Sufar de o boala sau totul este in imaginatia mea?

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Andrada-Maria cu 11 ani in urma

Buna seara,

Pentru linistea mea interioara va cer parerea in privinta temerilor mele. Fiind eleva si ac***a ore de dupa-masa mi-am permis in ultimul an sa am un program haotic de somn (ex. ma puneam la somn in jur de ora 1-2 maxim 3). Sunt o persoana foarte sensibila fizic, de cand ma stiu tot iau medicamente, datorita racelilor si pneumoniilor suferite. Datorita medicamentelor excesive, acum 4 ani am avut surpriza de a avea o micoza genitala. Semnele de care ma ingrijorez au aparut doar de o saptamana, dupa o calatorie la 400 km distanta (cu trenul); nu m-am simtit obosita, chiar ma miram de reactiile mele. Primul semn neobisnuit a fost intr''o zi cand vreneam de la scoala, pe strada nu era nimeni, doar un caine negru care venea spre mine, insa era la distanta, o fractiune de secunda am privit in jos; cand mi''am ridicat privirea acel caine nu mai era. Al 2-lea semn este atunci cand vorbesc cu cineva, ori scriu dupa dictare, cateva secunde nu constientizez , parca sunt intr''o alta lume, i''ar apoi imi revin; cand vorbesc cu oamenii ajung sa ma uit prin ei cateva secunde, iar apoi ma "trezesc". Am auns sa am lapsusuri (si inainte aveam, dar nu asa). Cel mai ingrijorator semn pentru mine a fost intr-o zi cand am vrut sa dorm de dupa-masa ( o ora, maxim 2), m-am pus in pat la ora 17 si m''am trezit a 2-a zi la ora 07 dimineata, am fost pana la baie, iar apoi m-am pus iar in pat si am dormit pana la ora 10; de obicei cand dormeam mai mult ma trezeam obosita, insa de data asta am fost foarte odihnita, in final am ajuns sa aflu ca in timpul somnului am raspuns la telefon de 2 ori si am vorbit cu 2 persoane diferite, eu nu imi amintesc absolut nimic; tin sa mentionez ca telefonul nu era pe silent. Am cautat pe internet ce boli au simptomele asemanatoare alor mele si am gasit boala" delirium temenos", care apare persoanelor alcoolice, iar eu nu beau absolut deloc alcool. Va rog frumos sa ma ajutati!

Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Buna seara (acum 11 ani)

Lipsa de somn si oboseala cronica duc la persoanele mai sensibile la tot felul de simptome si boli.
Numele bolii nu conteaza caci in cazul tau se cunoaste cauza bolii si anume oboseala cronica. Trebuie sa incerci sa dormi cat mai regulat si cel putin 7-8 ore, sa eviti efortul mental cat mai mult - sa faci pauze dupa invtata, sa faci plimbari in natura si mai ales sa eviti ci orice contine cofeina sau excitatnti nervosi caci acestia iti consuma energia nervoasa si energia vitala, dand insa impresia falsa ca iti dau energie. Medicamente chimice pt. boala ta nu exista insa exista remedii naturiste si homeopate (mai efgective) care te pot ajuta sa iti revii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoras (acum 11 ani)

Odihna,alimentatie bogata in minerale si vitamine( strugurii si prunele sunt pline de acestea cit inca le mai gasesti,in plus iti pregatesti organismul pt. iarna).Iti mai recomand si o cura zdravana de Magneziu forte si Ca,care sa dureze cam o luna. Sanatate si succes!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrada-Maria (acum 11 ani)

Multumesc frumos pentru sfaturi! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sigada (acum 11 ani)

Cred ca ar fi indicat sa mergi si la un control, macar la medicul de familie care, daca considera necesar iti poate da trimitere care un medic specialist pentru a afla cauza acestor maifestari.

Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gogu (acum 9 ani)

stiu io un tratament bun vi la mine sa til bag de 3 ori pe zi sa vezi cum te faci bine hahaha

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: