Scap vreodată de atacurile de panica ? raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Utilizator11580943194 cu 4 ani in urma

Buna ! Va scriu in speranța ca voi găsii alinarea și răspunsurile aici sufăr de atacurile de panica de aproape doi ani totul a început cu țigările , beam 4-5 energizante pe zi nopți nedormite și câteva fumuri de etnobotanica..din acea zi viața mea nu mai e ca la început tin minte in acea zii călduroasă de vara inima a început sa bată tare și sa am impresia ca mor ca îmi înghit limba m avut tensiune 15 cu ceva nu stiam ce este cu mine toți din jucat meu îmi spuneau ca nu am nimic totuși mie îmi era rău și nu știam de ce .. nimeni nu ma credea simteam ca înnebunesc acum in prezent după un an am început sa le controlez , am trecut prin locurile unde mi a fost rău învingându mi teama vorbesc cu oameni care au TRECUT PESTE și asta ma inbarbateaza puțin de atunci nu mi fumez ni n-ai beau sucuri asa multe cafele absolut nimic numai apa ceaiuri etc încerc sa fac lucrurile din înainte dar nu mai este totul la fel încontinuu fac am perioade și perioade acum pur și simplu ce ma sperie este ca la medic / spital la panica îmi tresare brusc tensiunea și când ma liniștesc acasă sau când ies am normala 12, cu ceva tin sa Menționez toate analizele bune !!! Sânge , glanda, inima tot mi a dat magnerot și remostabil încep de mâine observ ca de la magnerot nu mai amețesc .. ca încheiere scriu aceste rânduri cu lacrimi in ochi in speranța de a găsii o soluție .. de la dumneavoastră sunt disperata ! Îmi vreau viața înapoi .. nu am apreciat ... acum știu ce înseamnă când “era bine” de atâta timp nu prea am fost fericita zi de zi am o frica continua de a nu mi fie rău ... sunt o fata normala de 19 ani care nu și dorește decât ca unul dintre voi sa mi dea o mâna de ajutor ... va rog .. Mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

psih.Bogdan Pîrtoacă Mpsih.Bogdan Pîrtoacă este un medic autorizat SFM (acum 4 ani)

Bună,

înțeleg temerile pe care le ai, ele vin din speranța scăzută pe care o ai că lucrurile nu vor mai reveni la normal. Cu toate aceastea chiar tu povestești că vorbești cu oameni care au trecut peste. Așa este! Panica și anxietatea pot fi învinse, pot fi ținute sub control!
Unul din tratamentele recomandate de ghidurile internaționale din domeniu pentru tratamentul stărilor de panică este psihoterapia cognitiv-comportamentală.
Caută un psiholog care să aibă această specializare. În aproximativ 10 ședințe vei învăța câteva tehnici cu care vei gestiona mai bine anxietatea și panica.
Dacă dorești să lucrăm împreună, te rog să mă anunți.

Numai bine!

Psihoterapie cognitiv-comportamentală

Disponibil pentru psihoterapie online.

Telefon: 0726328907
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: