Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

De ce presista răceala la mine ?

Raceala
Intrebare postata de Utilizator11713991375 cu 3 saptamani in urma

Bună ziua am alta problema de 1 luna de zile
Am gâtul foarte roșu și mi sa suit roșeața pana pe cerul gurii...tușesc până ma înec...și dau flecmele groase ca puroiul....am luat tratament di tot nimic am luat augumentin de 875 mg
Am luat teraflu...am luat nurofen răceală și gripă
Edormed..sinufen....părăsinus....și la mine nu au avut efect....ba chiar mai mult am făcut și candida în zona intima de la antibioticul de augumentin......
am fost și la spital....și miau recomandat acc de 600 de mg
Ca nu am aprindere.....Dar mai rău mam agravat
Ce sa mai fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

Simptomele descrise pot indica o persistenta a infectiei sau poate o cauza diferita a simptomelor, cum ar fi o alergie sau o boala autoimuna. Este esential sa va consultati din nou cu medicul dvs. sau cu un specialist si sa ii spuneti ca simptomele dvs. nu s-au imbunatatit cu medicatia prescrisa.

De asemenea, ar trebui sa discutati despre candidoza cauzata de antibiotice, deoarece poate fi necesar un tratament pentru acest lucru. Nu intrerupeti medicatia fara a discuta mai intai cu medicul.

Mai intai ar trebui sa excludem cauza infectioasa, ac***a in vedere simptomele.

Recomandarea ar fi sa faceti analiza secretiei faringiene pentru a vedea daca mai este prezent vreun agent patogen. Daca rezultatele indica in continuare o infectie, medicul va va prescrie un alt antibiotic.

Daca rezultatele nu indica infectie, atunci persistenta simptomelor dvs. ar putea fi cauzata de o alta afectiune, cum ar fi refluxul gastroesofagian sau o afectiune autoimuna. E posibil sa fie necesar sa fiti vazuta de un medic specialist in gastroenterologie sau reumatologie.

In ceea ce priveste tratamentul pentru candidoza, s-ar putea sa trebuiasca sa consulti un medic ginecolog pentru evaluare si tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/orl, https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Diverse/infectiile-bacteriene-vs-infectiile-virale_13089
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectia-cu-streptococ-de-grup-b_9507
sfatulmedicului.ro/Durerea-si-inflamatia-gatului/durerile-in-gat-cauze-si-remedii-naturiste_17389

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: