Limfom Non-Hodgkin cu BOM activ raspuns medic

Tratamente cancer Limfomul non-Hodgkin
Intrebare postata de tudor007 cu 10 ani in urma

Buna. Ma numesc Tudor, am 31 de ani. Sper ca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri, la 2 probleme separate.
1. Matusa mea are 71 de ani si a fost diagnosticata cu limfom non-hodgkin in observatie (cu BOM activ). Pe fisa de externare erau vreo 10 randuri de diagnostic, pneumonie, amigdalita, anemie, multe. A raspuns la chimioterapie iar acum se simte mult mai bine ca inainte. As dori sa va intreb ce inseamna BOM activ? Daca si-a revenit dupa administrarea medicamentelor la ce sa ma astept de acum inainte?
2. Eu am 31 de ani, am fumat cativa ani prin liceu, dar dupa m-am lasat. u mai fumez de vreo cativa ani buni, nu consum alcool, am facut sport si mai fac jogging. In fiecare dimineata tusesc, este o tuse seaca si tine doar cateva secunde, rar cateva minute (2-3 minute). In special dimineata dupa ce ma trezesc si beau apa. O am de cativa ani (2-3). Am fost pe la medici, mi-au dat tot felul de medicamente, antialergice, etc dar nu s-a schimbat nimic. Aveti un raspuns pt. problema asta? Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Corina (acum 10 ani)

ai incercat o cura de detoxifiere si deparazitare? atat afectiunile la plamani cat si alte probleme de sanatate sunt produse de parazitii care nu au fost eliminati la timp din organism. Iti recomand o cura de 18 zile cu nuca neagra, pelin si cuisoare. Sanatate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tudor007 (acum 10 ani)

Nu am incercat. Am cautat pe internet dupa cura de nuca neagra, la sugestia dvs. si nu imi permit din mai multe motive, financiar in primul rand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Angela (acum 10 ani)

salut,raspuns la nr.1.BOM-biopsie osteo-medulara,si daca e activa,inseamna ca boala era in stadiu mai avansat.dar nu te preocupare,acum si medicina e cu mult mai avansata;raspuns la nr.2:tusea pe care o ai doar dimineata,poate fi de la refluxul gastro-esofagian...ai aciditate la stomac,iar in timpul somnului,se irita zona esofagului,de unde rezulta senzatia de tuse.ca rimediu,incearca sa ridici picioarele patului,doar din dreptul capului,cu vreo 4-5 cm,sau salteaua,doar jumatatea de la mijloc in sus.sa pui perne inalte nu ajuta...nu capul trebuie ridicat,ci corpul de la mijloc...apoi poti lua antiacidi,sau consulta un gastroenterolog,nu manca seara la ore tarzii,maxim 7.00.-7.30.,doar fiert,fara borsuri sau prajeli.multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tudor007 (acum 10 ani)

Va multumesc pt raspunsuri.
1.Da, intr-adevar era intr-o stare rea cand a ajuns in spital (dupa luni de zile si schimbat 6-7 doctori) si au pus acest diagnostic. Mi-a zis doctorita ca a raspuns la tratament, dar nu stiu totusi la ce sa ma astept. Citesc pe net ca acest limfom se poate vindeca complet. Totusi, sunt foarte sceptic cu privire la organizatia mondiala a sanatatii si industria farmaceutica. Imi vine greu sa cred ca nu exista un remediu pentru cancer, acum, dupa ce am rascolit internetul dupa nenorocirea asta. AM citit ca citostaticile introduc alte forme de cancer, deci, pana la urma cum se face vindecarea aia completa? Sunt in aer, dar raman totusi sceptic la cele scrise mai sus si la medicii cu practici conventionale.
2. O sa incerc cu salteaua mai sus, cum mi-ati recomandat. Mai am o precizare, cateodata, tusesc nu doar dimineata, ci de exemplu, chiar acum, e 5 dupa masa si in timp ce scriu, mi-a venit de 2 ori sa tusesc,scurt, dupa care poate sa nu mai reapara pana maine sau pana peste cateva ore. AM uitat de pneumonia de acum 1 an, care a nu a fost grava, nici macar nu m-a internat. Credeti ca are legatura cu ea, desi eu tuseam inainte de a o face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ramona Ionescu MDr. Ramona Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,

1. BOM- biopsie osteomedulara. Trebuie sa efectueze controale periodice la medicul curant hematolog pentru a depista la timp o eventuala recidiva.

2. Atentie daca luati vreun tratament cronic. Sunt unele medicamente care, luate o perioada lunga de timp, pot provoca tuse seaca. Va sfatuiesc sa efectuati un consult pneumologic si un examen computer tomograf de gat si torace.

Medic specialist radioterapie

Centrul OncoFort

Str. Traian Popovici (fosta Unitatii) Nr. 79-91, Sector 3, Bucuresti

Telefon: 021.323.00.00

www.oncofort.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tratamente cancer.

tudor007 (acum 10 ani)

Va multumesc.
1. Da, ne cheama periodic inapoi la spital, o data la 1 saptamana doua. De simtit se simte destul de bine, doar ca a slabit si se simte slabita. Nu sunt in clar cu termenii de remisie, casexie. Cand si ce inseamna de fapt remisia, casexia.
2. Nu iau niciun tratament cronic, nu am luat. Am facut consult pneumologic acum 1 an, dupa o pneumonie interstitiala, unde mi s-a zis ca totul este ok. Am facut si exudat faringian, mi-au dat si pastile contra alergiilor, la fel, eu tot tusesc.
Momentan nu am posibilitatea unui CT, este mult peste veniturile mele. Nu am medic de familie, nu sunt asigurat.
Sunt zile in care daca mi-e frig, dupa aceea am observat ca se instaleaza tusea si tine cateva zile, este una foarte seaca si suparatoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tudor (acum 9 ani)

Nu mai raspunde nimeni?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorena (acum 9 ani)

imi puteti recomanda un remediu pentru insomnie in non hodgkin???? mai toate medicamentele au contraindicatii leucemia:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: