Rog raspuns raspuns medic

Scleroza multipla
Intrebare postata de silvio cu 13 ani in urma

In plan mondial medical , a aparut o teorie , a unui medic italian [zamboni] care spune ca scleroza in plagi ar fi de fapt o boala vasculara de circulatie a sangelui . astfel au inceput in mai multe centre din lume sa fie facute operatii , in special la venele jugulare ale gatului , care au condus la rezultate remarcabile . teoria spune ca aceasta problema vasculara ar fi cauza sclerozei mele , creindu-se o insuficienta venoasa cerebro spinala . sunt debusolat , nestiind ce sa mai cred . ...
va rog foarte mult pentru un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Teoria doctorului Zamboni explica mecanismul de producere a sclerozei in placi pentru un anumit procent de cazuri. In Romania nu am cunostinta daca boala a fost investigata de cineva, la vreun caz, flebografic sau ecografic Doppler de catre vreun medic. Cu siguranta o sa inceapa si aici la un moment dat. Eu am postat cate ceva in acest sens la mine pe site (http://www.dr-cacovean-adrian.ro/) si am si vorbit cu cardiologi interventionisti pentru a demara treaba.
Mai am si teorii explicative care pot veni in sensul sustinerii teoriei doctorului Zamboni. Staza venoasa a venelor jugulare produce la nivelul creierului modificari diferite fata de cea din insuficienta venoasa cronica a membrelor inferioare, printre care si leziunile observate in cadrul bolii scleroza multipla.

Pentru mai multe date si cei pentru cei interesati, protocolul ar fi o ecografie Dopppler venoasa urmat de o flebografie speciala care ar putea identifica leziunea venoasa.

Apoi corectarea interventionala sau chirurgicala a leziunii.

Pacientii cu scleroza multipla nu risca nimic daca fac o ecografie Doppler venoasa competenta si apoi o flebografie. Au astfel sansa alaturarii pacientilor vindecati chirurgical de aceasta boala.

Pentru a ma gasi, intrati pe site cautand numele meu pe Google, la rubrica cum pot fi gasit si la intrebari si raspunsuri si incepem demersurile de diagnostic a leziuniii venoase si de ce nu tratamnentul chirurgical al leziunilor venoase obstructive, daca le gasim.

Cu stima,

Dr.Cacovean Adrian, medic primar chirurgie cardiovasculara, doctor in stiintele medicale, competenta in ecografia Doppler vasculara

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Scleroza multipla.

ELENA BARB (acum 13 ani)

EU AM FOST DIAGNOSTICATA IN OCT. CU SM.AM 37 ANI.CIT AR COSTA TOATA TREABA CU ECO,INTERVENTIA CHIRURGICALA,CONSULTATIA ETC?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ecografia este de screening. Destul de greu sa gasesti leziunea venoasa ecografic. Asta nu se invata la nici un curs. Ecografic te uiti si poate orientezi cardiologul interventionist pe unde sa se uite si pe unde nu are rost. O ecografie Doppler vasculara costa cat costa o ecografie depinzand de clinica, oras si autoevaluarea ecografistului.
O flebografie, nu stiu daca se face la vreo clinica privata, se poate incerca la orice spital care are arteriograf si astea sunt lucruri care nu se discuta pe site. Operatia? Cat costa? La un spital de stat? Cat costa daca sunteti in grupul celor cu leziuni venoase obstructive si nu intreprindeti nimic? De ce nu intrebati care poate fi castigul? Sanatatea costa, stiu asta foarte precis, uneori apar sperante, medici diferiti de sistemul creator si uneori apar si solutii miraculoase. Interesant ca o boala neurologica cu prgnostic sumbru sa-si gaseasca solutii in alta parte. Si nu numai in chirurgia inedita cum este cazul de aici, dar si in alte metode de tratament.

Stimata Doamna, nu stiu sa va spun cat v-ar costa toate demersurile diagnostice si terapeutice de care intrebati. De unde sa stiu asta, ca exista foarte multe filiere si strazi pe care o puteti lua.

Ceea ce stiu este ca daca sunteti printre persoanele cu leziuni venoase responsabile de diagnosticul pe care l-ati primit, merita sa faceti efortul ca sa aflati asta si poate sa va si vindecati.

Sa gasiti numai ecografistul care sa inteleaga ce are de cautat, apoi un cardiolog care intelege ce trebuie sa caute si un chirurg vascular care sa se bage la rezolvarea leziunii constatate.

Va doresc succes.

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IULIA (acum 13 ani)

AM 33 DE ANI SI SUNT DIAGNOSTICATA DE UN AN SI JUMATATE CU ACEASTA BOALA.AS PUTEA FACE INTERVENTIA CHIRURGICALA LA DUMNEAVOASTRA DACA TESTELE VOR ARATA CA ESTE VORBA DE O insuficienta VENOASA?
MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

este nevoie de stabilirea exacta a sediului leziunii (obstructiei, infundarii) venoase in primul rand. Trebuie sa aflam unde este infundatura pe venele care dreneaza creierul. Functie de aceasta, o sa fie clar ce conditii ar trebui pentru aceasta operatie si daca la Valcea le am. Daca nu le am voi cauta sa vad care este posibilitatea de a le crea, am sa discut cu anestezistii si persoanele capabile sa gaseasca solutii si sa rezolve probleme adninistrative, incat sa decurga totul normal. Daca tot nu gasesc o solutie, inchiriem o sala la o clinica privata si rezolvam problema.

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 13 ani)

Domnule dr. Cacovean Andrei d/na Elena a intrebat, cat costa interventia si toate investigatiile, in sensul de a sti la ce sa se astepte probabil, a/si face o idee in ceea ce priveste suma de bani. Bineinteles ca suntem interesati sa fim sanatosi, iar sanatatea trebuie sa fie pusa pe primul loc, numai ca suntem oameni tineri, cu pensii infime si probabil ca avem nevoie de timp pentru a strange acesti bani. Mai mult, stiu ca in strainatate operatia poate ajunge la 7000 de euro, ceea ce inseamna multi bani.
Nu ne/o luati in nume de rau cand va intrebam cat ar fi costul interventiei, facem acest lucru in speranta ca vom gasi preturi mult mai mici in tara noastra, preturi care sa ne permita sa ne redobandim sanatatea.Altfel, oricat ne/am dori noi sa fim sanatosi si credeti/ne ca ne dorim asta, nu ne/am permite prea curand. Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: