Va rog ajutati-ma ! raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de miky1126 cu 9 ani in urma

Baietelul meu are 8 ani e in clasa 1 ,tot anul m-am comfruntat cu o problema: doamna invatatoare mereu imi spune k baiatul nu prea vrea sa scrie in clasa, doar atunci cand vrea el, nu ridica mana, raspunde la cererile ei doar daca este numit sau scos la tabla. L-a intrebat doamna de ce nu vrea sa scrie si i-a raspuns ca el le stie deja de ce sa le mai scrie odata. Doamna ne-a recomandat sa mergem la psiholog si am mers la psihologul scolii si la un psiholog particular care se ocupa doar de copii. Concluziile au fost de abele parti precum ca, copilul nu are nimic doar k e inteligent, pricepe foarte repede ceea ce doamna le explica iar anumite lucruri il plictisesc sau nu prezinta interes deoarece el stie deja acele lucruri . Doamna mereu imi spune k nu stie ce sa mai faca cu el ,ca nu reuseste sa-l faca sa inteleaga ca in clasa trebuie sa scrie chiar daca el stie acele lucruri. Are zile cand scie si zile cand scrie doar la matemetica sau doar la abecedar; la abecedar e mai greu cu dictarile pentru ca spune k nu poate scrie asa repede(el scrie mai incet k sa scrie frumos pt .k doamna ia atras atentia k scrie urat), eu lucrez cu el acasa foarte mult , dar acasa coopereaza foarte bine ; am observat un lucru la fisele lucrate acasa ,k le face repede dar greseste la inrebarile sau exercitiile usoare si le face foarte bine pe cele grele. Ce trebuie sa fac si cum sa procedez cu el ca sa fie asa cooperant si la scoala ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Nu vad vreo problema, decat ca nu scrie la scoala.Pai daca s-a dovedit ca este inteligent, atunci de ce nu il duceti la o scoala pt astfel de copii.Ii va fi mult mai bine sa fie inconjurat de copii la fel de inteligenti ca el, si va invata chestii mai grele pe care el probabil nu le stie, ca acum fie vorba, cat poti sa sti la 8 ani?Eu zic ori sa il lasati acolo, si se adapteaza el cu lumea mai putin dotata, sau sa il mutati la o scoala pt copii mai dotati(cred ca exista asa ceva la noi).Acum eu zic ca nu e problema mare, chiar deloc, nu e nici o problema, dar mai bine intrebati si psihologul ce parere are, cum sa il faceti sa scrie la scoala, sau asteptati parerea unui psiholog aici pe forum, insa mai bine va duceti cu el la psiholog sa discutati despre treaba asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,

Doamna Miky1126, in legatura cu situatia baietelului ,pot sa va recomand sedinte de consiliere psihologica in care sa gasiti metode potrivite temperamentului si inteligentei acestuia , astfel incat sa fie cat mai integrat si performant, atat la scoala, cat si acasa.
Daca aveti intrebari, puteti sa-mi scrieti, dar si sa cititi aici :
http://www.psihoutil.ro/consilierea-scolara-vocationala/

Toate cele bune!

Psihoterapeuy Gabriel Pirvan
E-mail: [email protected]
Site: www.psihoutil.ro
Telefon: 0764 443 184

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: