Mama aude voci

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de mmb cu 11 ani in urma

Buna ziua, va rog mult sa ma ajutati in legatura cu o problema ce se agraveaza pe zi ce trece si nu stiu cum sa ma mai comport. Mama mea aude voci, are impresia ca nu suntem noi si ne-am schimbat cu altii si ii este frica cand merge pe strada crezand ca unii oameni au cozi de draci. Nu stiu cum sa procedez cu ea. Refuza total sa mearga la doctor ca vrem sa o omoram. Ea din totdeauna a fost o persoana recalcitranta, mereu speriata de ceva si se manifesta prin rautate si indepartare de oameni. Sufera sa zic asa, ca mai mult ca sigur e tot boala, de o gelozia acuta cu privire la tata. Nu poate sa se duca nicaieri fara ea sa nu cumva sa il fure cineva si daca e o femeie in jur e grav chiar. Elemente din caracter nu sunt neaparat din motive de boala ac***a o influenta negativa cu indrumari gresite din partea mamei ei( mereu se certa cu ea ca are farmece etc si prob de acest gen). Refuza orice tratament. Acum am descoperit ca are si diabet si nu intelege ca trebuie sa aiba grija de ea. Refuza sa auda orice informatie, nu crede pe nimeni. Singura reactie cat de cat pe care o mai are e la mine si eu locuiesc in alt oras. Imi este frica ca daca o internez in orasul respectiv cu forta sa nu aiba alte reactii si plus nu am cum sa stau langa ea mereu cum isi doreste. Ce sa fac? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Sigada (acum 11 ani)

Incercati sa luati legatura cu un medic neurolog sau psihiatru si vedeti ce va sfatuieste, insa cel mai bine este sa gasiti o cale de a ajunge la un consult. Este o situatie dificila insa ceva trebuie facut atat pentru siguranta mamei dvs cat si a familiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buna (acum 11 ani)

Cumparati de la farmacie remediul Lachesis CH200, diluati o granula (nu au nici un gust) in ceva apa si ii dati sa bea din aceea apa o data (cantitatea nu conteaza) si osbervati efectul in urmatoarele zile. Daca efectul a fost bun repetati din cand in cand remediul. Costa 6 lei. Gelozia, suspiciunea, rautatea dinainte cat impresiile pe care le are acum arata ca acest remediu e indicat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mmb (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bbybby (acum 11 ani)

matusa mea a vut acceasi problema si singura modaliate a fost la un doctor care ia dat niste pastile sa o faca sa se linisteasca si sa doarma....parca e alt om... nu mai e nici macar cu fricile ce le avea cand era bine....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: