Sa iert ?cum pot uita tradarea!

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de DECEPTION cu 12 ani in urma

Sotul m-a inselat cu prietena mea de-o viata,el a recunoscut,ea nici in ruptul capului! acum nu-mi vb ,se da victima a neaincrederii mele in ea!
sotul a recunoscut ca a fost tentatia mare dar acum ii pare rau ca m-a ranit si a zis ca in viata trebuie sa ajungi intr-un punct regreatabil sa-ti dai seama ce-ai castigat si ce-ai pierdut! noi ne iubim ! eu l-am iertat dar nu pot uita chip,imi imaginez scene de amor cu ei,sunt disperata! cum sa procedez cu ea?ii pot distruge viata daca vorbesc in anturajul ei despre ce-a fost capabila sa-mi faca! eu sincer pe ea o gasesc vinovata ca a acceptat sa se duca in wkd cu al meu sot cand el era in interes de servici!
atat va rog sa-mi raspundeti,mai merita macar sa o intreb de ce si pt ce mi-a facut asta?
nu vrea sa dea ochii cu mine,stie ca-i vinovata,oare daca ignor fiinta asta nemernica voi putea trece mai departe si sa ne vedem de viata noastra?
multumesc pentru sfaturile voastre

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (38)

eu (acum 12 ani)

iarta....de vina sunt amandoi....shi poate shi tu...fiecare e vinovat....shi eu am trecut prin asta...am iertat.....shi eu am fost apoi iertata ....azi am o familie fericita...
ca shi tine de fiecare data cand faceam dragoste ma gandeam sh eu k la fel o atingea sh pe ea...sh...era o tortura care parea k nu se mai termina....dar timpul e aliatul tau....shi aliatul cel mai mare iti este Dumnezeu...asta sa nu uiti niciodata...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DECEPTION (acum 12 ani)

multumesc pentru sustinere! doar aici pot sa ma descarc,in rest nu pot spune nimanui!
asta a ramas intre noi trei! au trecut doar trei saptamani,este greu dar sunt o femeie puternica,am copii de crescut,imi iubesc sotul si ce-i trist este ca el ma iubeste infinit de mult si totusi m-a inselat! am vb mult pe tema asta,regreta ca m-a facut sa sufar,regreta ca n-a rezistat tentatiei,in fine sper din suflet sa pot spune inrtr-o buna zi "asta a fost,tot raul spre bine" multumesc ca ma "cititi"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 12 ani)

buna!sa stii ca te inteleg f bine,e f greu sa treci peste asa ceva.cu atat mai mult ca te-a inselat cu prietena ta.e clar ca ea este principala vinovata dar si barbatii astia,parca nu au minte deloc.eu cred ca trebuie sa vb deschis cu ea,chiar cu amandoi daca se poate.de uitat te asigur eu ca nu ai sa poti,trebuie sa-i spui ceva sa te descarci,dupa aia sa faci tot posibilul sa o tii la distanta de fam ta.eu am 5 luni de cand incerc sa uit asa ceva dar inca nu pot.daca consideri ca mai poti avea incredere in sotul tau,sterge greseala si mergi mai departe.nu are rost sa iti distrugi viata din vina unor femei josnice.bafta!iti doresc sa treci cu bine peste tot si sa ne spui ca totul a revenit la normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ochi negri (acum 12 ani)

Vina cea mai mare o are el,nu ea.Pe el trebuie sa -l ierti daca poti si daca tu crezi ca merita,la ea nici nu te mai gandi.Fii demna si nu o intreba nimic ,nu-ti arata supararea,ca tot nu rezolvi mare lucru.Stiu ca poate te-ai ''''''''racori'''''''' dar lucrurile tot alea raman,de aceea incearca sa nu te gandesti deloc la ea si sa clarifici cu sotul tau,sa afli ce l-a determinat sa faca asta,daca nu cumva ceva la voi nu functioneaza bine,care sant asteptarile tale de la el si invers.E greu,dar fii inteleapta si puternica,va fi in avantajul tau,crede-ma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DECEPTION (acum 12 ani)

intelept raspuns,
asa este cum spui tu,toate bune si frumoase in schimb era putin sex,putin pt el...dupa 22 de ani de casnicie nu-ti arde sa stai calare cand noi femeile ducem casa,copiii,cu servici etc
merçi pt sfaturi,asta voi face
ignoranta doare cel mai tare
pup!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adnana (acum 12 ani)

Cum e asta...te iubeste dar si-o trage cu alta?! Cum sa iubesti un om si sa faci sex cu altul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DECEPTION (acum 12 ani)

Draga mea,
buna intrebare,raspunsul pe masura!
tipa arata exceptional,este vreun barbat care poate sa se abtina sa nu calce stramb cand una ca ea ridica coada?
problema mea este ca a fost cu ea,daca era sa o faca cu alta,
jos palaria,mai schimba si el putin,tot acasa venea si eu nu aveam sa aflu niciodata!
dar ei s-au incurcat in explicatii pe care eu nu le-am cerut si atunci mi-am intins antenele
puteam sa plec cand am avut certitudinea ca sunt la hotel impreuna dar am vrut sa evit circul,erau un grup de colegi in delegatie si nu-mi permiteam sa-i compromit imaginea,mai mult, ce rezolvam daca ma nu ma puteam stapanii si saream la bataie?
nu eram penibila?
asa i-am asteptat frumos la intoarcere si i-am salutat asa cum meritau!
socul a fost mare pt amandoi!
cam asta este!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adnana (acum 12 ani)

Cam asta este dar nu spune ca te iubeste! Cum sa te iubeasca daca a facut asa ceva? Un barbat indragostit cu adevarat nu va face niciodata sex cu alta femeie. ma mir ca mai stai cu el, demnitatea ta ar trebui sa il spuna sa il lasi fara regrete sau macar sa il fierbi rau de tot pana ii va parea rau ca s-a nascut si abia apoi, eventual, sa te gandesti daca ar putea exista o posibilitatea sa iei in calcul sa revii la el. Daca intelegi ce vreau sa spun. Altfel peste 1 an vei fi in aceeasi situatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DECEPTION (acum 12 ani)

aici chiar nu sunt de acord cu tine,
nu poti rupe mata-n doua
intr-o casnicie sunt suisuri si coborasuri,daca nu trecem peste piedici cu fruntea sus ne vom afunda rau! merçi oricum pt comentariu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madame (acum 12 ani)

daca ai fi facut la fel,el cum proceda/erai iertata?crezi ca a ft numai o singura data?!si noi femeile avem nevoie de un respiro...cum ai spus tu mai sus\\ca putea sa calce stramb dar cu alta nu cu prietena ta,si e vb de putin sex\\nu-i corect chestia asta.sa te multumesti cu chestia asta|ca tot la mine se intoarce|nu-i asa,de fiecare data sa fie o scuza buna pt ei,si noi sa ne batem capul,ce sa facem!?cum sa facem?!daca-i vb de iubire,ar trebui sa hotarati amandoi cum sa priviti lucrurile pe viitor si cum sa va purtati unul cu celalalt,pt ca e si el implicat in \\iertarea \\asta....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adnana (acum 12 ani)

Numesti inselatul o "piedica"? Un simplu coboras?! Este dovada clara ca acest om nu te respecta. Ca acest om nu te iubeste. Mai poti avea relatii sexuale cu el dupa ce ai aflat ca si-a folosit organul cu alta femeie? Cum mai poti? Mai poti sa il saruti si sa il crezi cand iti spune ca te iubeste? Cum mai poti? Nu inteleg femeile ca tine care se lasa calcate in picioare. Probabil asta ai vazut si tu in familie, altfel nu imi explic. De asta sunt femeile batjocorite, pentru ca stau si rabda astfel de comportamente inadmisibile de la un barbat! iti doresc mult succes in viata ta alaturi de acest...domn.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filip (acum 7 ani)

Nu doar barbatii inseala!Eu sunt casatorit de 14 ani .Avem o fetita superba de 12 ani.Bunastare materiala,vila cu piscina,masini scumpe,concedii de vis(doua pe an)iubire si respect reciproc sex la fel ca la inceputuri cu atractie maxima si nebunii.Intr-un cuvant familia perfecta ,invidiata de toti cunoscutii.Mi-am iubit sotia cu disperare,o complimentam si ii faceam toate voile ,o respectam si ma consideram un om fericit si norocos.Pana cand am descoperit ca avea o relatie cu un tip de la sala de fitness pe care o frecventa zilnic de cateva luni si ca era indragostita pana peste cap.I-si pierduse total mintile pentru acest individ care era cu 20 de ani mai tanar decat mine.Mi-a recunoscut spunandu-mi ca ne iubeste pe amandoi si ca atractia a fost zdrobitoare si nu sa putut abtine.Am fost la un pas sa-mi pierd mintile,m-am gandit chiar la suicide.Nu mai suferisem o asemenea trauma niciodata.(si sunt un tip care a trecut prin multe in viata).Nu am spus nimanui despre aceasta tragedie si am ramas alaturi de ea.Au fost luni de calvar,de intrebari si suferinte greu de imaginat.Am ramas impreuna ,am reluat viata dinaintea intamplarii fara sa mai aduc vreo-data in discutie intamplarea.Parem in continuare o familie fericita,eu o tratez la fel cu respect si iubire,insa inima mea nu-si gaseste pacea.Au trecut 2 ani de la intamplare si ma trezesc si ma culc cu gandul la ea si iubitul ei,la cum se sarutau si faceau ei sex cine stie pe unde.Nu cred ca am sa scap de cosmarul acesta vreodata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madame (acum 12 ani)

........si prietena ta,a avut ceva timp sa-si marcheze teritoriul...nu cred ca mai merita s-o mentionezi\\prietena\\.totul trebuie calculat bine in privinta ei,nu trebuie sa te injosesti pt ea....isi va primi ea rasplata,toate la timpul lor...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DECEPTION (acum 12 ani)

Dragele mele, unele mai acide,altele realiste
acum sunt eu cea judecata pt fapta lor?
eu am cerut un sfat in privinta ei, nu a lui
cu el am discutat
f mult pe aceasta tema
am "gasit" si un raspuns la "de ce ai facut-o"
clar am si eu o parte din vina ca l-am impins
cu mana pe inima pot spune ca eu i-am bagat-o in pat din inconstienta
deci
cu ea cum ramane? asta am intrebat
merçi tuturor!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DECEPTION (acum 12 ani)

Dragele mele, unele mai acide,altele realiste
acum sunt eu cea judecata pt fapta lor?
eu am cerut un sfat in privinta ei, nu a lui
cu el am discutat
f mult pe aceasta tema
am "gasit" si un raspuns la "de ce ai facut-o"
clar am si eu o parte din vina ca l-am impins
cu mana pe inima pot spune ca eu i-am bagat-o in pat din inconstienta
deci
cu ea cum ramane? asta am intrebat
merçi tuturor!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madame (acum 12 ani)

sunt de-acord cu tine adnana...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adnana (acum 12 ani)

Ah deci tot tu esti de vina, tu chiar l-ai impins. Nu cumva tu i-ai si asistat si te-ai si bucurat? Poate abia asteptai si ti-a si placut sa fii inselata. Acum te invinovatesti ca sa iti gasesti o scuza faptului ca il ierti, imi cer scuze, ca fraiera. Este clar ca tu nu ai nici o vina. E ca femeile violate care se autoinvinovatesc spunandu-si ca poate ele l-au atras pe violator purtand o fusta prea scurta. E o p***ae. Omul acela este responsabil de faptele lui singur singurel. Eu pot sa ii tai gatul barbatului meu ca nu ma va insela nici daca il implor. Idem parintii mei, cred ca in genunchi daca ii cadea mama lui tata si nu ar fi inselat-o in veci. Nu inteleg de ce esti asa umila. Nu inteleg.
Cat despre ea...sa o mai mentionam? Nu cred ca are rost, sincer. Este un om mort pentru tine. Asa cum ar trebui sa fie si el. Iar ca sa o faci pe ea de rahat inseamna sa te faci si pe tine, ca stai in continuare cu asa un nemernic. Toata lumea te va privi ca pe fraiera incornorata. Daca tu te-ai desparti de el, normal ar fi sa spui si de ce, sa sufere si ea. Asa...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Chiar il puneti asa la index pt o greseala? Mai ales ca si madame recunoaste ca a gresit neacordandu-i suficienta atentie, asta insemnand mai mult sex. Poate nu stiti cum sunt multe prietene de familie, casatorite sau nu. Daca sunt casatorite, unele dintre ele simt o dorinta parsiva de a iesi in evidenta, de a se face pacute sotului celeilalte, de a fi dragute, cu totul altfel de cat sunt de obicei. De regula, ele stiu totul sau aproape totul despre sotul celeilalte, stiu ce greseli face nevasta si stiu cum sa se poarte ca sa fie altfel, sa fie placute. Ele isi modeleaza comportamentul pt ca stiu ce-i lipseste sotului si se poarta ca atare. Am intalnit cel putin 3 cazuri de femei inselate cu prietena cea mai buna. Nici una din casatorii nu s-a finalizat prin divort pt ca la mijloc nu a fost decat tentatia fructului oprit si sex, aventura. O prietena necasatorita spera sa se capatuiasca cu sotul celeilalte. La mijloc poate fi multa invidie si sigur lipsa de caracter. In toate cazurile pe care le-am intalnit, sotia a aflat ultima. Cei din exterior, mai vigilenti, au observat unele lucruri nelalocul lor, schimb de priviri, atingeri ''''''''intamplatoare'''''''' si au dat alarma. Uneia dintre femeile inselate, sotul ei i-a spus sa nu-si mai aduca in casa prietena ca se cam da la el. Sotia nu a crezut, zicea ca se lauda si ca vrea sa o indeparteze de prietena ei de o viata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DECEPTION (acum 12 ani)

frumos pseudonim si frumos si adevarat ai grait draga mea! asa este cum spui tu,cred ca mi-ai dat un raspuns la o intrebare pe care nu mi-am pus-o! dorinta de-a se evidentia! sa stii ca ea mi-a spus ca s-au vazut doar pt ca el a rugat-o sa se duca la el ca sa vorbeasca despre ce se intampla cu mine! doua nopti! interesante discutii au avut nu crezi? oricum iti multumesc din suflet ca mi-ai dat aceasta varianta!
te sarut!
apropo! suntem f bine in cuplu dupa istoria asta ,imi acorda f multa atentie,nu ca inainte nu imi dadea insa acum pretuiesc mai mult!
si nu ma simt umilita,nu sunt o fiinta care sa se umileasca insa nu pot accepta sfaturi care-mi sugereaza sa-l parasesc,doamne fereste nu a omorat pe nimeni,doar si-a facut o placere (o iluzie),tot ce-i ofer este mai mult( vb de placere sexuala) si stiu ca nu a spus-o doar ca sa ma faca pe mine sa ma simt bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Chiar astazi, culmea, o cunostinta( vanzatoarea de la chioscul de ziare), mi-a povestit ca a fost avertizata de o clienta ca sotul ei, pe care-l tine acasa de cativa ani pt ca nu-si gaseste de lucru, se plimba de mana cu prietena ei cea mai buna.E a il stia la plimbare cu catelul, cealalta ac***a si ea catel... Aceasta este divortata si era ajutata la unele treburi de sotul indemanatic, odihnit si bine hranit al celeilalte. Cea inselata isi trimitea sotul s-o ajute sa-i repare celeilalte cate ceva, sa-i asambleze mobila si din una in alta, au ajuns la altele. Nu stiu cum se va sfarsi, cea care mi-a spus vrea sa vada cu ochii ei tarasenia. Iata ca aceste lucruri se intampla mai des decat ne asteptam.
Ar fi bine daca nu ai povesti la multa lume aceasta intamplare. Ruele se spala in familie si daca tot va impacati si ramaneti impreuna, nu are rost sa fiti aratati cu degetul. Ai lui ar trebui sa stie, sa-i traga un perdaf, poate se invata minte. Si, alta data, fii mai vigilenta cu prietenele. Vorba romaneasca spune ca cine se arde cu ciorba, sufla si-n iaurt.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2