Durere sub omoplat

Reumatisme degenerative
Intrebare postata de danucci cu 13 ani in urma

Buna seara, am si eu o intrebare poate ma ajuta cineva . De vreo doi ani incoace am inceput sa simt o durere sub omoplatul stang, durere ce a aparut la inceput mai usor ca un junghi apoi accentuandu-se. Acum durerea a devenit mai puternica si o simt ca si cum ar veni dinspre inima spre omoplat. Am incercat cu medicamente antiinflamatoare dar nu a cedat. Stie cumva cineva vreun alt fel de remediu de orice fel sa-mi recomande? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (28)

asclepios (acum 13 ani)

cea mai simpla metoda de a vedea daca durerea este din cauza inimii este testul la nitroglicerina.pe scurt daca nu ai hipotensiune arteriala o pastila de nitroglicerina sublingual poate sa rezolve durerea .senzatia este de caldura in zona inimii, ameteala.dar in cazul in care durerea este data de inima,ea dispare de parca ar fi fost "luata cu mana".testul este de preferat sa se faca in prezenta unui cardiolog sau chiar medicul de familie.daca testul este pozitiv durerea este data de o angina pectorala si se trateaza cu nitrati.daca testul este negativ trebuie gasita o alta cauza .Este posibila o nevralgie intercostala care da durere pe traiectul unui nerv intercostal din cauza unei modificari la nivelul coloanei vertebrale toracale.Primele investigatii ar fi testul la nitroglicerina,electrocardiograma,o radiografie pulmonara,o radiografie de coloana vertebrala. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danucci (acum 13 ani)

mulțumesc foarte mult pentru raspuns și sfaturi. am incercat și cu nitroglicerină,radiografie polmonară,electrocardiogramă dar nu mi-a fost găsit nimic în neregulă. am să încerc și o radiografie la coloana vertebrală. Încă o dată mulțumiri și multă sănătate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 8 ani)

Atentie la alergia la nitroglicerina! O prietena a fost pe punctul de a muri pentru ca nu a stiut ca este alergica. A avut noroc ca au stiut ce sa faca cei de salvare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta (acum 13 ani)

si eu sufar de aceasta boala de vreo 4 ani ,am urmat fel si fel de tratamente , dar ia zadar acum mi sa recomanadat fizioterapie sa vedem daca isi face efectul.Sper ca voi csapa de durerile pe care le am zi si noapte deopotriva!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sonyacraciun (acum 13 ani)

fizioterapia este egala cu zero,mi-a zis doctorul astazi,m-a trimis la reumatolog,la inot sa va spun-am fost la ecografie mi-a gasit modificari spondilozice pronuntate in toate segmentele col.D-L si C7 usor deplasata. eu ma temeam sa nu am ceva la plamani pt ca ma doare sub omoplatul drept si nu ma lasa sa respir este cineva in aceiasi situatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristian (acum 12 ani)

eu cred ca e o inflamatie a nervului ...se manifesta cu dureri inconfortabile sub omoplat si difuzeaza pe brat in jos pana la nivelul degetelorsi contractia musculaturii din zona omoplatului ...e doar o infamaltie a nervului ...rapaus si masaj cu diferite creme antiinflamatoare...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian (acum 12 ani)

exact asa am eu o inflamatie a nervului si durerea pleaca pe brat in jos(sting),tot bratul ma doare plus la omoplat,ce este de facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorin dumitru (acum 10 ani)

verificati si stomacul daca durerea e pe partea stanga

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tincuta (acum 10 ani)

am o durere in spate sub omoplatul drept ,ca un junghi,nu este in permanenta dar cand apare ma doare toata partea dreapta,pe langa coloana, simt ca o arsura, ce as putea face ? ma gandesc sa nu fie ceva la plamani , dati-mi un sfat. multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vladut (acum 9 ani)

am 20 de ani nu am avut probleme de sanatate pana acum am o durere langa omplat de vreo 3 luni chiar in partea de jos la inceput a fost un junghi care nu lam bagat in seama am plecat din tara cu el asa acum ma ustura aproape in permaneta cateodata insuportabil mi frica sa nu fie ceva grav si aici nu stiu unde sa merg si ce sa fac SI CAND NU MUNCESC SI MA RELAXEZ MA DOARE AJUTATIMA VA ROG CU UN SFAT SA STIU DESPRE CE E VRBA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dolga florin (acum 9 ani)

si eu am la fel am mers pe la doctori si mi sa spus ca am reumatism akma nu stiu iau ceva unguente dar mo lasat si usturimea si durerea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

savin andreea (acum 8 ani)

singura solutie la durerilede spate este acupuncture da rezultate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirela (acum 8 ani)

Durerea in omoplatul drept, care se duce pe mana pana la cot si umar, coloana , coaste, ca un junghi poate sa fie de la fiere. Si eu am avut 1 an de zile. Daca aveti si o senzatie de balonare, este sigur. Cea mai simpla metoda de a verifica este sa luati 1-2 pastile de colebil, daca durerea dispare , este sigur de la fiere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

perju marian (acum 8 ani)

mam trezit cu o durere in partea dreapta sub brat si nu puteam tusi cu dureri ne suportabil ,si sa extins durerea tot spatele si erau partial durerile cind se lasau pe mini in jos pina la degete cind junghiuri in partea dreapta mai mult puteti sami dati o explicatie va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vero (acum 8 ani)

am si eu aceleasi simptome,numai ca mie imi dau palpitatii daca nu sunt atenta cum ma misc....m-ar interesa ce ai facut daca ti-a trecut si cu ce tratament,multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Costin (acum 8 ani)

Am 17 ani si am o durere supt omoplatul stang care persista pe timp de noapte durerea se lasa spre inima ami puteti da un sfat de la ce poate sa fie mulltumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Danut (acum 8 ani)

Am 28 de ani și de 3 ani am o durere în spate sub omoplatul stâng, mă ține și mă doare când trag aer în piept sau la efort prelungit,de ceva timp durerea a început sa iradieze și În lateral pe coaste și spre inima din spate către față, am fost la neurologi,am făcut și un rmn și nimic la coloană, am luat tratamente cu gabaran,liorelsal etc și tot degeaba nu scap de ea, nu știu ce sa mai fac

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 8 ani)

Salutare! Am 28 de ani si problema mea e similara cu a voastra: in urma cu 2 lnji m-a luat o durere in zona omoplatului stang, in urma unui mic efort fizic, considerand ca pe un mic junghi. Dar durerea o tot am de atunci si pe zi ce trece ini pare ca se agraveaza. Ce pot face? Am folosit si creme antiinflamatoare, dar fara nici un rezultat.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Karrina (acum 7 ani)

Buna seara,va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un mic sfat.de 3 zile am niste dureri puternice sub omoplatul stang,pare a fi un junghi sau mai degraba durere musculara,in orice pozitie stau ma doare ingrozitor de tare,am masaz zona dar nimic,am facut cateva exercitii de straching si apoi mi-am pus un brau dar durerea persista.ce as putea sa mai fac?va rog ajutati-ma cu un sfat.multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp328253 (acum 6 ani)

Buna ziua!
Din decembrie tot ma simt rau, în dec am leșinat si de atunci am stări de amețeală cu dureri de cap in continuu...zi de zi si o mica durere intre coloana si omoplat stâng de vre o doua zile.
Nu pot sta in picioare mult ca ametesc...imi e rau ma ia cu lesin ma lasa ma ia...etc si nu ma lasa deloc,nu ma pot concentra am pierderi de memorie...acu zic sa fac ceva si tot acu in cateva sec uit ce vroiam sa fac...m am săturat de astea Ajutati ma va rog cu un sfat unde cum si ce sa fac..!!!?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2