Nebunie.. raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Loredana Carp cu 13 ani in urma

Buna ziua,

Am o problema, plang extrem de usor, ma las influentata de orice si`mi dau lacrimile, plang cand imi povesteste o colega ce probleme are cu sotul acasa...plang cand imi povesteste cineva de un accident si de suferinta celui accidentat...deci ma ia niste fiori pe sira spinarii si incep sa`mi dea lacrimile. De asemenea..ma enervez foarte repede si daca cineva ma ataca si stiu ca nu are dreptate imi dau lacrimile si nu`mi mai pot sustine punctul de vedere...si ma enervez si mai tare! Nu stiu cum sa rezolv problema asta...sa nu mai plang. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Carpe Diem (acum 13 ani)

Nu e nebunie, Loredana! Fie esti o fire mai sensibila, fie ai o forma usoara de depresie. Cred ca un psiholog te-ar putea ajuta mai mult decta utilizatorii unui forum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana Carp (acum 13 ani)

Multumesc frumos... inca n`am prins curaj sa merg la psiholog..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana Carp (acum 13 ani)

Va multumesc pt raspuns. eu nu beau cafea, nes..ceai negru, cola, alcool, nu fumez..
Intradevar...si TV-ul imi provoaca astfel de reactii..evit sa ma uit la stiri, de asemenea nici nu pot sa ma uit la filme cu violenta...deoarece imi induce aceasta stare.
Nu sunt departe de un atac de panica...
O sa urmez indrumarea dumneavoastra. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Loredana, fa un control endocrinologic, pare a fi o dereglare hormonala care te face mai sensibila. Daca nu, un psiholog. Dar neaparat la endocrinolog pt analize, sa nu fie ceva de la tiroida sau asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Draga Loredana un psiholog care are specializare in consiliere sau psihoterapie te poate ajuta sa vezi ce este in spatele acestor stari
Acest lucru nu poate avea decit urmari pozitive, desi uneori nu este usor, insa aduce multa lumina in ceea ce se intimpla si astfel se poate imbunatati starea astfel incit sa nu mai fii impiedicata de enervari sau alte stari si sa iti fie mult mai bine
A rezona cu suferinta altuia indica un suflet sensibil, insa atunci cind este depasita o anumita limita arata ca ceva se intimpla asa cum bineinteles observ ai sesizat si tu ca se intimpla cu tine

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : Bucuresti, str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna Loredana,

Spui ca plangi usor si ca te enervezi foarte repede, ca iti este greu sa controlezi felul in care reactionezi.
Acestea sunt simptomele, ceea ce se vede. In spatele lor se afla cauza. Exista ceva ce genereaza asta.

Uneori, aceste reactii au legatura cu increderea pe care persoana o are in sine( sau mai degraba, lipsa increderii...)

Cred ca poti afla mai multe despre tine si despre cum sa-ti gestionezi emotiile si reactiile comportamentale in cadrul unei consilieri, cu ajutorul unui psihoterapeut.

Te va ajuta sa ai mai multa incredere in tine si sa rezolvi situatiile cu care te confrunti.

O zi minunata iti doresc !

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: