Ce pot face in cazul cancerului limfatic? raspuns medic

Tratamente cancer
Intrebare postata de User cu 10 ani in urma

Am fost diagnosticata cu limfom malign non-Hodgkin cu celula mica B de tip limfocitic. De atunci sunt monitorizata prin analize de singe. Ce ar trebui sa stiu despre aceste analize de sange. Medicul meu curant nu imi spune decat ca aceste analize sunt bune. De asemenea mi s-a intocmit dosar pentru aprobarea medicamentului Mabthera. Este acesta un chimioterapic, sau daca nu, are aceleasi efecte edverse ca si chimioterapia? Ma refer mai ales la scaderea imunitatii sau la aparitia altor forme de cancer cu alte localizari. Va redau ultimele analize de sange pentru exemplificare: urea=22mg/dl crea=0,7mg/dl alt=18U/L TBIL=0,3mg/dl DBIL=0,1mg/dl hematocrit=35,2% hemoglobina=12,7g/dl nr.leucocite=4,7 nr trombocite=201 limfocite=37% monocite=12% neutrofile segm+51%.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

ely (acum 10 ani)

Sfatul meu este sa mergi sa le mai repeti o data dar nu in romania(nu merita scris cu R mare)Fratele meu are 34 de ani acum si dupa nebunii astia d aici era mort de acum 6 ani...MERGI LA VIENNA iar daca te intereseaza iti spune si numele sp.de acolo!Multa bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ely (acum 10 ani)

....de nervi am uitat sa ti spun ca exact acelasi diagnostic(el a avut un mic ganglion cam cat un bob de mazare care in 3 saptamani ajunsese cat o nuca...la axila stg) l a avut si el....nebunii de la militar i au facut rmn,pet-ct cu substante de contrast si nu au vazut nimic...iar dupa o saptamana de stat in spitalul ala nenorocit a cazut in baie cand incerca sa se spele pe dinti si atunci l au bagat in operatie...dupa ce l au deschis m au intrebat daca mi am luat"la revedere"ca ei n au mai vazut asa ceva ,,dr.nistor...i am tras una ,2 nu mai stiu si l au transferat la oncologie tot la militar si l au trcut pe morfina....atunci l am luat pe proprie raspundere si l am dus la VIENA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cici, (acum 10 ani)

Am fost diagnosticata si eu cu limfom malign non-Hodgkincu celule mici B. Am facut tratament cu Mabthera si cu citostatice anul trecut. Am facut 8 sedinte de chimioterapie la spitalul IOCN sectia de hematologie. In urma citostaticelor mi-a cazut parul . Acuma sunt bine. Mi-a crescut parul inapoi este mult mai des si mi-a crescut cret. In continuare fac tratament cu Mabtera din doua in doua luni. Ma simt excelent ,in urma tratamentului cu Mabtera nu iti cade parul sunt putin mai nervoasa dar asta din cauza ca nu mai am ciclu din cauza citostaticelor. Sunt putin mai obosita dar incerc sa trec peste toate si sa cred ca a fost un vis urit.Merg la servici si imi vad normal de viata ca si cum nu s-ar fi intimplat nimica. Tot timpul cind fac tratament ma gindesc ca fac vitamine. Poate este o p***ae cum gindesc dar mie imi face bine. Sanatate multa la toata lumea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogatan (acum 10 ani)

Si sotia mea e rau linfe la burta sau marit si rupt are dureri mari de la citostatice si raze vomita aici in köln sunt medici buni dar mie mila iau pus 3 plasturi de morfina si o doare mereu cine ma poate sfatui are vreo sansa sa traiasc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: