Nu mai vreau sa fiu nervoasa raspuns medic

Sanatatea mentala
Intrebare postata de raluca351 cu 12 ani in urma

Buna ziua as dori sa stiu ce as putea lua in cazul in care sunt foarte nervoasa ,ma enervez din orice dar sunt totusi constienta ca am 2 copii mici care nu au nici o vina,si nu vreau ca ei sa sufere pentru ca eu nu ma pot abtine sa nu tip pe ei din orice.sotul este acasa doar sambata si duminica in rest sunt singura cu copii.va rog dati-mi un sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Psih. Claudia Popa MPsih. Claudia Popa este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,
Tratamentul medicamentos nu este cea mai buna solutie in cazul dvs. Aveti doi copii mici, este dificil sa aveti grija de ei, sotul este plecat in timpul saptamanii, ceea ce se poate dovedi stresant. Sa invatati cateva tehnici de gestionare a emotiilor negative si un mod de a va elibera de ele cred ca este o solutie mai buna decat a lua medicatie. Asadar, va puteti adresa unui psihoterapeut.
Va urez mult succes!

Psihoterapeut  Claudia Popa ,

Contact - tel.: 0721.551.228

- e-mail: [email protected]

- www.claudiaradu.wordpress.com

- Oras Constanta
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sanatatea mentala.

Victoras (acum 12 ani)

Consuma ceai de paducel si talpa gistii.Lac***aa are, de asemenea ,un efect de linistire....Sanatate!!!Daca nimic din toate acestea nu va e de folos,cereti ajutor la farmaciile naturiste si cu siguranta veti gasi ceva potrivit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 12 ani)

Buna ziua, raluca351
nu sunt doctor dar te inteleg perfect, spun asta din proprie experienta, mai exact si eu ma certam cu mama si sotia si de multe ori deveneam violent, atata noroc ca ma descarcam pe obiecte si nu pe oameni desi sotia suferea foarte mult cand strigam la ea sau cand vedea ca iar eram cu vanatai pe maini. Mama si sotia m-au tot batut la cap sa ma duc la un doctor. Am mersi si dupa vreo 2 ore de discutii doctorul a zic ca nu am nimic. Socul cel mare a fost cand doctorul a zis ca pentru a rezolva agresivitatea cea mare pe care o aveam eu este sa schimb cat mai urgent locul de munca si mai ales localitatea daca se poate deoarece sursa nervilor mei era de la stresul locului de munca. Neputand sa schimb locul de munca asa urgent pe cum zicea doctorul am inceput sa iau la recomandarea medicului de familie Sedatif PC. Desi multi au comentat pentru faptul ca este medicament homeopatic a functionat perfect la mine desi luam o pastila la 2 sau 3 zile dupa cum asimteam eu nevoia. Dupa cateva luni am schimbat locul de munca cu tot cu judet si desi acuma am problemeca nu am un loc de munca sunt foarte calm, ceea ce ma surprinde si pe mine, dar partea cea mai interesanta e ca de 2 luni de cand am plecat de la vechiul loc de munca nu am mai luat nici o pastila.
Ca idee referitoare la ideea ta singura rezolvare la problema ta fara medicatie este sa faceti in asa fel incat sa fiti mai aproape unul de altul. Fie schimba el serviciul fie va mutati voi aproape de serviciul lui (asta in cazul in care nu este sofer de TIR).

CEL MAI BUN MEDICAMENT ESTE FAMILIA !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicu (acum 12 ani)

Incercati o consultatie la un doctor homeopat.
Au niste "remedii", (ca asa se numesc acele medicamente total inofensive pe care le administreaza), foarte ieftine, foarte mici, practic niste granule, dr cu niste efecte spectaculoase.
O spun din propria experienta. Nu puteam sa ma odihnisc, nu puteam dormi , ma trezeam de multe ori pe noapte, eram foarte agitat, surmenat. Iarna lucram la birou in camasa, cu manecile suflecate, cu caloriferul inchis si cu geamurile deschise. se cruceau toti cei care ma vedeau. Aveam palpitatii, senzatie de cald, transpiram, slabisem mult, si asa am ajuns la doctorul homeopat.
Doar a vorbit cu mine, cam o ora si mi-a prescris acele granule, remedii, care m-au readus in zona oamenilor ''''normali". S-au dus de multi ani toate acele stari neplacute.
Multa bafta.
Ai mare grija de copii!
Sanatate
Cu mult drag,
Nicu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

susana (acum 12 ani)

Draga Raluca! as dori ca sa pot sa te ajut,nu stiu in ce masura ma vei intelege; ai o neliniste in suflet si esti ravasita, copii nu trebuie sa vada asta la tine ,tu le elimini si lor o energie negativa,cauta sa te impaci cu tine insuti,multumeste lui Dumnezeu ca tia daruit 2 copilasi,sanatosi cred, bucura-te de asta,dute cu copilasii tai la biserica si te marturiseste si impartaseste si copilasii ,fa-ti sfestanie an casa,invata-i rugaciuni si vei vedea ca totul se va schimba,nu stiu daca santeti cununati ,as vrea sa tinem legatura daca ai dori...i-ti doresc liniste si pace in suflet...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parerea mea (acum 12 ani)

Iubeste-ti copiii cu rabdare si scapi de nervi...Altfel, la fel vor face si ei cand ai nevoie de dragostea lor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Pacat ca cel mai bun medicament la care ati putea apela lipseste din casa dvs. Adica intimitatea cu sotul dvs., nu ma refer doar la relatiile sexuale, dar spuneti-mi cand v-a sarutat ultima data, cand v-a strans in brate, sau cat de des o face?
Si, dupa cum a mai scris altcineva, si relatia cu cele sfinte poate fi o cauza.
(parerea mea, se poate ca totusi sa fi dat cu bota in balta)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 12 ani)

ia magne b6 ,chiar functioneaza.ai eu am trcut prin ce spui tu.am si eu copil mic.
succes .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ines (acum 12 ani)

Draga mea,

Iti recomand sa iei supliment de magnesium. Poti incepe cu 400 mg la culcare. Iti trimit un site pentru informatii. Poate gasesti ceva asemanator in Romania. Si eu am 2 copii, 4 si 6 ani, si lucrez. Eu i-au magnesium si ma simt foarte bine si nu m,ai sunt nervoasa.

Toate bune,

http://www.angstrom-mineral.com/angstrom-minerals/angstrom-magnesium.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina florenta (acum 12 ani)

inainte de a avea nervi si de a tipa la copii tai care de fapt sunt nevinovati dar care este singura ta sursa de a te descarca ,incearca sa te gandesti ca Dumnezeu ti-a dat doua suflete sanatoase si gandestete cum ar fi fost daca ii aveai cu probleme:sa nu vorbeasca sa zaca pe patul de spital cum ar fi fost sa-ti vezi copii asa si fara nicio vindecare?asa cred ca te poti calma ,si incearca sa te rogi la Dumnezeu sa-ti dea intelepciunea necesara .Iar sotul tau sa incerce sa-ti fie mult mai aproape ca sa va puteti creste copii impreuna ,nu unul sa vina doar in vizita,si totusi daca nu are ce face trebui sa te gandesti bine si la sotul tau pt ca cred ca este singura sursa de venit .Cu medicamente din plante se poate rezolva dar singura si unica rezolvare este subconstientul tau de mama si sotie.Eu am trecut prin nenumarate depresii una fiind cea mai mare atunci cand am nascut baiatul ,dar Dumnezeu ma ajutat sa trec pense toate .Iti doresc tot binele din lume tie sotului si copiilor tai ,si incearca sa te uiti cati copii sunt amarati singuri si neajutorati pe paturile de spitale ,si ai tai sunt sanatosi si au nevoie de tine si de rabdarea ta pt ca tu esti singurul lor lucru de pret pe acest pamant .daca simti nevoia de a vorbi cu cineva imi poti trimite adresa ta intr-un mesaj privat ,si poate te mai linistesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petro (acum 12 ani)

Sunt in aceeasi situatie si ma bucur ca cineva a deschis un subiect de care imi era rusine, mai ales ca pe unul din copii era sa il pierd cand era in burtica, si imi este foarte greu sa inteleg de ce ma enervez asa tare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alin (acum 12 ani)

Lasati pastilele si alte p***ai mai oameni buni !!!! Raluca, iti recomand sa incerci sa-ti pui un ban deoparte si sa-ti cumperi o bicicleta eliptica, ca sa nu spun sac de box :D. Pana si cel mai mic efort te ajuta sa te detensionezi si sa-ti canalizezi supararea spre ceva constructiv. Si asa iti vei pastra si formele ;). Va urez numai bine si sanatate tie si familiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 12 ani)

Cea mai eficienta metoda e sa aduci o ruda sa stea cu micutii in timp ce tu dormi. Somnul si odihna e cea mai buna metoda sa iti revii. Trebuie alocate zilnic ore de somn, apoi vezi lucrurile cu mintea limpede si odihnita. Bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

niku (acum 12 ani)

Cum crezi ca altii cresc 7 sau 9 sau chiar 17copii? raspuns este simplu:se roaga ca D-ZEU sa ii ajute pt ca EL e cel mai bun PARINTE.EL stie prin ce treci si pe deasupra te si iubeste de aceea cerei ajutor cu cu cuvintele tale si EL iti va turna mila in inima ta pt copii ta pt ca tu asta nu ai MILA SI INTELEGERE. D-ZEU SA TE BINECUVANTEZE SI SA ITI RASPUNDA LA RUGACIUNE,(PUNE-L LA INCERCARE SI VEI VEDEA MINUNEA.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexP (acum 11 ani)

Esti p***a date`n p**a mea. Femeia creste singur 2 copii, de luni pana vineri, poate mai si munceste, are o gramada de griji pe cap de unde si starile pe care le are si tu o trimiti la biserica, Panaramo care esti tu p***a, ai macar un copil de care trebuie sa ai grija zi de zi sa vezi cum este? f*tu-va`n gura cu biserica voastra si cu linistea data de popi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 10 ani)

Nu sunt de acord cu ce spune AlexP ....Dumnezeu este raspunsul problemelor tale el este singura ta sansa de''''''''''''''''''''''''''''''''a scapa de aceste stari chiar si in odaita ta el de vede si te asculta roagate la Dumnezeu pentru micutii tai

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 9 ani)

Am fii copii unul de un an si celalalt de 6 care merge si la scoala lar sotul munceste de noapte sunt in permanenta intr-o stare de nervi si de stres.sotul Nu ma poate ajuta cu prea multe tre sa fac fata cam la toate. si as vrea sa le fac pe toate dar cu calm si Nu pot imi pierd firea imediat.ce as putea lua sa nu mai fiu asa nervoasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 9 ani)

si eu sunt foarte nervoasa si ma cert cu mama mea tot timpul si cel mai rau ca sufera copilul meu....iau sedatif pc sa vad acum efectul sincer as vrea sa fiu calma ,,,,,linistita ....si asa poate ma mai ingras un pik

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 9 ani)

buna ziua ma numesc ana si am probleme cu prietenul meu care este nervos tot timpu se enerveaza din ori ce. am stat de vorba cu el si iam zis sa mergem sa la farmacie sa luam niste calmane dar nu a vrut, ce trebui sa fac eu sa il ajut sa nu mai fie nervos tot timpu.. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ulici Ioana (acum 8 ani)

Buna ziua ma numele meu este Ioana am si eu o intrebare si nevoie de un sfat ajutator 😒 am si eu un copilas de 11 luni care este lumina ochilor mei dar. ...am un stres niste nervi care ma inving fara sa vreau 😢 si nu am rabdare cu el nu vreau sa sufere din cauza mea sunt 24 din 24 doar eu cu el simt ca nu mai pot plang app in fiecare seara sotul este mai mult plecat soacra mea si ea iar socru nu ma ajuta deloc va rog dati-mi un sfat multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2