Un sfat va rog raspuns medic

Tulburari de limbaj
Intrebare postata de selinuta20 cu 13 ani in urma

O prietena de a mea are un baietel de 4 ani care nu vorbeste zice decat primele silabe ma ca pa ta pe ce se poate face sa isi dea drumul la vorba vreun tratament naturist ceva....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Iuli (acum 13 ani)

Tratament naturist?! E o gluma?? Adica tu vrei sa ii dea tinctura de nu stiu ce ca sa vorbeasca? E de-a dreptul amuzant. Copilul trebuie dus cat mai repede la un medic psihiatru de copii pentru evaluare si eventual la un logoped. Dar nu inteleg de ce a stat pana la 4 ani si nu a facut nimic in acest sens...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mocanu gabriela (acum 13 ani)

este adevarat nu trebuie sa mai stea cu copilul nici o zi fara un consult la medic.exista tratament dar numai cu recomandarea med neuropsihiatru.sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Daca la aceasta varsta vocabularul copilului se reduce la cateva silabe, va sugerez sa nu mai asteptati.
Cautati un logoped care sa vada exact care este nivelul de dezvoltare al limbajului, dar si al intelectului. Doar un specialist stie ce are de facut pentru a stimula vorbirea!!! NU EXISTA TINCTURI pentru asta !!!

Poate exista si alte probleme. Mama ar trebui sa stie.

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de limbaj.

Ionescu (acum 13 ani)

Exista tratamente homeopat pt. aceasta afectiune (insa homeopatia nu este ceea ce crede lumea prin "tratament naturist") si la copii homeopatia are un efect incredibil de rapid daca este gasit remediul potrivit. Lasati-mi o adresa de email si va indrum catre un medic bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11712258358 (acum 2 saptamani)

Știți un medic bun? Pentru vorbire la copii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11712258358 (acum 2 saptamani)

Și doresc un medic bun…………….

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11712258358 (acum 2 zile)

Aș dori un medic bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ileana (acum 11 ani)

Cand copilul este mic ,cred un an si vezi ca nu vorbeste decat asa putin ,cere de la un tigan caldarar o bucata de paine si dai la copil sa manance painea care ti-o da p***aul sau tinganca care o intalnesti pe strada .Eu asa am procedat cu copilul meu si a inceput sa vorbeasca .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

Va recomandam un logoped sau un specialist in terapia vorbirii pentru copii. Exista multi profesionisti calificati in acest domeniu, iar cel mai bun pentru copilul prietenei dvs. depinde de problemele specifice pe care le are acesta.

Puteti alege un psiholog potrivit pentru baietelul prietenei dvs. din lista: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-limbaj/vorbirea-intarziata_205
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/cand-sa-te-ingrijoreze-intarzierea-vorbirii-la-copil-ne-raspunde-psihote_18904

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Laura Ciocoiu (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

Evaluare logopedica si terapie logopedica!
Poate si psihoterapie / terapie prin joc.
Trebuie vazut de unde vine intarzierea.
Daca e din Bucuresti, ma poate contacta.

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: