Urgent!!!...Scleroza cu demielinizare.

Scleroza multipla Scleroza laterala amiotrofica
Intrebare postata de ingerasul_alb cu 13 ani in urma

Buna ziua! As dori sa stiu si eu daca exista un regim alimentar pe langa tratamentul cu copaxone care sa ajute la ameliorarea si sanatatea corpului. Sunt mereu obosita , daca fac putin efort simt ca mor de oase si muschi. Si as mai avea o intrebare: dupa un an de copaxone in dozaj de 40 mg trei injectii pe saptamana, la cat timp pot ramane insarcinata. Multumesc anticipat si Paste fericit va urez!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

ingerasul_alb (acum 12 ani)

Cauze

Procesul de demielinizare este declansat de actiunea unor factori patogeni cu grad ridicat de infectiozitate, de evenimente cu grad ridicat de stres, de traume fizice sau psihice. Acesti factori pot deveni in evolutia bolii si cauze ale episoadelor de recadere. Ca acesti factori sa afecteze structura sistemului nervos central este necesar sa existe niste conditii. In situatia de fata este vorba despre o sp***a oxigenare a unor arii cerebrale, cu deficit de oxigen de aproximativ 50%. Lipsa de oxigenare celulara va produce grave deficiente imunitare, ceea ce va permite distrugerea stratului de mielina. Anumite disfunctii ale barierei hemato-encefalice explica scaderea nivelului de oxigenare si patrunderea agentilor patogeni la nivel cerebral.

Tratament

Astfel, pentru a trata scleroza multipla se restabileste in primul rand un nivel optim de oxigenare in zonele afectate, prin tratarea disfunctiilor barierei hemato-encefalice. Crescand aportul de oxigen sunt reluate functiile celulare si schimburile metabolice in parametrii normali, ceea ce va imbunatati imunitatea locala. Daca stadiul afectiuni permite si nu exista leziuni severe sunt regenerate si ariile cerebrale si ramificatiile nervoase demielinizate. In situatia cand degenerarea tecii de mielina este prea pronuntata se vor reloca functiile zonei respective catre o zona sanatoasa a sistemului nervos. Procedura de reconstructie si relocare este realizata mai ales prin combinarea anumitor plante medicinale, cu efecte regenerante, revitalizante, de tonifiere si antiinflamatoare. Restaurarea oxigenarii se realizeaza prin tehnici de acupunctura specifice, tehnici ce contribuie si la diminuarea simptomelor pana la disparitie. Daca procesul de sclerozare a afectat si zone ce controleaza activitatea unor organe, deteriorand astfel activitatea lor, se stimuleaza anumiti centri energetici de pe corp pentru insanatosirea acestora.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1479752061 (acum 7 ani)

Buna ziua,

Mi-ati putea spune o parere referitor la problema pe care am scris-o aici? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin (acum 12 ani)

iulian spune-mi te rog despre ce medicament vorbea domnul doctor.si eu am fost dignosticat cu SLA.TE ROG

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica 19.01.2012 (acum 12 ani)

Buna,
Si eu am SM. Voiam sa stiu la ce data ati scris pe acest forum.
Nu vad nicaieri o data. Scrie: cu 1, 6, 8 luni in urma.De la ce data?!? Mai e valabil? Pote nu vad eu...
Cineva mi-a spus de acest copaxone, ca ar avea foarte multe reactii adverse. Se poate trai si fara sa iei medicamete? Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ingerasul_alb (acum 12 ani)

intra pe adresa mea de mes prutygirl si vb

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olga (acum 10 ani)

va rog ff. mult,scrieti cum se numeste medicamentul...va implor...multumesc anticipat cu plecaciune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1479752061 (acum 7 ani)

Buna ziua,

RMN ul meu de acum 4 zile spune ca am ,, Cateva mici leziuni de demielinizare, milimetrice, cu caracter nespecific, in substanta alba subcorticala, frontal bilateral ''''. Neurologul meu a stat 5 minute de vorba cu mine, insa nu mi-a explicat pe ce se bazeaza atunci cand afirma ca nu am nimic care sa necesite vreun tratament si ca ar trebui saa revin la dansa doar daca imi mai pierd cunostinta. In 4 oct 2016 mi-am pierdut cunostinta in autobuz si mi-am revenit abia dupa 40 de min, atat le-a luat celor de la Salvare sa ma duca la UPU si sa imi dea niste perfuzii cu glucoza.
Prin urmare, nu ar fi necesare noi investigatii pt a vedea care sunt cauzele demielinizarii si daca sunt sanse ca aceasta sa se extinda?
ultumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: