De ce nu-mi vorbeste baiatul la 5 anisori jumaTE ? raspuns medic

Tulburari de limbaj
Intrebare postata de adrianmardare31 cu 10 ani in urma

Nu stiu daca am postat unde trebuie dar va rog mult cie este informat sa-mi dea un raspuns. ce poate fi?
am un baiat de 5 anisori si 5 luni si nu-mi vorbeste nu se exprima.
am sa o iau cu inceputul sa va povestesc tot ce stiu despre el
am fost casatorit doi anisori , in timpul casatoriei nu prea a avut atentie copilul adica nu prea am avut timp sa vorbesc sa-l invat sa vorbeasca, la sase dimineata plecam si ma intorceam la sapte seara . ramanea mereu sub ingrijirea mamei care-l tinea curat ii dadea mancare la timp si mi-l lasa toata ziua de la sase luni sa stea cu ochisorii in calculator la desene animate gen( alba ca zapada, frumoasa si bestia) .mereu ii spuneam eu si mama mea sa nu-l mai lase la calculator , sa se ocupe ea sa vorbeasca cu el sa-i capteze atentia. eu incercam dar prea putin reuseam. adormea seara tarziu intre orele 12 si 1 chiar 2 dimineata leganat pe pernuta deoarece seara DE seara mama lui vorbea cu soacra pe skype, nu puteam sa i spun ceva ca repede se supara lua copilul in brate si pleca la bloc spunand ca da divort. copilul la varsta de sase luni a spus prima data (tata) mi-a crescut inima, mai vorbeste, a inceput apoi si mama sa spuna mai rar dar spunea, gangurea normal dar pana la doi anisori slabe progrese adica a inceput sa spuna ceva cuvintele sase cuvinte sa spunem cat timp statea la mine acasa, bunicul lui il invata si eu , mai mult bunicul reusea sa-i capteze atentia.in sfarsit a venit si momentul cand copilul a implinit doi anisori, dupa 3 ani am divortat. primeam copilul sambata si duminica la mine acasa timp de sasde luni a fost asta si copilul imi venea efectiv mut, nu-mi vorbea deloc cand venea prima zi de la maicasa. apoi in doua zile il faceam sa spuna iarasi cate un cuvintel nu mai mult de 3, dar cu efort mereu avea toata atentia mea. apoi mama ciopilului a plecat in Spania cu copilul nu l-am vazut de 3 anisori copilul vorbeam la telefon cu maicasa care mai are acum o fetita de un an .a dat copilul la o scoala pregatitoatre deoarece nu vorbea, nu a mai fost primit acolo, nu comunica, mai exact nu vorbea( stiu ca , copilul pentru o invata o limba noua la 3 anisori trebuie sa stie bine limba materna) . l-au dus la un psiholog cica nu are ce i face fiindca nu vorbeste bebe al meu. apoi alte controale i-au facut inclusiv ceva controale la creier, (encefalograma) unde a iesit totul normal.
acum fosta sotie a venit in tara si nu surpriza soc pentru mine copilul nu vorbeste. am vazut ceva schimbari, in sensul ca ii merge mintea, a montat o masina de tocat carne singur, becuri, neoane, stie sa le puna la locul lor, e inventiv. ii place sa coloreze desene, taie hartiuta,(lucru manual) cum faceam eu la gradinita, deci chiar vad ca este inteligent, do ar ca nu comunica. nu este deloc violent, este cam tacut cei drept , arata cu degetul ce vrea unde vrea si incearca cu greu sa spuna ce vrea, nu face pe el, nevoile fiziologice, merge la toaleta. manaca normal, doarme normal acum. simte nevoia de afectiune, ma ia in brate, si simte nevoia sa ma ajute. daca-i cer o cana de apa imi aduce, o lingura, cam orice in 95% din cazuri executa cu placere, e foarte darnic nu e un copil egoist, daca pleaca maicasa de acasa el da singur de papa surioarei lui fara sa i arati unde e mancare, cauta el singur in frigider. mi se par normale toate activitatile lui ca un copil normal. acum a plecat la mama lui sa-l duca maiine la medicul de familie fiindca vreau sa consult un medic la iasi e bine si daca-mi puteti recomanda pe cineva. incerc mereu sa-i captez atentia sa-l fac sa spuna cuvinte , de exe: ieri tata l-a facut sa spuna , iepure, porcu, nu stiu ce a mai vazut el. eu astazi l-am dus la masina, iubeste mult fiarele la fel ca mine.
i-am aratat un arc l-am intrebat cei , apoi i-am repetat eu cei ala si a spus si el , arc, apoi a spus roata, apoi cui incerc si eu sa-i captez atentia si sa-l fac sa simta nevoia de a vorbi fiindca vad ca intelege ce i spun incerc mereu sa-i explic ca e important ca el sa vorbeasca cu tata incerc sa fiu binedispus in prezenta lui dar ma doare mult eu stiu ca el cand vine de la maicasa vine mut acasa nu vorbeste nimic parca ar uita totul, nu a fost efectiv bagat in seama acest copil, asta stiu ca i-a fost problema.
VA ROG SPUNETI-MI CE SA FAC ?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara!
Din ce spuneti dvs aici, un diagnostic ar fi acela de intarziere in dezvoltarea limbajului si trauma afectiva. Dupa cum ati sesizat corect, fiul dumneavoastra are nevoie de comunicare si stimulare pe toate planurile: afectiv, cognitiv, verbal. Sugerez sa i se aplice un test de inteligenta, non-verbal, care sa excluda deficitul de intelect - dar atentie cum pregatiti psihic copilul pentru mersul la psiholog: sa doreasca sa ajunga acolo, astfel incat sa fie relaxat si receptiv.
Chiar va rog sa reveniti cu precizari dupa ce este vazut cel mic de un specialist! Atentie: o singura parere nu este de ajuns, un diagnostic gresit poate insemna un dezastru!
Repet, deocamdata si fara a fi vazut copilul, cred ca problema comunicarii poate fi rezolvata prin lucru intensiv si o stransa colaborare a dvs cu logopedul. Succes!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de limbaj.

ForEver87 (acum 8 ani)

Ce mai zic de fetita mea? Nu a fost traumata, toti am indragit-o si am tratato cu atentia maxima si tot nu vorbeste la 4 ani. A inceput sa vorbeasca prea devreme si corect, insa este diagnosticata cu Comotie Cerebrala Acuta. La virsta de 4 ani este imposibil de controlat comportamentul ei, agresiva, nervoasa etc etc etc + limbaj gresit, vocalele le zice insa consoanele le combina m si n... atit.. Deci va urez succes in legatura cu Copilul si sa dea Domnul sa inceapa sa vorbeasca cit mai curind. Gradinita pentru copii cu dezabilitati poate fi o iesire din situatie in cazul de fata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: