Un ajutor?!?!?

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de alina_me cu 11 ani in urma

Buna ziua.rog f mare seriozitate.iubitul meu cred ca nu mai judeca limpede..totul a inceput treptat cand jignea si urla la mine si la mama lui.insa jignirile au mers mai departe catre persoane pe care nici el nu le cunoaste...in plus spune ca fosti amici deai lui conduc orasu iar acele persoane intra in mine si apropiatii lui.spune ca si vecinii intra in noi...a inceput chiar sa faca tot felul de "ritualuri"..isi pune f multe zaruri nu stiu cum,isi intoarce hainele pe dos sau le pune intrun anumit fel,pune ac pe aragaz,arde pachete goale de tigari in baie,culorile au fiecare o insemnatate anume pt el,etc.exemplu daca pronunti cuvantul miros....zice ca el e os si noi vrem sa il mancam...sau nu poarta o culoare ca inseamna ceva rau..sa taiat pe mana si a spus apoi ca noi lam taiat si ca medicii care lau operat erau defapt deai nostri.a distrus o camera complet si mama lui a chemat politia,lau dus la un spital psihiatric si in 3 zile iau dat drumul ca cik nu are nimic ca a fost de la bautura...dar nu bausera nimic.eu am plecat de la el ca nu mai suportam insa imi e mila de femeie deoarece el e foarte violent si vulgar..plus ca nu mai e el...insa imi este mila si de el...precizez ca a avut un unchi care a murit acum 2 ani/3.acesta avea la fel....vedenii...tulburari de comportament...violenta fizica si verbala...va rog un sfat sau ajutor...la medic nici nu poate fi vb....zice ca el e sanatos si ca noi il scoatem ca fiind nebun...am suferit ff mult...poate nu va mai suferi nimeni...multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

membru230923 (acum 11 ani)

probabil este o forma de schizofrenie... dar poate un medic avizat va va clarifica supozitiile...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

___________________________________

alina_me a scris : ".../ rog f mare seriozitate.
iubitul meu cred ca nu mai judeca limpede /..."
__________________________________

Alina, cand tu spui asta, te simti confuza/ne-
decisa
pt. ca TU ai nevoie sa-ti clarifici prioritatile..
?
DA / NU
?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

________________________________

alina_me a scris : " ... / un ajutor?!?!? / ... "
_______________________________

SALVAREA sta in increderea in dorinta..

(si mi-ar placea sa intreb daca TU chiar
iti doresti
- cu adevarat - sa beneficiezi de ajutor)

.. si in a profita de ceea ce este la inde-
mana:

"AICI-si-ACUM."

:l

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

______________________________

alina_me a scris : ".../ poate nu va mai
suferi nimeni /..."
_____________________________

-- Alina , NU exista drum catre fericire.
:l
FERICIREA este chiar drumul. Si dru-
mul se parcurge mergand...
:)
.. aici, acum: TU alegi. TU decizi (desi-
gur, poti chiar sa "decizi sa nu decizi"
:)
( vedem insa ca decizia este omni-
prezenta ; si inevitabila.
:l

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

P.S.: (acum 11 ani)

Glasul... /_______________________________

http://www.youtube.com/watch?v=F1SBPwpj4Kc

______________________________/ ...Timpului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

P.P.S.: (acum 11 ani)

Succes!
:l

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 11 ani)

Eu cred ca are o problema mare, dar din pacate trebuie dus la un psihiatru ca se stie exact ce are.Dar daca el nu vrea sa se duca va trebui sa faci cumva sa il duci fara ca el sa stie.Nu stiu ce sa iti zic dar nu poti sa il lasi asa ca poate sa iasa din ce in ce mai rau.Inceara sa il convingi sa se duca la un doctor si daca nu vrea ori il lasi in pace si pleci ori il duci fortat.Tu alegi cum e mai bine, desi trebuie consultat, poate o sa se faca bine daca coopereaza si el.Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina_me (acum 11 ani)

eu nu am nici o problema momentan sunt f bine.doar as vrea sa il ajut dar se pare ca nu am sanse.daca ati sta de vb cu el mati intelege perfect.cand a fost internat sia ascuns aceste.."idei" asa ca medicii au spus ca e o persoana foarte isteata si ca nu are nimic...multumesc tuturor pt raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

___________________________

alina_me a scris : "eu nu am nicio
problema momentan sunt f bine."
__________________________

OK. Sa zicem ca si tu esti o pers.
foarte isteata si ca nu ai nimic.. .
;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

P.S.: (acum 11 ani)

_____________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=7zBpLwLeKTo
_____________________________________

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

____________________________________________

FreeStyle11 : " ... / din pacate trebuie dus la un psihiatru
/.../ va trebui sa faci cumva sa il duci fara ca el sa stie
/.../
si daca nu vrea ori il lasi in pace si pleci ori il duci fortat."

______________________________

Tu ai zis. Si mi se pare mie
ca si tu esti...
un barbat destul de istet ,
incat sa ai tu singur - tot
timpul - grija de tine.

Deci, iti doresc sa nu
ti
se intample niciodata,
nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: