Probleme psihologice? raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de aurelia3553214 cu 11 ani in urma

Am o nepoatade 25 de ani si are un prieten care are si probleme cu legea.De trei ani de cand sunt prieteni,nepoata mea are un comportament rebel si nu mai asculta de parinti.Consuma sume mari de bani(imprumuta,amaneteaza aur si salariul ei)fara sa ii fie frica de familie.Daca este luata la intrebari ,crede ca toata lumea este contra ei.Nu poti sa-i dai sfaturi ca esti dusmanul ei.Saptamana trecuta a injurat mama si cand mama ei a vrut sa-i dea o palma ,practic a sarit si ea.Minte f. mult si incearca sa convinga persoana din fata ei ca ea are dreptate in conditiile in care ea isi sustine minciuna.Va rog sa-mi spuneti si mie ce parere aveti si ce ar trebui sa faca?
La ce medic trebuie mers pentru o evaluare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

ochi negri (acum 11 ani)

Nu-i sigur ca are nevoie de medic.Are un comportament care displace celor din jurul ei,probabil e intr-o relatie toxica,dar atata timp cat nu constientizeaza ea ca nu-i pe un drum bun,nici nu va accepta ajutorul nimanui.Posibil ca un psiholog s-o poata ajuta,cu conditia,cum am spus, sa vrea si ea.E de analizat trecutul ei,copilaria chiar,in ce familie a trait,ce educatie a primit,ce frustrari a acumulat de-a lungul anilor...si multe altele...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua,
problemele semnalate sunt comportamentale. Nepoata este posibil sa nu le considere probleme ci normalitate si deci nu o sa doresca sa faca nimic pentru a le schimba.Nici la o evaluare nu va dori sa mearga.Daca totusi nepoata resimte aceste probleme ca fiind ale ei poate merge la un psiholog.
Toate cele bune!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: