Va rog raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de xandra28 cu 10 ani in urma

Imi poate spune cineva daca hipnoza clinica ajută sa scap de teama aceasta de boli psihice??m am saturat sa analizez tot ce aud ..ma tem de schizofrenie si tot ce i mai rau.va rog mult dati mi un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Xandra28 poti fi ajutata sa te eliberezi de frici, fobii, manifestari obsesive urmand sedinte de psihoterapie cognitiv-comportamentala. In cadrul acestor sedinte poate fi utilizata si hipnoza clinica, dar impreuna cu tehnicile specifice psihoterapiei.
Daca ai si alte intrebari poti sa-mi scrii, dar si sa citesti aici:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

O zi buna!

Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

xandra28 (acum 10 ani)

Multumesc,abea asteptam un raspuns!nu stiu ce e cu mine,de 2 luni de la moartea tatălui am avut diverse frici dar aceasta s a stabilizat mi e frica sa nu fac schizofrenie..câteodată mi se pare ca aud chestii probabil doar de frica,nu aud voci si nimic cand e liniste in jur..mi se pare ca aud diverse zgomote cand e gălăgie nu pot identifica toate sunetele,ma simt OBOSITA RAU!DE ASEMENI SIMT O STARE DE ANXIETATE MARE CAND VB CINEVA DESPRE MORŢI..MAI MEREU IMI PARE CA TRAIESC UN VIS...MU STIU CE SA FAC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna (acum 10 ani)

Buna, scrie-mi un email pe yahoo la zane_bu_ne (insa elimina liniutele din nume) si iti spun ce sa faci ca sa.ti mearga mai bine si asta nu te va costa nici un ban.
Nu iti recomand hipnoza ca terapie caci hipnoza te poate strica si mai mult decoarece nu este o metoda naturala de vindecare ci o fortare a sufletului ce poate avea urmari grave si ireversibile.
Terapeutii care fac hipnoza ca forma te terapie se pot asemana cu niste copii care se joaca cu substante radioactive.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xandra28 (acum 10 ani)

Buna am trimis email.,ai primit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Aceste fobii sunt numai in mintea ta, nu trebuie sa-ti faci grii de nimic ca nu ai de ce.Inteleg ca moartea tatalui te-a afectat, dar pana la urma moarte e ceva normal, asta e cursul vietii:ne nastem, ne dezvoltam iar mai apoi imbatranim si in final murim.Toti oameni trecem prin astea si e ceva normal.Nu ai de ce sa te temi ca nu o sa patesti nimic, trebuie doar sa te relaxezi si sa te simti bine.Nu stiu sincer cum de va vin aceste ganduri proaste in cap(ma refer in general la unii oameni care au fobii exact ca tine), cred ca nu aveti suficienta incredere in voi, nu aveti o ocupatie care sa va tina creierul ocupat sau un hobby placut, si va vin tot felul de idei fara sens.Gandeste-te ca e o p***ae ce faci si nu are rost sa te framanti de pomana, du-te la psiholog ca va fi bine, dar numai fa ceva ca nu e bine sa-ti IROSESTI VIATA cu aceste FLEACURI.Esti tanara, la 20 de ani ar trebui sa ai alte preocupari. nu fobii si obsesii fara sens.Te rog du-te si fa tot ce trebuie ca sa-ti revii ca nu e bine deloc sa fi asa la varsta ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xandra28 (acum 10 ani)

Da stiu ,multumesc mult ,tocmai ca vreau sa fiu bine incerc sa aflu ce teebuie sa fac,vreau sa fiu profesoară..iubesc viata desi nu a fost niciodată roz la mine ..a fost frumoasă asa .dar acum m am pierdut si nu stiu incotro sa merg ..mi am pierdut increderea in mine ..as vrea sa stiu sigur o persoana un psiholog bun care ma poate ajuta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xandra28 (acum 10 ani)

Multumesc de încurajare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Daca iubesti viata cu ADEVARAT nu ai fi ajuns aici.Iti spun ca te vei face bine, dar trebuie sa vrei cu ADEVARAT, sa simti dorinta si pofta de viata cum te arde pe interior.Eu am incredere in tine, dar trebuie sa vrei sa fi din nou fericita, si eu cred ca daca o vei lua pe drumul cel bun, o sa ajungi acolo.Dar totusi, tu nu ai pe nimeni? daca moartea tatalui tau te-a socat in halul asta inseamna ca esti singura pe lume?daca nu esti atunci cu atat mai mult nu ai motive sa fi nefericita si anxioasa.Daca ai familie, prieteni, iubit, atunci nu vad care e problema.Si chiar daca ai fi singura pe lume, macar prieteni si iubit iti poti face, si tot fericita ai fi, ca vei mai puternica, fiind fara familie te-ai invata sa te descurci singura, doar prietenii sa te ajute si iubitul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xandra28 (acum 10 ani)

Ba da ,am iubit ma înţelege si ma ajuta mereu ,locuim.împreună doar ca n am fost niciodată persoana care sa spuna cand o doare ,i am protejat pe ceilalti mereu...si s a strans greseala peste greseala si am ajuns aşa...cunosti vreun psihoterapeut bun?de oriunde..eu sunt din suceava,e logic ce spui si am fost mereu o fata curajoasă dar n am stiut ca daca tac si suport orice pt binele altora ajung sa ma lovesc pe mine..vreau sa fiu bine,chiar vreau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Ma, sincer nu cred ca ai avea nevoie de psiholog, pentru ca ce ai tu se rezolva prin vointa, pentru ca nu ai nimic grav, adica nu ai ceva care sa necesita un timp mai lung de vindecare.E destul de usor sa faci sa dispara fobiile, numai daca iti doresti cu adevarat si ai o vointa puternica.Eu zic ca sunt destui psihoterapeuti buni acolo unde esti tu, chiar destui, si cauta pe cineva care sa stie exact ce face, sa aiba o experienta mai mare in domeniul fobiilor.Cauta aici pe forum pe cineva din apropierea ta si ia legatura cu el.Dar iti spun de pe acum, ca psihoterapia este egala cu ZERO daca tu nu iti doresti cu adevarat sa scapi de aceste ganduri si sa te lupti cu ele.Daca iti doresti sa fi bine, o sa fi bine, numai TU decizi asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xandra28 (acum 10 ani)

Mi ai dat de gândit!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana Dinca (acum 10 ani)

Este adevarat ca atunci cand o persoana apropiata pleaca de langa noi resimtim asta ca o trauma, dar si ca o confruntare directa cu propriile noastre temeri vizazi de moarte. Orice disparitie din viata noastra a unei persoane dragi necesita o perioada de doliu care, daca nu se intampla, ajunge sa ne afecteze si sa devenim dezadaptativi.
Viata stresanta pe care probabil o ai, la care se adauga si lipsa doliului facut fata de tatal tau, te pot determina sa ai trairi confuze.
Este foarte important sa identifici persoanele de suport din viata ta, care sa te ajute sa traversezi aceasta perioada.
Pe de alta parte, prezenta anxietatii este fireasca la aparitia stimulului care declanseaza acest dezechilibru (ideea de moarte, moartea tatalui, lipsa doliului).
Cu siguranta cu ajutorul unui psihoterapeut iti poti reduce starile de anxietate si redobandi starea de echilibru.

Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xandra28 (acum 10 ani)

Multumesc enorm!am luat legatura cu un psihoterapeut.Pbm.este ca ,probabil de teama cu care stau..daca ies afara si aud păsările ciripind parca ma sint obosită psihic si cand inteu in casă parca încă le aud...in cap.Ma tem foarte foarte tare sa nu am halucinaţii,poate si din cauza aceasta mi se întâmplă asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Diana Dinca MPsih. Diana Dinca este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Draga xandra28, ti-as sugera doua exercitii foarte simple:
1) Daca iti concentrezi atentia asupra inimii tale intr-o stare de liniste si de relaxare, oare nu ajungi sa-ti auzi inima batand?
2) Dar daca asculti o melodie pe repeat de 15 ori, incercand sa te relaxezi? Oare versurile sau linia melodia nu vor persista in mintea ta, chiar si atunci cand nu o mai auzi?

Psih. Diana Dinca
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xandra28 (acum 10 ani)

Ba da..deci totul e din vina acestei frici a mele..m ati mai liniştit..e absurd totul..dar astea subt temerile..va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xandra28 (acum 10 ani)

Imi puteti da un sfat ,va rog.Xum as putea scapa de ''''nevoia''''aceasta de a controla tot din jur.ma termina psihic.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Diana Dinca MPsih. Diana Dinca este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Draga xandra28, nu inteleg exact la ce se refera nevoia ta de a controla ,,tot din jur''''. Avem posibilitatea de a controla o mare parte din actiunile, gandurile si comportamentele noastre, iar mecanismul de control intervine de cele mai multe ori pentru a suprima anxietatea resimtita (dar tine cont de faptul ca nu poti controla tot). O metoda de a face fata anxietatii este sa generezi mental mai multe planuri de a face fata situatiilor inconfortabile; pe de alta parte planurile generate mental e important sa se materializeze in plan comportamental, pentru ca altfel, ramanand intr-un nivel de analiza, anxietatea se mentine.

Psih. Diana Dinca
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xandra28 (acum 10 ani)

Mă refer la faptul că analizez prea mult tot ce aud şi ce fac şi mă simt. Obosită

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: