani mai mare ca mine(15ani) sa ma bata când ma prins în baie mia dat un pumn cu toată forta în ureche de nu am mai putut sa vad 10 secunde deloc următoarele 40 minute nu am putut sa mai vad bine vedeam puțin blurat de zici ca aveam nevoie de ochelari. Iar după acea am început sa vad bine dar ochii tot ma dor .îmi poate spune cineva ce este asta și ce sa întâmplat cu mine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Se pare ca ati suferit o trauma la nivelul urechii si a capului, care poate cauza diverse simptome, inclusiv dureri de ureche si vedere blurata.

Atunci cand primesti un pumn cu forta in ureche, presiunea generata poate afecta timpanul, ceea ce poate duce la dureri de ureche si pierderea echilibrului. De asemenea, aceasta trauma poate provoca un tip de leziune cerebrala care poate cauza vedere neclara, dureri de cap si ameteala.

Cea mai buna actiune pe care o puteti face in acest moment este sa consultati un medic care poate diagnostica corect problemele pe care le-ati putea avea in urma acestui incident.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ghid-de-Anatomie/urechea-anatomie-si-fiziologie_15106
sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/teste-pentru-autoevaluarea-vederii_8406

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: