Rivalitatea intre frati

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Am doua fete diferenta nu e mare intre ei 2 ani si 8 luni dar nu prea se inteleg rar cind se joaca impreuna mai deloc nu gasesc impreuna nimic comun aia mare numai invata nu se joaca deloc nu preocupa joaca si e in clasa a patra se cearta si se bat sper cind cresc mari sa se inteleaga mai bine ca acum ma si supara faptul ca nu se inteleg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna,
Este bine ca atunci cand apar dispute neinsemnate sa incerci sa stai departe si sa-i incurajezi sa se descuce singuri dar fara sa tolerezi agresivitatea, violenta si vocabularul vulgar. Daca cearta se inteteste si nu o pot rezolva, lasa-le un timp sa gaseasca o solutie. Daca nu o vor gasi cel mai indicat este sa-i separi. Cea mai mare tristete este sa se joace singuri. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IULIANA-ANA (acum 15 ani)

Buna
Nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme, si eu cu sore mea ne certam(diferenta 4 ani)dar in timp ne-am inteles bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laurentiu6126634 (acum 15 ani)

Buna,
Nu e motiv de ingrijorare, mai ales ca fetele sunt inca mici. Am crescut cu 3 frati, diferentele de varsta intre ei sunt de 2 ani... si mereu au avut probleme, mereu s`au batut si si`au stricat jucariile unii altora. Acum suntem toti mari, cel mai mic are 20 de ani si iti spun ca intelegere mai mare ca intre noi nu cred ca am mai vazut la alti frati. Problema fetelor tale este varsta, o sa mai ai probleme cu ele si la liceu, cand or sa se certe pe haine, baieti sau mai stiu eu ce, dar nu te ingrijora , rivalitatea intre frati e ceva normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: