Carcinom scuamos cheratinizant raspuns medic

Tratamente cancer
Intrebare postata de coserea1955 cu 10 ani in urma

Buna ziua,
va rog,daca va puteti da seama ce stadiu este conform rezultatului.E vorba de mama mea,am intrebat de stadiu si de sanse de vindecare,dar dr au ocolit raspunsul..
Acum trebuie sa inceapa radioterapia,dar suntem amanati de la sapatamana la saptamana.
Mai jos extras din rezultatul histopatologic

Macroscopie
Piesa de histerectomie totala cu L = 12 cm; cavitate uterina cu L = 7 cm, din care la sectionare se scurge un material galbui- necrotic purulent. La nivelul colului uterin - zona usor indurata cu diametrul de 2,5/1,5 cm, culoare- cenusie.
Mucoasa corp uterin culoare- cenusiu verzuie cu aspect atrofic; fibrom intramural cu diametrul de 5/4 cm.
Microscopie Examen Histopatologic
1-2.col drept (anterior + posterior); 3-4.col stg. (anterior + posterior): - carcinom scuamos cheratinizant ce infiltreaza peretele cervical in totalitate
5-6.istm drept; stg: - infiltratie carcinomatoasa
7-8.corp dr; 9-10.corp stg: - endometrita ulcero- necrotica
11.fibrom: - leiomiofibrom
12.ovar drept: - sclerochistic
13.ovar stg: - scleros
14-16.ggl. dr:
- 2 ggl. histiocitoza sinusala
- 1 ggl. metastaza carcinomatoasa
CONCLUZII: Tumora col uterin: carcinom scuamos cheratinizant ce infiltreaza in totalitate peretele cervical cu extensie spre istmul intern.
Total ggl. examinati = 3
invadati = 1
pT1b
pN1 M = 8070 / 3

Va multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Adrienne (acum 10 ani)

Conform rezultatului histopatologic : p T1B N1 M - insemna ca este stadiul 1 b cu un ganglion limfatic afectat de metastaza. Ar fi fost f. bine daca s-ar fi indepartat toti ganglionii limfatici, pentru siguranta. Nu este intr-o stare disperata. Trebuie sa inceapa neaparat tratamentul, apoi sa mearga periodic la controale. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coserea1955 (acum 10 ani)

Multumesc pentru raspuns.
Este foarte adevarat ca nu au fost indepartati toti ganglionii.Asta datorita faptului ca la acel moment avea proteza de sold deplasata si migrata in abdomen.Intre timp a inceput henoragia si a fost necesar sa se faca histerectomia inaintea operatiei de revizie sold.In timpul operatiei si-au dat seama ca nu ot interveni la ganglionii de pe partea stanga,era f riscant.Dr.oncolog spune ca exista posibilitatea sa se rezolve cu radioterapia.In caz contrar,se pune problema unei noi interventii chirurgicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

De regula [ in cadrul aceste-i interventii ], ganglionii limfatici sunt pe partea dreapta in numar de 9,iar in stanga 7. Numai bine, in continuare !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coserea1955 (acum 10 ani)

Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabimih (acum 10 ani)

fragment leziunede carcinom scuamos slab cheratinizant la mina ete grav?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coserea1955 (acum 10 ani)

Buna,
scuze,dar nu inteleg intrebarea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coserea1955 (acum 10 ani)

Buna ziua,
mama mea este internata la Centru de Diagnostic si tratament oncologic Brasov,face sedinte de radioterapie.22 sedinte 3D CRT, pe care le termina joi 18iulie 2013.Toleranta a fost foarte buna.La simularea facuta inainte de tratament,a fost foarte bine m-a asigurat Dr.Iacob Catalin,seful sectiei de radioterapie
Joi,la externare,as vrea sa vorbesc cu dl.Dr ce avem de facut in continuare( analize,controale periodice,diagnostic dupa tratament,etc)
As vrea sa va rog cu un sfat in privinta asta: ce ar trebui sa intreb?
Multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coserea1955 (acum 10 ani)

Am revenit cu noutati.Radioterapia (22 sedinte 3D CRT) a decurs bine.In urma acesteia Dr.Oncolog de la Fundeni mi-a dat trimitere pentru CT :torace,abdomen si pelvis cu substanta de contrast) catre Euromedic Fundeni.Am luat rezultatul de la acestea si,local nu se vad semne de recidiva.Insa a aparut ceva pe ficat,de care spun ca nu-si dau seama ce ar fi si sa repetam peste 2 luni.
" citez:ficat cu forma,pozitie si dimensiuni normale,prezinta la nivelul segemntului VII o leziune nodulara hipodensa nativ,cu discreta captare periferica a contrastului in timp portal,hipocaptanta,cu aspect nespecific,de monitorizat"
Eu nu inteleg mare lucru din asta.
Evident ca asta ma sperie.Am intrebat daca e nevoie de o investigatie mai precisa ( ex:PET/CT) si a zis ca nu.RMN nu poate face datorita unei proteze de sold.
Multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

In urma unui astfel de diagnostic [ CT ] , la o simpla ecografie abdominala, la un medic gastroenterolog, s-a dovedit a fi vorba despre un banal hemangiom [ tumoare vasculara benigna ]. Ar fi bine sa faca o ecografie abdominala , mentionand clar ce doriti sa aflati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coserea1955 (acum 10 ani)

am inteles,multumesc.
Ar fi de recomandat sa tina un regim alimentar mai strict dupa radioterapie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Nu stiu.........nu am facut acest tratament. Poate raspunde altcineva......................

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 10 ani)

Regim alimentar ''''de crutare'''' se tine in timpul iradierii, dupa care pacientul isi reia treptat alimentatia,bineinteles ca ar fi bine un regim hepatic.Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ramona Ionescu MDr. Ramona Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Stadiul nu se poate stabili doar pe baza rezultatului histopatologic. Trebuie sa tinem cont si de examenul CT. Daca leziunea din ficat nu este o metastaza - stadiul III B; daca leziunea din ficat este metastaza- stadiul IV. Daca este metastaza ar trebui sa faca in continuare sedinte de chimioterapie. Eu cred ca ar fi bine sa faca examenul PET-CT sau macar sa repete tomografia mai repede de 2 luni pentru a vedea daca nu au aparut si alte leziuni (sau macar o ecografie abdominala). Ar trebui facuta o comparatie cu investigatiile imagistice facute inainte de operatie sau de radioterapie.

Medic specialist radioterapie

Centrul OncoFort

Str. Traian Popovici (fosta Unitatii) Nr. 79-91, Sector 3, Bucuresti

Telefon: 021.323.00.00

www.oncofort.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tratamente cancer.

coserea1955 (acum 10 ani)

Buna dimineata,
Multumesc pentru lamuriri.
Intre timp am mai facut in decembrie 2013 tomografii( nu poate face RMN,datorita protezei de sold),si formatiunea nodulara de pe ficat nu s-a modificat.
Examenul ginecologic nu a identificat nimic,deci,deocamdata suntem bine.
Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coserea1955 (acum 10 ani)

Buna ziua tuturor!
O raceala mai severa cum poate afecta evolutia bolii?
Mentionez ca,deocamdata mama mea este bine,ultimul control efectuat in luna februarie a decurs f bine.
Acum insa a racit destul de tare,cred ca este o infecte in gat...tuseste si expectoreaza.
Oare ce poate face?
Multumesc anticipat pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

coserea1955 (acum 10 ani)

Buna ziua tuturor!
O raceala mai severa cum poate afecta evolutia bolii?
Mentionez ca,deocamdata mama mea este bine,ultimul control efectuat in luna februarie a decurs f bine.
Acum insa a racit destul de tare,cred ca este o infecte in gat...tuseste si expectoreaza.
Oare ce poate face?
Multumesc anticipat pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: