Stres si oboseala cronica

Stresul si sindromul de oboseala cronica
Intrebare postata de catel mic de tot cu 14 ani in urma

Am o mare problema.Cand sunt in compania unei persoane {familiara} imi vine sa rad fara motiv. Fapt ce ma deranjeaza foarte tere am ajuns sa imi fie teama sa ma mai intalnesc cu persoanele resprective.Cu toate ca nu am nimic cu ele, din contra imi sunt persoane dragi si apropiate. va rog mult de tot ajutati-ma. intrebarea mea ar fi ''''''de ce imi vine sa rad fara motiv''''''????este ceva psihic???va rog sa ma contactati pe email-ul meu.astept raspuns...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

lav_mvl (acum 14 ani)

Sa-nteleg ca se intampla numai in compania anumitor pers, chiar daca sunt dragi exista probabilitatea ca fiind in trecut in compania lor sa se fi intamplat o scena umoristica care te-a marcat ''socat'' la momentul acela, sa zicem si-a lasat amprenta , la fiecare vedere a acestor pers se produce involuntar acea scena iar faptul ca-ti vine sa razi este un reflex instalat!acum depinde si de nr pers de care este vorba si imprejurarile!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gina (acum 14 ani)

Am o problema am 37 de ani,imi dores de ani de zile sa ramin gravida si nu reusesc am ajuns si la vitro (3 incercari) dar ....doctorul nu isi explica de ce; am facut si o fertiloscophie dar analizele sunt foarte bune, si mie si sotului.Nu reusec sa fac nimic nici macar sa conduc masina ,mie frica de tot,am o groaza de probleme si multe etc, etc ;nu ma simt capabila de nimic ....am o neliniste noaptea dimineata ma trezesc epuizata, ma iau fiori ma gindesc doar la ani care trec si nu ramin insarcinata ,nu mai suport idea nici macar sa ma intrebe cineva de problema..... prefer sa tin in mine,am ajuns sa evit persoanele pur si sumpli mise rasuceste cutitul in rana....ma simt jalnic cind vad femei gravide sau mame cu copii.Nu mai imi vad nici un rost in viata ,spunetimi ce sa mai fac ?singura alinare e sotul care ma incurajeaza dar mie frica sa nu cedeze si el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lav_mvl (acum 14 ani)

In primul rand linisteste-te in privinta varstei nu dispera ca ai 37 ani si inca nu au aparut copii, sa ne gandim ca deja s-a instalat la tine sentimentul de urgenta , de graba, lipsa timpului de a simti relaxarea, tensiune in toate relatiile, senzatia ca timpul curge prea repede, dorinta constanta de a avea o viata simpla si linistitasi mai ales sentimentul de vinovatiei de a nu reusi sa oferi stabilitate cuplului oferind un copil si de-aici nu este decat un pas sa fi afectata si fizic. Stresul e un pericol demn de luat in considerare pt organele si sistemele din organismul tau, pot fi afectate organele de reproducere dand nastere la infertilitate, tulburari menstruale chiar pana la disparitia acesteia si atunci care mai sunt sansele de a avea un copil? Izolarea de care spui reprezinta un real pericol pt pshicul tau care la un moment dat poate dauna unei sarcini , asupra fatului, daca o sa ramai insarcinata. ti-as recomanda sa te gandesti mai bine in sensul acesta si sa cauti solutiile pt a face stresul sa dispara si nu pt al intretine, masajul antistres este f recomandabil cu reusite la nivel inalt. Astept noutati!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elis (acum 14 ani)

draga lav-mvi nu iti stiu varsta imi place cum gandesti felicitari ai mare dreptate dar nu putem fi la fel felicitari si eu am o problema si mi- facut bine sa -ti citesc mesajul e bine ca poti sa fii echilibrata crezi ca ebine sa mergi la psiholog cand ai o problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lav_mvl (acum 14 ani)

In primul rand , draga Elis, ms pt apreciere, imi pare realmente bine ca sfaturile mele ti-au fost de folos. Nu suntem toti construiti emotial la fel , insa fizic suntem din acelasi aluat iar cand vb d.p.d.v medical tratam mai mult fizic si apoi emotional. Ca raspuns la intrebarea ta nu-ti cunosc problemele care le intampini dar daca vei sa-mi spui astept sa-mi scri aici, deobicei cel care vindeca este medicu pt ca stim ca este dotat stiintific iar rezultatul tratamentului obtinut il luam datorita experientei pe care credem ca o are ca o garantie, aici lucreaza autosugestia, la fel de bine vedem ca atunci cand alaturi de noi se afla un prieten bun mergem si ne descarcam emotional la el asteptand un sfat. Daca incerci sa ai o discutie cu tine eu cred ca o sa gasesti mai bine rezolvarea, nici macar psihologul nu poate sti ce este mai bine pt tine. mi-as dori sa reti , indiferent de problemele care le ai, ca prietenii si psihologii sunt buni pt a te descarca emotional , pt a te sfatui dar rezultatele, raspunsurile tot la tine se afla ! Sa aud numai de bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SpLaTT (acum 11 ani)

Sweet! I''ve just received my free minecraft giftcode!

>> Minecraftcodes.info

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

asdadaa (acum 11 ani)

Sweet! I''''''''ve just received my free minecraft giftcode!

>> Minecraftcodes.info

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

14rewrhes (acum 11 ani)

Sweet! I''''ve just received my free minecraft giftcode!

>> Minecraftcodes.info

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: