Prea grasa?

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de danielaa12 cu 10 ani in urma

.buna ziua.am o prietena de 17ani are 55kg si 1,70 cm.nu stiu ce se intampla cu ea..tot timpul se vede foarte grasa se abtine de la mancare iar de cateva ori adik de 2-3ori dupa ce a mancat si-a bagat degetele pe gat si a vomitat.
se vede urata grasa..tot timpul imi spune asta eu i-am spuns ca nu este asa ca arata bine pentru varsta ei ca etse inalta si alte colege i-au spus acelas lucru.i-am propus sa mergem la psihologul scolii dar nu vrea.i-am spus ca ce face ea este o boala pe care nu vrea sa o recunoasca.problema e ca nici parintilor ei nu-i pot spune pentru ca nu ar intelege-o ar certa-o.cum as putea sa o ajut?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

FreeStyle11 (acum 10 ani)

55 de kg la 1,70 este foarte bine, nu este deloc semn ca ar fi grasa.Daca ea se vede grasa asta e alta problema, inseamna ca ar avea anorexie sau bulimie(in caz ca mananca mai mult si apoi vomita tot, asa cum ai mentionat).Singura solutie pentru a o ajuta este sa o convingi sa mearga la un psiholog, asta in caz ca nu-si revine de una singura.Si incearca sa vorbesti cu parintii ei sau sa-i spuna chiar ea ca sunt sigur ca pana la urma vor intelege, ca practic nu e ceva chiar asa greu de inteles.Daca se tine de treaba isi va reveni si apoi nu-si va mai face atatea probleme despre faptul ca e grasa pentru ca nu e la greutatea pe care o are.Convinge-o acum cat nu e prea tarziu, pentru ca dupa aia s-ar putea sa slabeasca mult prea rau si sa ajunga la spital, si atunci isi va reveni mai greu.Incearca sa o iei frumos ca sa nu se supere si ai sa vezi ca pana la urma o sa fie bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danielaa12 (acum 10 ani)

La bulimie m-am gandit si eu..o sa incerc sa o mai conving sa mergem la psihologul scolii.ea se abtine de la mancare...nu cred ca le pot spune parintilor ei pentru ca se va supara pe mine desi i-am spus ei ca daca nu inceteaza o sa le spun.i-am spus ca nu este ceva rusinos sa mergi la un psiholog.multumesc pt sfat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 10 ani)

Atunci are anorexie daca se abtine sa manance.Nu o lasa asa pentru ca va ajunge grav, spunei si parintilor ei despre ce probleme are, ca doar sunt parintii ei au tot dreptul sa stie.Daca nu o ajutati acum si va ajunge in ultimul hal la spital in perfuzii atunci poate te vei simti si tu vinovata ca nu ai ajutat-o la timp.Sincer eu cred ca iti va multumi mai tarziu daca o ajuti sa se faca bine.Inca nu-mi pot da seama cum de le vin la unii oameni sau copii tot felul de idei din astea tampite, cred ca de la prea mult bine vi se urca la cap si o luati razna.Sau poate n-are suficienta incredere in ea, dar chiar asa sa se vada grasa la 55 kg si 1,70 inaltime.Ea se abtine de la mancare si undeva in Africa sau chiar in Romania exista un copil sau mai multi care ar da orice pentru o bucata de paine, si altii au "anorexie".Pentru mine astea sunt niste boli inchipuite, nu sunt boli adevarate, sunt facute din plictiseala cred...sau din p***ae.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danielaa12 (acum 10 ani)

Ai mare dreptate.iti multumesc pentru sfat si chiar o so ajut!..daca m-ai putea ajuta si pe mine cu un sfat...o sa-ti las link-ul cu intrebarea..imi place cum gandesti si poate ma poti ajuta si pe mine.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danielaa12 (acum 10 ani)

//sfatulmedicului.ro/comunitate/psihologia-cuplului/un-sfat-va-rog_53342

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: