Cum se poate scapa de somnolenta? raspuns medic

Somnolenta
Intrebare postata de Roxana cu 6 luni in urma

Buna ziua pun aceasta întrebare disperata in legătura cu mama mea are 45 de ani și de 2 luni de zile mama mea nu mai poate sta treaza deși se odihnește ea doarme toată ziua dacă nu vorbesc cu ia 5 minute o ia somnul doare in autobuz la munca in ori ce moment iar dorctori din Uk încă nu zic nimic de 2 luni n-am văzut așa ceva niciodată și nici nu știu ce ar putea fi cauzat asta sunt foarte îngrijorată și doresc sfatul unui medic specialist mulțumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 6 luni)

Buna ziua,

Sunt mai multe conditii care pot provoca somnolenta excesiva, cum ar fi apneea de somn, sindromul de picioare nelinistite, hipotiroidismul, depresia sau anxietatea.

Medicul ar putea solicita teste de sange pentru a verifica nivelurile hormonale sau pentru a depista eventualele deficiente de vitamine sau minerale. Un test de somn (polisomnografie) poate fi, de asemenea, util pentru a evalua calitatea somnului si a depista eventualele tulburari de somn.

In asteptarea consultului cu un medic specialist, este recomandat ca mama ta sa incerce sa isi mentina un program regulat de odihna si sa acorde atentie alimentatiei echilibrate si exercitiilor fizice regulate. Reducerea consumului de alcool, nicotina si cofeina pot ajuta la imbunatatirea somnului. Cu toate acestea, este foarte important ca recomandarile sa vina din partea unui medic specialist, deoarece fiecare caz este unic si necesita tratament individualizat.

Nu ezitati sa solicitati o a doua opinie daca nu primiti raspunsuri clare sau rezultate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/care-sunt-cauzele-ce-pot-duce-la-somnolenta-excesivai_18128

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 2 luni)

Este important ca mama ta să primească evaluare medicală pentru a determina cauza acestor simptome. Problema cu somnul și somnolența excesivă pot fi cauzate de mai multe condiții medicale, inclusiv tulburări ale somnului, afecțiuni medicale generale, tulburări psihice sau alte probleme de sănătate. Recomandarea mea este să o încurajezi pe mama ta să consulte un medic specialist pentru a efectua investigațiile necesare și a obține un diagnostic corect. Cu un diagnostic precis, medicul va putea recomanda un plan de tratament adecvat pentru a ajuta la gestionarea sau rezolvarea simptomelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: