Balbismul (balbaiala)

Tulburari de limbaj
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Am 27 de anisi, am diploma de bacalaureat si un an de facultate. as dori sa va cer sfatul in legatura cu o problema care ma chinuie de mult.din clasa a cincea... medicii spun ca sufar de balbism
am o emotivitate exagerata care probabil a survenit in urma ascultarii la lectii cand m-am incurcat de cateva ori si m-am bal-
bait.in urmatoarele luni am inceput sa ma balbai la aproape fiecare data cand raspundeam la lectii.uneori preferam sa nu raspund.aceasta stare mi-a afectat si intalnirile cu oamenii necunoscuti cu care trebuia sa dialoguez din diverse motive.am facut aproape un an terapie de balbism iar terapeutul a zis ca sunt aproape vindecat (problema era ca ma imprietenisem cu terapeutul si numi mai era greu sal privesc ca peun strain si la fel sa intamplat si cu ceilalti psihiatrii). Starea mea se manifesta prin tremurul vocii pana la
repetarea cuvintelor,batai accelerate ale inimii,stare de sufocare).
cred ca sufar si de fobia spatiilor deschide(agorafobie)deoarece mie teama cand merg undeva sa nu ma balbai.specific ca aceste
stari nu sunt frecvente doar in anumite cazuri(cand vorbesc in fata mai multor persoane necunoscute sau la expunerea de rapoarte,examene orale).dupa tratamentele efectuate am capatat o anumita detasare adica mia dat mai multa incredere si indrazneala si de multe ori vorbesc chiar daca stiu ca ma voi balbai).sper ca am fost destul de explicit si sper sa-mi raspundeti.specific ca un psihiatru mia zis ca sunt ipohondru iar balbismul poate fi doar din nasteredar aceste stari sunt reale simi dauneaza in viata profesionala si chiar personala.multumesc. se mai poate face ceva la carsta asta atat de inaintate pt a scapa de boala asta? precizez ca am facut diverse tratamente in adolescenta 16-18 ani cu diazepan, romparkim, napoton,etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (68)

Florian Alex (acum 15 ani)

Eu iti recomand cu multa caldura sa consulti un psihoterapeut specializat in psihologie cognitiv-comportamentala si un logopd. Sunt convinsa ca problemele tale se vor rezolva, pentru ca esti un tip destept si cu multa vointa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

naghi dorel (acum 14 ani)

Sfatul primit este bun doar daca cei doi specialisti se regasesc intr-o singura persoana.
Tratamentul logonevrozei cu metoda limonero are rezultate sigure.
In cazul dumneavoastra tratamentul psihoterapeutic va fi primordial.
vezi si http://naghidorel-naghidorel.blogspot.com
tel.0749237637

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Agorafobia, balbismul si hipocondria sunt vindecabile, sau reduse ca efect pana la "normalizare", daca faci terapie corecta. Asa cum ti-a spus si Csara, cel mai bine e sa apelezi la specialist, nu la o terapie generala...Esti tanar, esti adaptabil, pregatit sa rezolve problemele, deci nu ai de ce sa-ti faci griji. Persevereaza! Numai Bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am 19 ani si am o problema in vorbire cand vreau sa incep de fiecare data o discutie ma prinde o emotie si pe monent nu mai pot zice nimica si apoi incep sa ma balbai mai ales in fata profesorilor da si in viata de zi cu zi sau cand vreau sa cer ceva de la magazin si astept la rand si ma gandesc la ce vreau sa cerc cand ajung pur si simplu ma intimidez si nu mai pot zice ce am vrut sa cer ceva nu ma lasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 12 ani)

Buna! vad ca postarea este de 2 ani da eu acu am vazut-o si am simtit nevoia sa-ti scriu pt ca exact cu aceeasi problema ma confrunt si eu. Am facut si psihoterapie, am luat si xanax si degeaba. As vrea sa stiu dc tu ti-ai rezolvat problema. Te rog frumos sa imi raspunzi dc citesti mesajul. Adresa mea de mail: simonabaciu07 pe yahoo.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raul (acum 10 ani)

Si eu patesc exact la fel. Ma dispers

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria619127346 (acum 15 ani)

Am aceeasi problema si de 2 luni merg la un cabinet logopedic, iar rezultatele se vad. Incearca si tu la un logoped. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am balbism de la 2 ani ! Am ajuns la varsta de 30 ani si mi-am mai revenit,dar am momente in care nu pot articula anumite silabe,cuvinte sau propozitii (doar in cazuri de stres,oboseala,intimidari ). Va rog daca stiti un logoped bun ,da-ti mi si mie nr de tel sau ceva! hipnoza poate fii un tratament ptr balbism ? multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana20133864 (acum 15 ani)

am 16 ani si aceeasi problema am si eu Andrei ...da cand sunt singur si cant respectiv sa citesc n-am nimic ..vb F clar .
Am fost si la logopet dar nimic :| .,.am fost si pe la doctori ..mi`au dat niste pastile dar degeaba .. nush ce sa mai fac..VA ROG FRUMOS S-A MA AJUTATI !! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandros (acum 13 ani)

Foloseste sistematic si cu multa perseverenta AUTOSUGESTIA . Spune-ti ti-e insuti cat de clar cursiv si convingator vorbesti. FUNCTIONEAZA. SUCCES.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am 14 ani si am aceeasi problema de vorbire ca toti cei care sufera de aceasta boala psihica.pot sa spun k invat foarte bine la scoala,dar am probleme de exprimare;ma intimidez si practic amutesc.as dori un tratament care sa aiba efect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sunt mama unei fetite de 3 ani si jumate care am descoperit la varsta de 1 an si jumatate ca fetita se balbaie.am fost la logoped si mi-a spus ca este prea mica sa-si dea seama de ceva.a trecut o perioada si fetita vorbea bine si se balbaia mai rar,acum de 4 luni iar s-a accentuat acest balbism si in ultimele zile chiar ff mult.sunt foarte speriata,este o fire foarte energica si foarte vorbareata,vrea sa spuna foarte multe cuvinte si nu reuseste.ce pot face eu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra521 (acum 14 ani)

Daca esti din Cluj-Napoca si doresti sa consulti un specialist suna la 0743981757. Vei lua legatura cu un logoped si un psiholog, in acelasi timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra521 (acum 14 ani)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana60 (acum 14 ani)

draga andrei,un logoped nu e de ajuns totul e de la SNC (SIST NERVOS CENTRAL),e nevoie de un psiholog si de un medicamen care are la baza paroxetina.Eu m-am tratat cu acest medicament dar din spania.Am vazut pe net ca se gaseste si la noi in tara.Vreau sa te ajut,pt ca stiu prin ce treci.Ma poti gasi pt intrebari pe [email protected] TOTUL O SA SE REZOLVE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana60 (acum 14 ani)

Cum i-am spus lui andrei acelasi lucru ti-l zic si tie totul e de la SNC.Nu e nevoie doar de un logoped ci si de un psihiatru,psiholog.DIN PCT MEU DE VEDERE TOTUL E DIN COPILARIE DIN CAUZA UNEI FRICI SAU A UNEI TRAUME TRAITE IN COPILARIE.Insa se trateaza si asta mi sa intamplat mie.Medicii de la noi din tara nu stiu cat de mult stiu despre tratarea bolii,in schimb cei din spania sigur te pot ajuta.ma poti contacta pt mai multe pe mailul meu [email protected] totul o sa se rezolve.Va voi ajuta pe toti pt ca am trait si eu aceasta problema si stiu cum e.AM SUFERIT F MULT,INSA TOTUL SA REZOLVAT IAR ACUM NUMAI AM NICI O PROBLEMA IN A COMUNICA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marga petrovics (acum 14 ani)

Ceau,te rog daca poti sa ma ajuti si pe mine.Am 29 ani si ma balbai la stes,la emoti..........,mi-e foarte greu sa vorbesc cu necunoscuti pentru ca imi este rusine. Daca vrei sa ma ajuti poti sa-mi scri pe adresa asta. [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia23141629 (acum 14 ani)

buna tuturor,am un baitel de 8 ani jumate si se balbaie pe baza emotionala.mergam la logoped, dar am aflat de un medicament minune care trebuie sa soseasca din germania azi.cand vom avea rezultate va voi spune si voua.multa rabdare si sanatate tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai9143028 (acum 14 ani)

Buna tuturor. Am 24 de ani si de mic sufar si eu de aceeasi tulburare de limbaj , mai precis ma balbai. Daca atunci cand eram mic ma balbaiam destul de des si se putea observa acest lucru, cu timpul am inceput sa ma mai controlez ,insa , problema persista. La scoala am avut rezultate foarte bune, am terminat si o facultate cu note foarte bune, insa problema aparea, si inca apare, in momentul in care aveam de sustinut o tema orala. Atunci ma intidam , si nu stiu de ce ma balbaliam, insa la fel cum a zis cineva mai inaintea mea, de obicei, doar la inceputul frazei, apoi imi dadeam drumul si mergea destul de bine. In viata de zi cu zi, acest defect nu mi se prea observa, insa sunt momente, ca acesta al cuiva de dinaintea mea :"cand vreau sa cer ceva de la magazin si astept la rand si ma gandesc la ce vreau sa cerc cand ajung pur si simplu ma intimidez si nu mai pot zice ce am vrut sa cer ceva nu ma lasa". Sau cand tre sa dau un telefon unei persoane necunoscute, la inceput mi se timoreaza putin vocea si ma balbai. Sau , cum am mai spus, cand am de prezentat ceva in fata mai multor persoane. Si acest lucru imi face dificila si gasirea unui loc de munca, deoarece mai peste tot se cer foarte bune abilitati de comunicare. Si ma simt foarte nasol, deoarece stiu ca acest defect este singurul lucru care imi sta in cale in a avea succes in viata. Pana acum nu am fost la nici un specialist, insa cred ca o voi face. Am inteles ca psihoterapeutii pot ajuta. De asemenea, vad ca se aduce vorba de ceva pastila care ar putea avea efecete benefice. Daca ma puteti ajuta ce ceva sfaturi , as fii foarte recunoscator, mai ales din partea celor care au folosit pastilele respective. Va multumesc ca ati avut rabdarea sa-mi cititi postul. Sanatate la toti, si sa ne auzim cu bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianadem (acum 14 ani)

Buna te rog mult lasa-mi un mesaj la adresa de mail [email protected], am cateva lucruri sa-ti spun legate de problema ta. Cred ca te-ar putea ajuta f mult. Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4