CANCER DE COLON raspuns medic

Tratamente cancer
Intrebare postata de flocretzu cu 9 ani in urma

Buna ziua. Fratele meu a fost operat de cancer de colon, a fost in ocluzie si i s-a facut anus contra naturii. stadiul a fost pT4aN0 adenocarcinom colonic G2. Ganglionii analizati nu au fost invadati, minima infiltrare a grasimii pericolice adiacente. Intrebarea mea este la cat timp dupa operatie trebuie inceputa chimioterapia in situatia in care a trecut cam 1 luna jumate de la operatie.???? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Paula Toma MDr. Paula Toma este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Dupa parerea mea este de fapt un stadiu pT3 pN0 Mx si ar trebui facute mai multe investigatii in vederea stadializarii. Datorita faptului ca a fost operat datorita ocluziei, are indicatie de chimioterapie indiferent daca are sau nu metastaze si aceasta ar trebui inceputa in mod ideal la 3 saptamani postoperator. Deci ar trebui sa va grabiti la un consult oncologic.

Daca va mai pot fi de ajutor cu informatii, va rog sa-mi spuneti.

Medic specialist oncologie

Spitalul OncoFort

Str. Traian Popovici (fosta Unitatii) Nr. 79-91, Sector 3, Bucuresti
Telefon: 021.323.00.00

www.oncofort.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tratamente cancer.

mihaela (acum 8 ani)

Sansa este ca suntem contemporani cu Dr. Coman -biolog Bucuresti, cel mai bun tratament cu virusi vii modificati (vezi internet)
Mihaela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Amy (acum 8 ani)

Si tatal meu a fost pe tratament de la Dr Coman, dar degeaba. Cancerul a progresat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Enachescu Mihail (acum 10 luni)

Cum înlăturăm scaunele fracționate multiple după operația de cancer rectal

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: