M-ati putea ajuta putin?As dori sfatul unui psiholog. raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de AlinTao cu 8 ani in urma

Va rog sa ma ajutati cu un sfat ceva sau orice..Cand eram mic aveam o groaza de prieteni cu care ma jucam,acum nu mai am niciunul,in viata reala, m-am inchis in mine si m-am departat de majoritatea, sunt cam timid, mi-e mai usor sa vorbesc pe net:( .E frustrant si trist.Am avut depresie dar am trecut de ea, acum am doar melancolie.Cand eram mic eram sociabil acum ma pierd cand trebuie sa vorbesc cu un adult sau cand sunt mai multi intr-un grup,poate cineva sa imi dea un sfat ce as putea face? Ma simt singur, sunt si singur la parinti, parintii ma iubesc, sunt ok dar nu e de ajuns.Practic nu am viata sociala.Pe net am cunoscut foarte multi oameni in decursul a 10 ani de cand am net dar pe net sa cunosti oameni e bullshit, nu te ajuta cu nimic.Sunt mai linistit de felul meu dar stiu sa si glumesc, mai demult ma gandeam sa plec de acasa si sa ma duc intr-o padure sa nu mai stiu de nimic dar ma gandesc la parinti...nu mai am depresie, sunt mai energic, mai ok dar melancolia ma omoara.E frustrant sa traiesti degeaba pe pamantul asta.Practic tot ce vreau sunt cativa prieteni,amici cu care sa vorbesc,vedeti avatarul meu,ma reprezinta cel mai bine,eu,singur,trist cu motanul,sincer nu vrea sa ma victimizeez dar e bullshit viata asta,in Dumnezeu cred mult insa nu ma duc la biserica, am credinta in suflet si asta e de ajuns, va dati seama ca de iubita nici nu poate fi vorba, cine ar sta cu un ''''antisocial''''''''? Sau timid sau baiat linistit? Si practic habar n-am cum sa ma comport intr-o relatie.Mai demult,mi-a zis un coleg,eram nou in clasa,de abia ma mutasem,ca fetele ma simpatizeaza,bine,unele dar eu parca fug de ele,le resping,si asta din timiditate, ati mai vazut ratat ca mine? Mi-am facut curaj sa va zic ce am scris in intrebarea asta, practic nu am avut adolescenta, copilarie am avut dar adolescenta iocsi sunt foarte frustrat si trist din cauza asta.M-am mutat de 3 ori de cand sunt la liceu si peste tot am lasat o impresie buna,am invatat,ajutam colegii, eram de treaba dar prea retras, prea in banca lui, prea timid.Sincer mai bine ma nasteam fata, ca n-am fata de baiat..macar daca as fi cine stie ce urat si aurolac.dar nu sunt.si uite asa sufar.sufar.Ce as putea face? Dati-mi va rog cateva sfaturi.Inafara de sinucide-te sau da-ti foc, ca asta o sa fac daca o sa mai sufar mult.Viata mea de acum e un bullshit.E ca un mar fara gust:( Ma consolez ca ma mai joc cu motanul, pe calculator si mai vorbesc pe internet cu prietenii virtuali.Dar e nasol tare.Ce sa fac? Mai are rost sa sper ca va fi mai bine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna dimineata, Alin! Cati ani ai? - inteleg ca esti elev la liceu. Iti recomand sa te adresezi unui psihoterapeut specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala, este recunoscuta ca fiind cea mai eficienta terapie. Cand ai avut depresie? Diagnosticul a fost pus de catre un medic psihiatru? Pentru a fi ajutat (de fapt tu inveti cum sa te ajuti, prin psihoterapie gasesti resursele interne, in asa fel incat, daca mai apare vreo problema, sistemul tau stie deja ce are de facut) trebuie sa raspunzi la niste intrebari, iar aici nu este un loc propice desfasurarii sedintei... Daca doresti, ma poti contacta la adresa de mail [email protected]
Toate bune!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

AlinTao (acum 8 ani)

Buna ziua.Am 18 ani.Multumesc mult pentru raspuns.Da ,am avut depresie acum 2-3 ani si am facut mai intai cateva atacuri de panica,apoi am dat in depresie si am mers la dr psihiatru si mi-a dat niste medicamente.Acum mai am doar melancolie asa..a mai trecut depresia dar tot ma simt melancolic si foarte singur..Am intrerupt medicamentul de la psihiatru fiindca nu am vrut sa imi dea dependenta si oricum ma simt mai ok dar persista problema prietenilor,lipsa lor mai exact si a unei iubite..:(
Ce inseamna psihoterapie cognitiv-comportamentala?Am mers la psihologul scolar dar nu prea m-am simtit asa de bine dupa.Am facut vreo 5 sedinte a cate 45 min.Totusi nu cred ca am facut ce ati zis dumneavoastra.Ci doar mi-a dat sfaturi si m-a incurajat.Sufar mult cand vad ca nu am avut nicio relatie pana acum si nici nu am amici ,prieteni deloc,asta pentru ca sunt mai timid,mai emotiv,mai linistit.:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Alin, relatiile ni le facem noi, nu vin ele inspre noi. Medicatia ai intrerupt-o treptat sau brusc? Cand ai intrerupt medicatia, cat timp ai luat, ce doza? La medicul psihiatru ai mai fost?
Psihoterapia cognitiv-comportamentala are in vedere faptul ca felul in care gandim produce anumite comportamente, iar comportamentele pe care le-am asimilat in timp determina anumite ganduri (cognitii). Prin diverse tehnici de constientizare a gandirii si a comportamentelor, individul isi creaza o personaliate adaptata realitatii, astfel incat, chiar daca mai apar situatii stresante, creierul are deja o nouoa strategie de abordare.
Ti-am scris in mesajul anterior adresa mea de mail, daca doresti sa discutam mai detaliat.Toate bune!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Noul an să vă aducă speranţă, sănătate şi fericire!
La mulţi ani!

Psihoterapeut: Gabriel Pȋrvan
E-mail: [email protected]
Telefon: 0764.443.184
Website:www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: