Va rog cu un sfat raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de cu 10 ani in urma

Buna ziua,am 19 ani si de vreo 3 luni aproape nu pot dormi noaptea din cauza ca mi-a intrat in cap ca nu pot si nu pot sa dorm.Urasc naoptea deaorece cand ma pun la somna am asta in cap nu pot,inainte nu era asa si ma gandesc la tot felul de lucruri unele care nici nu exista pe care le inventez eu dar care nu o sa fie realitate niciodata.Probabil am o lume a mea deoarece nu am frati si tatal meu a murit de mica (de la 2 ani) si am stat mai mereu singura.Cum as putea scapa de nu pot asta din cap de subconstient, va rog cu un sfat ceva.Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

vikitoria (acum 10 ani)

Ce e sfatul meu ..incearca sa ai cat mai multe activitati in timpul zilei..iesi pe afara la o plimbare dute uitete prin magazine ..cand ajungi acasa gaseste ceva de lucru prin casa..asa incat sa te obosesti .inainte sa te culci bea un pic de ceai de Sunatoare acesta te va ajuta sa te relaxezi un picut.Dupa care porneste radio-ul sau televizorul dar volumul sa fie dat la aprope minim doar sa auzi un pic de zgomot *(sau gasesti pe youtube muzica pentru relaxare)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 10 ani)

am luat bien dormir si sedatif pc apoi melatonina si ceai pentru somn dar problema mea nu e ca nu as putea dormi ci inchid ochii stau 2 minute si zic nu pot, nu pot.Cred ca am innebunit

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vikitoria (acum 10 ani)

inteleg ce vrei sa spui ...dar de aia iti scriam sa incerci sa te concetrezi asupra muzicii.te pui in pat si iti spui de la inceput."nu ma pun in pat sa dorm doar sa ma relaxez" nu te gandi automat ca atunci cand te pui in pat trebuie sa dormi.
Sti ca si cum sunt copii..automat cand le spui e timpul sa dormi ei deja "nu pot/nu vreau" dar de ii spui punete in pat si doar relaxeazate odihnestete adorm.
Sau poate este frica sau dezgustul pentru a trezi si iar esti singura.Incearca sa chemi o prietena la tine cateva seri sa doarma la tine poate ajuta .
Dar sa inteleg stai singura in apartament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 10 ani)

da stau singura si inainte nu era asa...ma duc la scoala vin seara si cand eram foarte obosita tot nu adormeam pentru ca ma gandesc la anumite lucruri

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vikitoria (acum 10 ani)

imi poti da un exemplu la ce lucruri te gandesti ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 10 ani)

la scoala,unele da imi imaginez eu da nu o sa fie reale niciodata ...nu cred ca mai e cineva ca mine...multumesc pentru raspunsuri

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vikitoria (acum 10 ani)

uite un lucru toti suntem altfel avem caractere diferite ,trecem prin lucruri diferite.Nu trebuie sa te dai batuta .Nu te gandi la rau .ce pot sa iti mai recomand .poti sa te adresezi psihologului de la scoala incearca sa vorbesti cu el/ea nu iti fie rusine poate te ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 10 ani)

multumesc mult de tot

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Narcisa (acum 10 ani)

Insomnia este o problema care daca persista poate deregla extrem functionalitatea organismului si produce imbolnavirea acestuia. Sfatul meu este sa mergi la un psiholog, deoarece nu ai innebnuit, nu esti singura care are problema asta, ba dimpotriva, sunt o gramada de oameni care au probleme cu somnul. In general, insomnia care nu are cauza fizica, spre exemplu o boala, (cum ar fi o infectie urinara care se manifesta prin dorinta frecventa de a urina, si te trezeste repetat din somn), are cauza psihica, cum ar fi anxiozitate, stress, nevroza. Sunt foarte importante lucrurile la care incepi sa te gandesti cand vrei sa dormi. Spre exemplu, daca iti imaginezi ca va veni nu stiu ce dezastru natural si vei muri, asta inseamna ca esti speriata de schimbare, de imprevizibil. Sau poate iti imaginezi ca vei avea o relatie cu cineva care iti pare tie inaccesibil, asta poate sa insemne o subestimare a propriei persoane, o stima de sine scazuta, care genereaza frustrare. Toate sunt probleme psihologice care au rezolvare, si toate gandurile acestea pe care le ai, stresul, sunt generate de frica. "daca va fi asa, cum va fi? Daca nu imi iau restanta? Daca ma inseala prietenul? Daca daca daca. Am dat exemple aleatorii, tu te poti gandi la orice altceva. In afara de psiholog, care sustin ca te poate ajuta mult, poti sa mai incerci sa meditezi. Prin meditatia realizata corect, pe langa faptul ca te vei relaxa fizic, se va relaxa si mintea. Ideea e sa incerci sa ai mintea goala, si sa respiri intr-un anumit mod. Exista nenumarate surse pe internet de unde poti sa te initiezi in aceasta practica. Sunt de acord cu utilizarea unei surse sonore de fond, dar nu ca televizorul sau radio, pentru ca ele doar te distrag de la problemele din subconstient care nu te lasa sa dormi, si astfel nu vor fi rezolvate, ci doar ingropate si ignorate. Poti sa pui muzica de relaxare, pe fundal. Sper ca te-am ajutat, si somn usor :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Narcisa (acum 10 ani)

Ah si, inca ceva. Ai spus ca totul a inceput acum 3 luni. Pe undeva, ceva s-a petrecut acum 3 luni care te-a facut sa iti indrepti mintea spre acest gen de ganduri. e foarte important sa identifici cauza ca sa rezolvi cu adevarat problema, sa retezi raul de la radacina :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 10 ani)

sper ca somn imi este numai k am in cap asta nu pot

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stallion (acum 10 ani)

daca vrei te ajut eu, facem dragoste pana la epuizare in fiecare seara si dormi apoi bustean...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kasho (acum 10 ani)

Cauta sa vorbesti cu un psiholog, si citeste niste rugaciuni cu lumanarea aprinsa seara inainte de culcare.iti va oferi o stare de liniste sufleteasca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 10 ani)

multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geanina19 (acum 10 ani)

Consulta un medic psihiatru si eu am trecut prin ceva asemanator care mi-a dereglat timpul si durata de somn si am rezolvat prin medicul psihiatru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 10 ani)

de cate ori te-ai dus sau cate sedinte?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,

Andrea52, gandul acela care te impiedica sa adormi poate fi controlat si chiar inlocuit cu ganduri care sa faciliteze somnul. De asemenea, poti fi invatata tehnici de relaxare prin care somnul sa vina mult mai usor. Un exemplu in acest sens este tehnica trainingului autogen Schultze ,
Daca ai intrebari, nelamuriri, imi poti scrie.

O xi frumoasa!

Psiholog Gabriel Pirvan

Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

(acum 10 ani)

de 3 zile nu am dormit deloc am niste ochii umflati si aseara am luat 2 pastile de melatonina si am stat treaza toata noaptea

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,

Andrea52 inteleg ca situatia iti produce mult stres.Probabil ar fi indicat sa mergi la medicul de familie pentru aceasta problema. Medicamentele trebuie prescrise de catre medic si luate respectand in totalitate indicatiile acestuia. Daca, in urma consultului la medic, rezulta ca insomnia nu are cauze medicale, atunci ai putea incerca o rezolvare la psiholog cu ajutorul sedintelor de psihoterapie.

O zi frumoasa!

Psiholog Gabriel Pirvan
Telefon; 0764.443.184
E-mail; [email protected]
Website: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: