Preturi pt terapii

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de George84132364 cu 15 ani in urma

Salut din nou toti forumistii.as vrea si eu sa styu despre ce preturi mai exista acum in romania la psiholog.eu sufar de atacuri de panica cum am mai spus si am incercat sa merg aici in itaila la psiholog.pt 45minute de terapie mi.a cerut 80de euro.si mi.a zis ca pt anxietate si atacuri de panica ar trebui sa merg in prima luna cam de3ori pe saptamana.asa ca mi.am luat inima in dinti si am renuntat la servici in primul ran.poate daca ma odihnesc mai mult imi mai revin putin.si as vrea sa renunt la si la xanax ca si asa nu prea are efect.poate daca imi schimb stilul de viata e mai bine.daca mai sant persoane aflate in aceiasi situatie si care vor sa vb pe aceasta tema id meu de mess-aelena50

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

IULIANA-ANA (acum 15 ani)

BUna
preturile pot varia, in provincie am vazut ca se gasesc cabinete si cu 35lei pe sedinta iar in bucuresti intre 50 si 100lei
Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica204 (acum 15 ani)

Draga mea
Sufar de anxietate si atacuri de panica de cca 15 ani. Te asigur ca ca stressul, lipsa de activitate fizica, teama de orice te inconjoara, nu te ajuta la nimic.
Eu , de-a cursul timpului, am incercat de toate, dar n-am renuntat la ceea ce imi intretine aceasta stare, si anume, serviciul stresant pe care il am. M-am ales cu acesta boala in urma unui soc puternic, din care am realizat, ca, desi tanar, oricand poti muri. Am inceput sa-mi fie frica sa mai merg singura pe strada, pt. ca ma apuca panica ( senzatia ca nu mai pot respira, si ca voi muri prin sufocare, ameteala cumplita cu senzatia ca pic din picioare, tahicardii, cu senzatia ca voi face infarct, amortealea intregului corp, oricum o stare ca voi muri in clipa imediat urmatoare ), imi era frica sa merg la servici, pt. ca acolo, singura, sigur faceam macar 1 atac de panica, frica de-a merge cu autobuzul, luam taxiul, desi ma costa mult ( pot spune ca si in taxiul, ma apuca de multe ori o neliniste cumplita, cu senzatia ca ma voi prabusi ), ce sa-ti mai spun toate astea le-am trait, si am invatat sa traiesc cu ele.
Acum , mai fac dar s-au mai rarit.
Din pacate, ani de zile am luat tot felul de tranchilizante, iar in ultima perioada iau 2 gr. Xanax /zi.
Ceea ce vroiam sa-ti mai spun este faptul ca in urma atacurilor de panica, mi-am imbolnavit inima, (cardiopatie ischemica, angina pectorala), am tetanie cronica si pe deasupra mai sunt si hipertiroidiana ( Boala Graves) , ceea ce mi-a intensificat si intretinut aceasta boala.
N-am incercat la psiholog, nu stiu , am incercat la psihiatru ( ceea ce nu te sfatuiesc).
Renunta la servici, daca iti intretine stressul, da multa miscare in aer liber, nu consuma niciun fel de excitant ( din pacate , eu fumez, si fumez mult), nimic pe baza de cofeina, incearca sa lasi Xanaxul, succes, eu am incercat dar mi-a fost mai rau. Trebuie sa stii ca xanaxul , luat mai mult de 8 luni, da dependenta , este un drog.
Daca reusesti sa nu-ti mai fie frica de moarte, caci despre asta este vorba , nu-i asa, atunci, esti pe jumatate vindecata, daca reusesti sa lasi si antidepresivele , atunci vei fii pe deplin vindecata. Succes.
Mi-as dori mult sa mai vorbim.
Email meu : [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magdalena (acum 8 ani)

Sì eu locuiesc în italia ,tu Vb de privat cu costul de 80E ;eu am plătit 23 de euro la ora dar m-am lăsat păgubașa,mai bine banii aia îi dau unui preot sa se roage decât la psiholog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: