Oboseala puternica

Stresul si sindromul de oboseala cronica
Intrebare postata de cristian19749818 cu 15 ani in urma

Buna,
Am 30 de ani, sunt din Timisoara si am o problema de sanatate la care nu mi se gaseste ,cel putin deocamdata, o explicatie.
Inca din adolescenta am o stare de oboseala (buimaceala,somnolenta) continua. Acum 6 ani am facut o multime de analize, tomografie cerebrala si totul a iesit bine.
De aproximativ 2 luni aceste stari s-au acutizat fiindu-mi foarte greu sa ma pot concentra, in acelasi timp aparand si ceva probleme cu ochii. Simt ca am nisip in ochi, ca ii am uscati si de obocei seara ma doare globul ocular. Am fost la 2 controale oftalmologice (mi s-a facut si un fund de ochi si nu-s probleme) si mi s-a spus ca am o conjunctivita pentru care mi s-au prescris picaturi. Din pacate acestea nu au avut nici un rezultat. Recent am facut foarte multe analize (sange, urina) si au iesit in parametrii normali.
Peste 2 saptamani am din nou programare la oftalmologie.
Cu psihicul sunt la pamant iar o parte dintre medicii la care am fost la control (cardiolog, orl) mi-au recomandat sa merg la un psiholog.
Ma poate ajuta cineva sa gasesc o rezolvare la aceste probleme care simt ca ma darama?
Multumesc,
Olimpiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

cristian19749818 (acum 15 ani)

Buna,
Am 30 de ani, sunt din Timisoara si am o problema de sanatate la care nu mi se gaseste ,cel putin deocamdata, o explicatie.
Inca din adolescenta am o stare de oboseala (buimaceala,somnolenta) continua. Acum 6 ani am facut o multime de analize, tomografie cerebrala si totul a iesit bine.
De aproximativ 2 luni aceste stari s-au acutizat fiindu-mi foarte greu sa ma pot concentra, in acelasi timp aparand si ceva probleme cu ochii. Simt ca am nisip in ochi, ca ii am uscati si de obocei seara ma doare globul ocular. Am fost la 2 controale oftalmologice (mi s-a facut si un fund de ochi si nu-s probleme) si mi s-a spus ca am o conjunctivita pentru care mi s-au prescris picaturi. Din pacate acestea nu au avut nici un rezultat. Recent am facut foarte multe analize (sange, urina) si au iesit in parametrii normali.
Peste 2 saptamani am din nou programare la oftalmologie.
Cu psihicul sunt la pamant iar o parte dintre medicii la care am fost la control (cardiolog, orl) mi-au recomandat sa merg la un psiholog.
Ma poate ajuta cineva sa gasesc o rezolvare la aceste probleme care simt ca ma darama?
Multumesc,
Olimpiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian (acum 12 ani)

Olimpiu, ai aflat care este cauza ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela987 (acum 15 ani)

buna olimpiu
de 1 an ma confrunt si eu cu probleme de genul tau, am umblat pe la medici am aflat ca fac hipoglicemii, dar nimeni nu a putut sa-mi puna un diagnostic si credema ca m-am saturat sa merg din medic in medic. de ceva vreme am inceput niste terapii si tratamente la un homeopat, simt ceva ameliorare dar abia am inceput. te tin la curent cu rezultatele. incearca si tu un homeopat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristea288420 (acum 15 ani)

buna Olimpiu
ar fi bine sa consulti un endocrinolog.Afectiunile endocrinologice sunt foarte pacatoase.Iti doresc sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena343 (acum 15 ani)

Buna ziua, desi am 14 ani incerc sa va ajut pe cat posibil, dat fiind ca doresc sa dau din Medicina.

In primul rand: Olimpiu, te inteleg am aceleasi probleme in sensul ca .... obosesc nemotivat, si am o stare de agitatie.

Daca ai fost la tot medicii posibili, te-as sfatui sa faci o vizita la psiholog (NU psihiatru). Datorita acumularii stresului s-ar putea sa ai o boala numita ,,atac de panica,,. In schimb, daca zici ca ai probleme cu ochii, nu tiai facut cumva analiza la ochi sa vezi daca nu ai cataracta? (analiza cu totul diferit decat cea a ,,fundului de ochi,,.

Am niste intrebari si te rog sa le raspunzi cat mai curand posibil sa pot estima:

1. Cat timp stai la PC/TV/Laptop..etc pe zi? Sau la orice component tip LCD/PLASMA/Cristale lichide etc.

2. Ai cumva un lucru/motiv de care sa fi stresat? Ai stres nemotivat?

3. Somnolenta este acompanitata de stari de lesin/ transpiratii reci/ ameteli/ dureri de cap?

4. Daca cumva nu ai avut/ sau ai HipoTiroidism? Mentionez ca eu am avut Hipotiroidism si am acealeasi simptome

PS: Daca nu ai nici unul dintre aceste simptome inseamna ca suferi de asha zisa boala: ,,sters cronic,,.

Astept raspunsurile

Multa Sanatate
Raul Iordache - Baia Mare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristian19749818 (acum 15 ani)

Buna,
Saptamana asta am fost la oftalmologie si mi s-a spus ca ar trebui sa port ochelari (+0.25 la fiecare lentila).
Cred ca cel mai bine pot asemana starea mea cu cea pe care o ai in zilele in care esti foarte racit si esti "in reluare", numai ca nu ma doare nimc.
Acum 2-3 saptamani am urmat un tratament naturist la recomandarea medicului de familie dar degeaba.Am dificultati mari de concentrare si oboseala/buimaceala nu s-au ameliorat deloc.
Intr-adevar lucrez cam 8 ore pe pc.
Nu stiu sa fi avut probleme cu tiroida, dar intenntionez sa consult un medic endocrinolog.
Nu pot spune ca sunt ferit de stres dar nu stiu ce inseamna stres nemotivat, de fapt nu inteleg termenul (daca sunt stresat ar trebui sa stiu si motivul).
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasilica97 (acum 15 ani)

Ar trebui sa cauti pe net care boli dau stare de oboseala, dupa care sa faci analizele pt acele boli. Cum stai cu transaminazele (ficatul). Dc totul e in regula acolo, vezi celelalte boli, toxoplasma, citomegalovirus, si nu mai stiu. Astea n u ies in analizele curente, trebuie sa le faci tu separat. Medicii din ziua de azi nu sunt preocupati sa te faca bine, deci cauta-ti singur diagnosticul. Dupa aceea, trateaza-te. Dc nu ai nici o boala, sa zicem ca e stresul Atunci fa un tratament din nuci amestecate cu miere (o lingurita-2, pe stomacul gol), polen (tot asa), multe salate, sport in aer liber, fara calculat acasa (decat dc e musai), fructe, ceai verde sau negru. Iti doresc mult succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 13 ani)

Consulta un endocrinolog! Dereglarile tiroidei dau aceste stari! Nu neglija!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 11 ani)

Buna Ovidiu. Si eu trec prin aceeasi stare de oboseala. Sunt disperata. Acum încerc un tratament cu vitamine, m-ai precis: Centrum. Poate da vre-un rezultat. Multa sanatate si nu te descuraja. Totol e, sa nu intrii în panica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raw vegan (acum 10 ani)

Incearca sa iti schimbi alimentatia.
Maninca doar sucuri de sflecla rosie, mar, salata, spanac...
Bea sucuri de fructe si maninca hrana nepreparata.
Eu am 40 de ani si de abia acum am inteles ce trebuie sa maninc ca sa ma simt bine.
Am citit o groaza de carti.
Analizele imi ieseau bine dar eu eram varza.
Cauta de google despre alimente alcaline.
Eu daca ma simt rau maninc migdale inp***ate in apa si sunt Ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina74 (acum 10 ani)

Buna! sunt Dorina,am 39 ani si ma confrunt de multa vreme cu aceasi stare de oboseala continua. recunosc ca nici nu prea pot dormii noaptea dar chiar daca dorm dimineata ma trezesc tot abosita ca si cum nu asi fii dormit deloc. am si o ameteala puternica si sunt f slabita. am facut hemoleucrograma si mi-a iesit in parametrii normali.Mentionez k in urma cu 7-8 ani am avut o depresie anxioasa. Sa fie de la depresie? orice pastile asi lua parca nu au nici un efect. Ma dispera aceasta stare de ameteala si oboseala. Ce trebuie sa mai fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moni (acum 10 ani)

buna ..am trecut prin asa ceva..totul e pe fond psihic....te vindeci psihic.... se rezolva
totul..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicu (acum 9 ani)

Mergi la un endocrinolog si cere sa iti faca o sonografie la glanda tiroida si analize la singe. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: