Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

A mai trecut cineva prin asa ceva?

Sarcina
Intrebare postata de Bianca cu o saptamana in urma

In urma cu aproape 4 saptamani am suferit un avort spontan nu se stie de ce si cum nu am primit un raspuns clar de la doctori! Dupa 2saptamani am avut contact sexual neprotejat de 2 zile am observat cand merg la baie pete maro deschis pe hârtia igienică am stari de oboseală sanii mi se par mai grei și uneori am si stari de greata posibil sa fiu însărcinată iar? Sa apară simptomele așa repede? A trecut cineva prin asa ceva? Sunt in spania momentan si astept sa fie actele gata ca sa pot merge la control!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea dvs. este complex si depinde de mai multi factori. Corpul fiecarei femei reactioneaza diferit dupa un avort, fie el spontan sau nu, iar menstruatia se poate relua in general dupa 4-6 saptamani dupa avort. Asta inseamna ca ati putea fi insarcinata daca ati avut contact sexual neprotejat.

Semnele de sarcina, cum ar fi oboseala, greutatea in sani si greturile, pot aparea chiar si la doua saptamani dupa conceptie.

Un test de sarcina efectuat prea devreme poate sa dea un rezultat fals negativ, asa ca ar fi bine sa aveti rabdare inca cateva zile inainte de a-l face. Nu uitati sa va protejati in timpul actului sexual daca nu doriti o noua sarcina atat de curand dupa avort.

Daca observati schimbari neobisnuite cum ar fi sangerari abundente, durere severa, febra sau daca testul de sarcina este pozitiv, este momentul sa va adresati unui medic.

Asadar, este posibil sa fie o noua sarcina, dar de asemenea poate fi si corpul dvs. care incearca sa revina la normal. Pentru a fi sigura, cel mai bine este sa consultati un medic, fie el si la telefon sau online, in conditiile actuale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Avortul/efectele-pierderii-unei-sarcini-asupra-ciclului-menstrual_17034
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/menstruatie-cand-semnaleaza-o-problema-de-sanatatei_7389

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11715338971 (acum o saptamana)

Buna ziua! In urma cu 5 saptamani am avut un avort spontan, sarcina avea 5 saptamani. In urma controlului medical mi s-a spus ca au ramas ceva resturi micute care se vor elimina odata cu menstruatia. Doctorita mi-a dat unda verde la contact sexual dupa doua saptamani. Am mai fost la un control deoarece am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv (slab pozitiv) dar nu se vede o sarcina. Este posibil sa fie prea mica sarcina si inca sa nu se vada la ecografia transvaginala (in cazul in careexista) si daca ar fi, ar putea fi ceva probleme din acuza acelor mici resturi? Mentionez ca am oarecare simptome: dureri de sani, stari de greata, dureri de ovare ca la menstruatie (dar mai putin intense).
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

In primul rand, este important sa discutati cu medicul dumneavoastra orice simptom sau ingrijorare pe care o aveti. Daca ati avut un avort spontan si in urma acestuia au ramas resturi, este posibil ca testul de sarcina sa fie inca pozitiv din cauza nivelelor de hCG (hormonul de sarcina) din corp.

Daca sarcina ar fi suficient de mica incat sa nu fie vazuta la ecografia transvaginala, este posibil sa fie vorba de o sarcina foarte timpurie. Totusi, nu este normal ca un test de sarcina sa fie pozitiv atat de mult timp dupa un avort spontan, deci este posibil sa fie situatii precum o noua sarcina sau o sarcina ectopica.

Cu privire la resturile care au ramas dupa avortul spontan, in general, acestea se elimina pe cale naturala in timpul menstruatiei, dar, in unele cazuri, pot cauza complicatii cum ar fi infectii daca nu sunt eliminate complet.

Simptomele pe care le descrieti pot fi rezultatul hormonilor de sarcina care inca se gasesc in corpul dumneavoastra.

In concluzie, este esential sa continuati sa discutati cu medicul dumneavoastra si sa urmati sfaturile pe care vi le da.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Avortul/avortul-spontan-pierderea-spontana-a-sarcinii_1051

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: