Sanatatea fizica si mentala a fetitei mele raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de ralu@na cu 13 ani in urma

Cum sa procedez cu fetita mea de 3 anisori,care cu toate ca am insistat pe relatia ku tatal ei si totul mergea bine,era atasata de el,mereu cerea sa mearga la el,de o luna-2 ,refuza sa mearga la el,iar daca o conving sa mearga nu sta mai mult de cateva ore,dupa care tipa sa fie adusa acasa.Suntem despartiti de 2ani si 5 luni,iar fetita mi-a fost incredintata mie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Sunt putine date pentru a oferi un raspuns orientativ. Poate ne ajuta cateva intrebari:
1. Exista ceva ce s-a intamplat in legatura cu tatal, o schimbare de atitudine? lipsa de disponibilitatea reala (prezenta emotionala, nu doar fizica)? schimbarea locuintei?
2. Ce motive spune fetita ca ar avea pentru a nu mai dori sa petreaca timpul cu tata? Daca o intrebati, ce va spune?
3. De cat timp se intampla asta, cat de des este alocat timpul pentru fiica-tata
4. Are si alte manifestari de genul acesta in raport cu alte activitati sau relatii? (poate fi o perioada a nu-ului)

Ce altceva ati mai observat?

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

ralu@na (acum 13 ani)

Atunci cand vb cu ea la telefon,mereu doar o intreaba ce face,cum e,dupa care ii spune k o va mai suna k are treaba,sau daca o suna spre seara adoarme in telefon lasand-o sa vb singura.Cand fetita merge la el,chiar el a spus ca mai mult sta cu mama si sora lui,ca nu are timp doar ptr ea.De dorit ar vrea sa stea cu el dar spune sa vina el la ea acasa,nu sa mearga ea acolo,si invoca motivul ca plange copilul surori mele de ea,cuvintele ei sunt,,du-ma acas la mami meu k plange bebele meu(asa ii spune varutului ei)fara mine,(precizez k si acolo are un varut si pana acum era atasata de el incat plangea cand era adusa acasa).Pe 28 decembrie bunicul meu,strabunicul fetitei a decedat,iar eu l-am rugat pe tatal ei sa o ia ca nu stiam cum sa ii explic fetitei situatia,fiind foarte atasata de strabunic.In dinineata decesului practic am obligat-o sa mearga la tatal ei,pentru k nu a vrut,,spunand:EU NU TREBUIE SA MERG LA TATI,AM FOST ACUM CATEVA ZILE,NU TREBUIE SA MERG AZI,,I-am spus k doar 4 zile dupa care o sa vina acasa ,k mami are putina treaba si o rog sa mearga la tati.din acea zi a inceput sa se schimbe si sa refuze sa mearga acolo.E un copil vioi,foarte inteligent,nu o poti pacali .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Daca ati reciti ceea ce ati scris, o parte din raspunsuri le-ati gasit. Este vital ca fetita sa se simta cu adevarat iubita si sa i se aloce un timp preferential in care sa primeasca atentie completa. Ideale sunt activitati specifice - mersul in parc, jocuri, tata ii poate citi ceva sau o poate invata ceva interesant util pentru varsta ei. Pentru aceasta, un adult trebuie sa aloce timp si energie, iar daca stilul de viata si disponibilitatea tatalui ei sunt limitate la mai putin decat are nevoie fetita. Pentru ca Dvs si tatal fetitei sunteti parintii ei si adulti, este nevoie sa negociati clar si ferm nevoile fetitei si cum trebuie impartite responsabilitatile. Este excelent sa faceti consiliere cu un profesionist in acest sens, puteti afla calr nevoile fetitei si rolul fiecarui parinte.

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ralu@na (acum 13 ani)

VA MULTUMESC DIN SUFLET ,O SA TIN CONT DE SFATUL DUMNEAVOASTRA SI O SA INCERC SA DISCUT CU TATAL FETITEI MELE SA MERGEM SI LA O CONSILIERE ,VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Va doresc mult succes!

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: