Rezultat RMN raspuns medic

Reumatisme degenerative
Intrebare postata de toader18 cu 10 ani in urma

RAPORT EXAMINARE
Nr: 3758 Data: 18.09.2013
Pacient: APROZEANU . TOADER Investigatii efectuate:
Medic solicitant: giovani andrei RMN Coloana lombara
Dg. trimitere:
Telefon: 0749,123,339 Contract:
Rezultat Examinare:

Corpi vertebrali cu inaltime normala si semnal neomogen cu cateva
hemangioame infracentimetrice si modificari degenerative ale platourilor
vertebrale, fara componenta edematoasa. Usoara etalare spre posterior a
platourilor vertebrale inferioare L3, L4 si L5.
La nivelul spatiului L5-S1: disc intervertebral aplatizat, in hiposemnal
T2, cu prolaps posterior median si paramedian stg cu efect compresiv
radicular S1 stg; posibila fragmentare a portiunii de disc prop***ate,
spatiul epidural anterior ac***a hiposemnal T1, T2-este necesara evaluare
suplimentara cu contrast iv pentru diferentierea fata de modificari
inflamatorii cronice epidurale; modificari degenerative articulare
interapofizare si ingrosare a ligamentelor galbene care determina stenoza
recesurilor laterale; foramene de conjugare libere.
La nivelul spatiului L4-L5: disc intervertebral in hiposemnal T2 de tip
degenerativ cu protruzie posterioara, modificari degenerative articulare
interapofizare si ingrosare a ligamentelor galbene care determina stenoza
recesurilor laterale cu efect compresiv radicular L5 bilateral ; tendinta
la stenoza de canal rahidian -diam transvers interapofizar max-10mm;
foramene de conjugare libere.
La nivelul spatiului L3-L4: disc intervertebral in hiposemnal T2 de tip
degenerativ cu minima protruzie posterioara, modificari degenerative
articulare interapofizare si ingrosare a ligamentelor galbene care
determina stenoza recesurilor laterale cu contact radicular L4 bilateral ;
foramene de conjugare libere.
Con medular si filum terminale cu aspect in limite normale.

Modificari degenerative vertebrale etajate cu prolaps L5-S1 stg
cu compresie radiculara S1 stg, cu posibila fragmentare discala in spatiul
epidural anterior (se recomanda completare cu contrast iv); stenoze de
recesuri laterale L4-L5 cu compresie radiculara L5 bilateral si L3-L4 cu
contact radicular L4 bilateral.
Medic radiolog:
Dr. Stan . Daniela

VA ROG FRUMOS SA MI INTERPRETATI ACEST REZULTAT.
Ce am de facut.La acest moment piciorul stang partial amortit fara dureri de mijloc.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Examenul RMN descrie hernii de disc la nivel L3-L4, L4-L5, L5-S1 care fac compresie pe radacinile nervoase L4 , L5 si S1 - ce reprezinta sursa de durere. Este posibil ca hernia de la nivel L5-S1 sa fie fragmentata si migrata in canalul epidural insa pentru certitudine este necesara examinarea cu substanta de contrast.
Modiifcarile sunt destul de serioase, in special cea de la nivelul L5-S1. Este indicat sa consultati medicul neurochirurg pentru evaluare si aprecierea necesitatii interventiei chirurgicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: