Narcolepsie ? Idei ?

Psihologie si psihoterapie Narcolepsie
Intrebare postata de cristina413104603 cu 15 ani in urma

Am o mare mare problema! toata ziua sunt obosit oricat si orice as manca, cafeaua nu are nici un efect,guarrana,etc.sunt perfect ok de la 6am pana la8am si de la 21:30-2/3am.eu dau bac-ul luni si efectiv la romana nu pot sa invatz, sa zicem ma gandesc la sensul contextual al unui cuv si cum sa fac raspunsul sa sune bine si incep sa ma gandesc la altele, la mate sunt as de exemplu (ma rog la romana am media 10, dar nu ma simt chiar asa de bun). o sa dau mai multe detalii dar vreau sa aud niste pareri pt inceput
PS: pana acum mi-a fost prescris xanax, diazepam, asentra, prozac si am 19 ani, poate conteaza ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

cristina413104603 (acum 15 ani)

mi s-a parut destul de important faptul ca am omis ca sunt extrem de alergic, am autoinjector cu adrenalina, hidrocortizon pt IM si nu pot sa mananc mai nimic natural ca intru in soc anafilactic. carne nici nu stiu de cand n-am mai mancat, dar oricum analizele sunt ok perfect normale, nu lipseste nimic, dar sunt excluse orice tipuri de regim.
si momentan am diagnosticul de tulburare anxiosa,dar sa fiu sincer am fost atat de obosit incat nu puteam sa-i explic exact simptomele medicului ( ziua sunt MORT de oboseala ).
dextroamfetamina din cate stiu nu e aprobata pt romania, nu ? Concerta 54mg daca il iau la pranz stomac gol, etc nu are nici un efect aka chiar daca iau 5-10 sa zicem 30 min sunt relativ ok dupa adorm instant ( nu ma criticati , voi puteti sa mancati ). PS: problemele cu somnul le am de mult , deci nu au leg. cu metilfenidatu si nici nu am sevraj sau ceva, toleranta o am pt ca trebuia sa invatz si nu aveam cum, concerta sunt scumpe si oricat bag nu ma trezesc doar imi creste tensiunea, etc.
asa de sfarsit maine ma duc la doctor ca sa-i zic cum merge tratamentu cu xanax, are rost sa-i zic de amfetamine ? sau oricum nu gasesc nimic mai potent on ro si imi creez imagine de "drug abuser" degeaba. si pt ca toti cred ca vreau sa fac p***ai, am 2 vertebre sparte, gauri gen spina bifida asa ca as putea sa cer pt dureri opioide/opiate, doar ca as sta in pat 24/24.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona ioana1 (acum 15 ani)

moncher,
cam multe hapuri, iesi afara ia o gura de aer. Parca faci concurs ce e mai puternic si ce nu. Poate iti faci o prietena ceva si iti consumi nervi / energie pe ea.
astea : xanax, diazepam, asentra, prozac le-ai luat pe toate odata ?
daca le stropesti cu alcool e mai fun ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina413104603 (acum 15 ani)

pai am si prietena si prieteni , am scapat de prozac si calmante , prozac pt ca interactioneaza negativ cu stimulentele si nu avea voie sa mi le prescrie doctorul , acum trec pe concerta XR 54 mg , dar sunt slabee.
legat de benzodiazepine , eu nici nu le iau ca nu-mi plac , plus ca sunt si alergic la ele ... la fel si prozac-ul faceam schimb . le dadeam pe stimulenti CNS (amfetamine). chestia e ca add/adhd/narcolepsia sunt boli exotice in RO , adica pot sa-mi iau codeina si sa merg spre chestii mai tari cand vreau , dar sa-mi dea stimulenti e ca si cum i-as cere sa-mi dea timbre de LSD.
tu sti cum e sa iei 5 ani xyzal zilnic chiar de 2 ori si tot sa intrii in soc anafilactic de la fructe/legume ? 5 ani de murit de somn si oboseala ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurica1540128 (acum 15 ani)

stefan,esti intr-un cerc vicios din care vei iesi doar daca vei spune:gata,trebuie sa fac ceva salutar si sa o iei de la inceput:in primul rand nu ai cum sa iei simultan benzodiazepine(vad ca stii deja farmacologie)care sunt tranchilizante si amfetamine?!Cine ti-a prescris asa ceva?ai fost la 2 medici diferiti,si nu stiu unul de tratamentul celuilalt?sau faci automedicatie?Sfatul meu sincer este sa depistezi cu seriozitate la ce esti alergic(vezi sa nu ai Boala celiaca-intoleranta la Glutenul din faina,care da tot felul de simptome bizare inclusiv pe sistem nervos(crize epileptiforme,convulsii si letargie ca a ta);dupa ce rezolvi un diagnostic corect aici,treci pe o cura de medicamente homeopate care rezolva atat dezintoxicarea alergenica cat si pe cea medicamentoasa pe care sigur o ai!Ai incredere in medicii homeopati ,sunt diferiti si foarte buni(ei sau terapia in sine).Sunt convinsa ca acesti ani de chin te-au bulversat si nu mai stii ce sa faci,asculta-ma te rog,opreste-te din nebunia asta si ia-o de la zero ,gradat.Intre altele exista o clinica naturista la Breaza(Eden)care vindeca si alergii si dependente,caut-o pe net ,ca te vad baiat destept si e pacat sa te invarti in caruselul asta de cosmar!
Iti urez succes si vezii ce faci cu testul pentru boala celiaca-s-ar putea de aici sa ti se traga toate,medicii la noi nu recomanda asta,nici nu se gandesc la ea,dar in occident are mare incidenta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

horea (acum 13 ani)

daca ai d gand sa t sinucizi, te rog lasa-mi mie toate retzetele :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: