Umilinta raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Alina0618 cu 13 ani in urma

Buna ziua. Nu-mi este usor sa scriu pe un forum, desi nu te cunoaste nimeni, dar am trait o experienta umilitoare si nu pot trece peste, nu stiu ce sa fac, as dori un sfat...Sunt o persoana cu sp***a incredere in sine si care simte nevoia de afectiune tot mai intens, de aceea cand am cunoscut pe cineva, dupa o lunga perioada de singuratate, m-am atasat prea repede, totul s-a intamplat mult prea repede, inclusiv actul sexual, iar el si-a pierdut interesul pt altceva, spunandu-mi la ultima discutie ca a ajuns la concluzia ca nu sunt capabila decat de sex si nici macar nu poate discuta cu mine altceva decat despre sex...m-am simtit umilita, pt ca m-am lasat intimidata de el,condusa fiind de sentimente, manip**ata prin cuvinte, incat nu am mai rationalizat, nu am mai putut vorbi coerent, parand in fata lui cea mai mare p***a. Nu stiu cum as putea trece peste..sa nu-mi mai pese..Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (36)

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara.
As dori in primul rind sa va spun ca a avea nevoie de afectiune nu este ceva anormal, dincontra orice om are nevoie de afectiune.Ea este hrana noastra emotionala.
La fel de adevarat este ca noi oamenii oferim afectiune intr-o masura mai mica sau mai mare in functie de cit putem si, s-ar putea ca uneori atunci cind doua persoane intra intr-o relatie in functie de capacitatea fiecaruia de a oferi , a primi sau nu nevoia de afectiune a partenerilor din cuplu sa fie sadisfacuta sau nu
Se mai poate intimpla (cel mai adesea) sa avem ce oferi dar sa nu stim sa comunicam asta iar mesajul nostru sa ajunga eronat la partener
Este adevarat ca atunci cind se intimpla ce vi s-a intimplat sa nu ne fie bine si ne simtim foarte rau, sa avem impresia ca intreaga lume se prabuseste peste noi
Asta nu inseamna ca nu meritati iubire sau nu puteti oferi iubire numai ca poate, asa cum spuneti s-au tras cam repede concluziile fara sa vi se dea ocazia sa va aratati asa cum sunteti de fapt
Citeva sedinte de consiliere v-ar putea ajuta sa treceti peste ce s-a intimplat si sa va puteti relega la ceea ce sunteti dumneavoastra cu adevarat astfel incit atunci cind se va mai intimpla sa intilniti pe cineva sa primiti si sa oferiti afectiune pe masura nevoilor dumneavoastra si ale partenerului dumneavoastra astfel incit experienta de acum sa nu se mai repete si sa aveti o relatie de cuplu frumoasa si armonioasa

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : Bucuresti, str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
inteleg ca intentia de incredere si nevoia de afectiune ale Dvs au ajuns altfel percepute de partenerul Dvs. Fiecare are dreptul la interpretare si iar reactiile celorlalti ne pot invata lucruri importante despre noi insine. Aceasta experienta va poate aminti despre barbati, despre evaluarile lor si asteptarile acestora. In acest fel, in urmatoarea relatie inainte de a intra intr-o relatie propriu-zisa sa explorati inainte de toate intentiile si asteptarile partenerului. In aceasta situatie ati invatat ca atunci exprimandu-va nevoile si dand liber dorintelor, ati primit o evaluare cu care nu sunteti de acord. Lucru care va face sa suferiti, sa va simtiti respinsa, sa va scada si mai mult imaginea de sine. In acelasi timp, va puteti bucura ca ati avut curajul sa fiti ceea ce sunteti. Chiar daca acest lucru nu a fost apreciat. Este bine deasemenea, sa va clarificati care este nevoia Dvs in raport cu un barbat. Ati putea citi de exemplu carti despre psihologia masculina, ca sa puteti intelege mai bine motivatiile comportamentale si atitudinale specifice.

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina0618 (acum 13 ani)

Buna ziua.
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Pot spune ca in perioada de singuratate imi clarificasem oarecum imaginea despre mine insami, si de asemenea, ce imi doresc de la o relatie, dar acum ma simt din nou pierduta, blocata, nu mai stiu cine sunt si ce vreau...As vrea sa pot face ceva sa-si schimbe parerea pe care si-a format-o la ultima discutie, spunandu-i tot ce cred despre el dupa ce am analizat la rece sau pur si simplu sa fiu indiferenta?Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liliana (acum 13 ani)

Nu poti sa fii indiferenta ... ca nu se poate cand iubesti sau urasti insa poti incerca dar de ce trebuie sa schimbi parerea lui? Conteaza doar ce stii tu si incerca sa te pretuiesti mai mult. Invata sa fii intr-o relatie buna cu tine si restul vine de la sine. Succes!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Alina, imi puteti scrie pe mail-ul personal - [email protected], fiind un subiect atat de sensibil, as prefera sa va raspund in mod privat. Multumesc!

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna ziua, spui ca nu ai incredere in tine, si deasenenea te simti umilita fata de ce crede el despre tine.Stii...increderea se transmite, daca tu crezi in tine cat mai mult si altii vor fi tentati sa creada in tine si sa te respecte.Pentru ca mesajul sa ajunga clar la partener el trbuie sa fie clar, sa poti spune exact ce iti place si cum te simti.Faptul de a fi capabila de sex e un lucru bun dar daca transformi sexul in dragoste asa ceva te poate face sa te simti mandra de tine si de voi.Tu stii ca poti sa-i demonstrezi dragostea ta.Poti incerca sa ai mai multa incredere in tine punandu-ti in valoare calitatile.
Mult succes!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Puiu C (acum 13 ani)

Draga mea,cum poti sa te simti umilita in situatia asta ? Bine mai , dar el? A fost foarte bun la pat(poate !?) si...si mai departe ? Daca-i atit de grozav din punct de vedere intelectual de ce nu reuseste el sa lege discutii "savante" ??Lasa-l in plata Domnului si nu-ti mai fa probleme,e un simplu vinator de "pasarici" si atit...bine ca si-a dat arama pe fata acum si nu te-a facut sa mai pierzi timp pretios si eventual sa mai irosesti si sentimente ! Dupa o perioada de singuratate , "graba" ta este fireasca si poate nici nu-i bine sa incepi sa devii "analist de caractere" inainte sa te implici intr-o relatie...fii tu insati si nu-ti mai fa probleme ...cine te merita te va aprecia cine nu...valea!...lumea-i mare draga si este loc pentru toti...nu te simti tu vinovata pentru badarania tuturor necioplitilor !
Sa ai zile minunate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monyca (acum 13 ani)

bravo puiu sunt 100%de acord cu u ,curaj fato ca nu sa u terminat ai incredere in tine si ai putina demnitate iao dela capat fii mai increzatoare in tine daca tu nu ai cine sa aiba incredere in calitatile tale
toti suntem unici tre sa fii constienta de asta daca s a purtat ca un animal cu tine te a folosit si gata ar trebui sa il lasi balta din gand viata din tot in 1 secunda nu te merita!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

prietena (acum 13 ani)

Felicitări domnul Puiu pentru comentariul dumneavoastră. Mă bucur că l/am citit și găsit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina0618 (acum 13 ani)

Buna seara
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri.
Dl Psih Nicolae Nedea - stiu ca nu prea am incredere in mine, si la fiecare esec e tot mai putina. Ma simteam mult mai increzatoare inainte sa-l cunosc, dar acum ma simt din nou lipsita de puteri.
Nu vreau sa am o relatie care se bazeaza doar pe sex, in ideea ca poate candva se va transforma in dragoste, mai ales cand am aflat deja ca intentiile lui doar astea sunt.

Dl Puiu C - va multumesc pentru intelegerea de care ati dat dovada. El este destept in anumite domenii,dar de inteligenta emotionala nu prea da dovada, ci a simtit nevoia de a-si revarsa frustrarea prin jigniri, pentru ca nu am mai vrut sa-i satisfac placerile, iar eu ma simt indignata pe mine insami ca nu am reusit sa-i raspund pe masura, fiind intimidata de el si de sentimente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Puiu C (acum 13 ani)

Ei haide nu mai dramatiza,probabil ca a fost un pretext sa "scape din relatie" cu apaerenta de invingator !Nu-ti fa probleme pentru atita lucru ! Problema adevarata pare a fi faptul ca tu tii la el,incerci sa-i gasesti scuze ....cred ca este bine sa intelegi ca (poate zic eu,dar nu trebuie sa fie neaparat asa ) s-ar putea sa nu ai nici un viitor linga el si n-are rost sa incerci sa-i suporti hachitele doar de dragul de a fi cu el ! In rest iarta-te si pe tine pentru ca n-ai reusit sa fii "pe faza" asa cum ti-ai fi dorit...probabil reactia lui te-a luat prin surprindere !
Multa liniste sa ai !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki (acum 13 ani)

Draga Alina,
Ca sa te incurajez iti pot spune ca si eu am trecut prin experiente similare cand eram mai tanara. Fiind o persoana nu grozav de frumoasa, barbatii ma cam ocoleau si din acest motiv atunci cand cineva ma baga in seama ( bineinteles ca scopul era altul decat o relatie permanenta ) incercam sa fac totul pentru a-i fi pe plac, pentru ca simteam ca si tine nevoia de afectiune. In marea lor majoritate relatiile se terminau cu umilirea mea si " dat papucii". Asta pana cand am invatat ca trebuie sa am incredere in mine si daca frumusetea nu este atuul meu, inteligenta este. Am observat in timp ca barbatii nu-si doresc langa ei femei frumoase decat pentru scurt timp si asta doar pentru a se fali cu ele asa cum fac si cu masinile pe care le au. Barbatiilor le plac femeile inteligente si puternice chiar daca nu tot timpul recunosc asta. In cazul tau ar trebui sa te aduni, sa iti faci curaj si sa incerci sa ai o discutie cu el pentru a clarifica lucrurile si pentru a nu ramane la nesfarsit cu ideea ca el este cel care a iesit invingator. In mod normal cand se termina o relatie nu trebuie sa existe invingatori si invinsi, dar daca o sa discuti cu el si o sa clarifici problema o sa vezi ca te vei simti mai bine. Incearca sa-l contactezi si sa ai cu el o discutie. Si fii curajoasa. Toti suntem extraordinari in felul nostru si toti avem parti bune si parti rele. Nimeni nu este perfect si nici nu ne putem grupa in superiori si inferiori decat poate la serviciu unde superioritatea ca functie nu inseamna nimic.Incearca sa descoperi in tine partile tale bune pentru ca sunt sigura ca exista si pune-le in evidenta.
Dac tu simti ca ai nevoie poti sa mergi si la cateva sedinte de consiliere dar sa stii ca forta de a trece peste toate este in fiecare dintre noi.
Iti doresc numai bine,
Miki G.
Ca sa te incurajez iti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

Stai linistita ca nu este un capat de lume, mai sunt si alti barbati care sa le placa sa vorbeasca despre sex si sa faca,sunt unii care apreciaza femeia tocmai pentru asta ,dar cred ca nu sunt romani(pe sotul meu nu-l mai intereseaza sexul, este roman,iar pe fostul sot vroia mereu era italian,deci la italieni sexul este pe primul loc.Deci vezi-ti de viata ta in continuare si de viitorul tau nu are rost sa te abati de la drumul tau .El nu stie ce a pierdut, sunt femei care le doare mereu capul numai sa nu faca sex, sexul este important intr-o relatie,se termina totul devenim ca fratii nici macar prietenia nu mai ramane in acea relatie.Asadar mergi inainte si cunoaste pe altcineva poate vei gasi pe cineva care sa te aprecieze asa cum esti.Incearca sa faci ceva ce te tine ocupata, o scoala de dans unde poti cunoaste alte persoane si vei vedea ca te vei linistii, si trecutul la spate.In viata altele sunt problemele grave asta e un fleac...multa bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mika (acum 13 ani)

buna ziua Alina,
Draga mea, trebuie sa inveti sa te aduni, sa ai incredere in tine, sa te iubesti, sa fi tare. Tu ai o lipsa foarte mare de energie in plexul solar, inima, trabuie sa inveti sa meditezi, prin meditatie poti sa te schimbi total sa devi, puternica, sa te apreciezi tu insasi si sa reflectezi incredere si iubire, sa inspiri la lume ce vrea sa vada in tine. eu am avut experiente mai grave, nu le pot spune acum si ma ajutat mult meditatia si autosugestia, acum sunt o persoana puternica, nus frumoasa vai, dar iti spun ca eu cuceresc un barbat prin vorbe si prin caracter,dar pentru asta a trebuit sa muncesc mult. Eu am avut un atu, imi place sa studiez oamenii, caracterul, personalitatea lor, imi dau seama cand fac greseli si remediez repede ca sa nu se vada.poti intra in contact cu mine, si te voi invata ce trebuie sa faci ca sa devi puternica. Dami decat un bip sau un sms in tel si eu te sun, locuiesc in madrid , spania si sunt terapeuta.
0034688234832, sau prin email, [email protected]

o zi buna la tata lumea,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 13 ani)

draga alina ,sexul este ceva frumos ,este unire a doua suflete ce se plac ,iar pentru asta nu trebuie sa-ti fie rusine si nu ai de ce sa te simti umilita.vei intalni in viata destule situatii in care vei avea nevoie de forte. cat despre ideea de ai schimba lui parerea, las-o balta. e greu-un anumit nivel al persoanelor nu-l poti schimba. undeva exista si cel ce te intelege ,trebuie numai sa incerci. succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roshe35 (acum 13 ani)

Draga Alina,

Asa cum spune si Miki, toti ne nastem cu calitati si defecte. Acum vine partea interesanta: trebuie sa inveti sa-ti alegi prietenii/prietenele dintre cei care stiu si pot invata cum sa "zidesti" (inalti) o persoana si nu dintre cei care "darama". Ce vreau sa spun este ca trebuie sa-ti alegi ca prieteni persoane care-ti apreciaza calitatile si-ti ignora/accepta defectele. Trebuie sa inveti ca persoanele care au tendinta facila de a-ti evidentia si aminti permanent doar defectele pe care le ai, si asta cat mai des cu putinta, asta inseamna ca de fapt acea persoana are probleme si nu tu. Problemele acelei persoane pot fi de genul frustrari, teama de a nu fi mai buna/desteapta/frumoasa...etc. de cat ea/el, probabil un nivel scazut al inteligentei.
Deci, alege persoanele care stiu si vor sa invete sa-ti aprecieze calitatile.
P.S. Intrebare intrebatoare: La ce ne foloseste sa criticam toata ziua pe cei din jurul nostru? La nimic. Nu ne face mai destepti sau mai buni. Dar, la ce ne foloseste sa apreciem orice gest bun venit din proprie initiativa al persoanei de langa noi? Foarte mult! Nu uitati asta. Puteti chiar sa aplicati si sa-mi spuneti daca am avut sau nu dreptate. Eu am trait experiente de genul asta si stiu raspunsul. Se poate aplica in familie si in afara ei. Totul se invata.

Daca e musai sa atragi atentia cuiva ca a gresit pai FA-O INTRE 4 OCHI explicandu-i de ce a gresit si MAI ALES cum trebuia sa faca.
Daca vrei sa apreciezi cuiva calitatile/meritele, pai FA-O IN GURA MARE (in public). Ai sa vezi cate lucruri bune si neasteptate vei primi de la acea persoana.

Toate cele bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

indi (acum 13 ani)

eu cred cu tarie ca omul gaseste in el destula putere sa-si revina ....trebuie doar sa cauti in tine ..cu rabdare si atentie ....nu se poate sa nu gasesti puterea necesara.Doar in cazul in care nu reusesti nicicum (desi ma indoiesc)apeleaza la pshihologi .Iti spun asta din proprie experienta,nu vorbesc aiurea.Bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu (acum 13 ani)

Nu esti o persoana echilibrata din punct de vedere psihic .
O astfel de conditie de poate rezolva apeland la un specialist.
Sau .. sa ai suficienti prieteni buni in jurul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabymatyas (acum 13 ani)

Cum sa treci peste? Simplu: nu te mai gandi la el, ca el nu s-a gandit la tine. Daca o facea, nu te putea judeca atat de aspru, fara sa te cunoasca prea bine. Fii putin mai egoista. Tu esti singura care stie ce e mai bine pentru tine. Asculta-ti emotiile, ele te vor conduce pe drumul tau. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodi (acum 13 ani)

Nu merita sa i-ti faci atitea griji,trimite-l( A LA MIERDA)asta spus in spaniola,in romaneste inseamna c- - - -t,si de la capat,viata este atit de frumoasa,ni te poticni aici,fii mindra ca ai asemenea calitati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2