Arsura la inima și spre umăr,spate,puls puțin peste valoarea normala,palpitații,agitație,frica de moarte ? raspuns medic

Sindrom anxietate generalizata
Intrebare postata de Adriana cu un an in urma

Buna ziua ! Va rog frumos daca puteți să mă ajutați. Sunt cu anxietate generalizata de 12 ani de zile,doar că 9 ani simptomatologia a fost mai ușoară,de 3 ani de când am trecut prin niste suferințe,mă confrunt cu apăsare gen arsura în piept,care parca se duce și înspre brațul stâng,simt și înțepături in diferite părți ale corpului,am pulsul mare,palpitații,transpir in palme,mă agit foarte tare și mă gândesc că poate am probleme cu inima. In data de 9 am făcut primul atac de panica,m-am și stresat și îngrijorat mult în ultima perioada. În ăștia 3 ani am luat și tratament psihiatric și m-am simțit mai bine,apoi văzând că mă simt mai bine,le-am redus și le luam doar când îmi aminteam de ele și rău am făcut. Acum am 11 zile de când am început tratamentul și încă mai am anumite stări și simptome. In astea 11 zile am merg la urgență și am făcut 2 ekg-uri,care au ieșit în limite normale. Mi s-au făcut și anumite analize și sunt ok. Sa investighez mai mult asta ? Poate fi de la inima ? Mulțumesc pentru răspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

psih.Bogdan Pîrtoacă Mpsih.Bogdan Pîrtoacă este un medic autorizat SFM (acum un an)

Bună ziua! Tratamentul recomandat de ghidurile de intervenție pentru probleme de anxietate de intensitate medie și severă este medicație și psihoterapie cognitiv-comportamentală. Așadar vă recomand să începeți psihoterapia cu un psiholog specializat în psihoterapie cognitiv-comportamentală. Este foarte bine că ați făcut acele EKG-uri pentru a elimina orice posibilă cauză medicală a simptomelor cu care vă cofruntați. Dacă rezultatele sunt în limite normale, iar medicul specialist cardiolog v-a spus că nu sunt probleme, atunci simptomatologia descrisă de dumneavoastră este cauzată de anxietate. Încă o dată vă recomand psihoterapia cognitiv-comportametnală. Unde între 10 și 20 de ședințe vor fi suficiente pentru ca pe termen lung să aveți instrumentele necesare pentru gestionarea stărilor de anxietate și panică.

Psihoterapie cognitiv-comportamentală

Disponibil pentru psihoterapie online.

Telefon: 0726328907
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sindrom anxietate generalizata.

Adriana (acum un an)

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Specific că nu mi s-au făcut analize de sânge care au legătură cu inima. Dar mă gândesc că și ekg-urile făcute la o săptămână,unul față de celălalt,dau diagnostic,nu? Adică s-ar vedea o eventuală problema,mă gândesc. Mă agit mult și când mă agit mereu mă gândesc la inima. Chiar nu știu cum să gestionez situațiile astea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

psih.Bogdan Pîrtoacă Mpsih.Bogdan Pîrtoacă este un medic autorizat SFM (acum un an)

Anxietatea generalizată, anxietatea legată de sănătate, cunoscută în trecut ca ipohondrie și panica se tratează la psiholog. Mergeți la un psiholog.

Psihoterapie cognitiv-comportamentală

Disponibil pentru psihoterapie online.

Telefon: 0726328907
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11700059907 (acum 5 luni)

Același lucru îl am și eu !! Aveți și amețeli ?
Eu am făcut 10 EKG toate au ieșit bine analize la sânge și la plămâni totul perfect !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: