Ganduri intense raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Andreii97 cu 9 ani in urma

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati si pe mine! De o vreme mai indelungata am niste ganduri care nu imi dau pace de loc. Mi-a venit intr-o seara intrebarea in minte de ce sa nu fiu rau? De ce sa nu ucid? Cu ce m-ar schimba asta pe mine? Si de atunci gandul asta ma obsedeaza. Mai mereu cand vad un cutit sau ceva si e cineva prin preajma imi vine in minte si nu ma lasa in pace sau noaptea cand vreau sa adorm. Am incercat sa imi dau singur motive sa nu fac asta, am mai cautat pe net, dar tot nu vor sa ma lase. Cred ca am innebunit!(si aceste ganduri ma banutie, cum ca as fii nebun). Va rog sa ma ajutati! Am 17 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Psih. Cristina Pricop MPsih. Cristina Pricop este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,

Ceea ce descrieti, pare o tulburare obsesiv-compulsiva, pentru care v-as putea recomanda cateva sedinte de psihoterapie cognitiv-comportamentala.
Nu inseamna ca ati innebunit, este o tulburare care, desi suparatoare, totusi trece, dar este foarte greu de unul singur.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Andreii97, stai linistit, nu ai innebunit!
Intr-adevar aceste ganduri fac parte din nevroza obsesiv-compulsiva si se pot trata eficient cu ajutorul psihoterapiei coginitiv-comportamentale. Important este sa nu mai amani tratamentul, deoarece aceste manifestari se pot intensifica si anxietatea, stresul pot deveni din ce in ce mai greu de suportat.

Mai multe despre gandurile obsesive poti citi accesand acest link:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/obsesie/

Sanatate!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]

www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 9 ani)

Buna Andrei, intr-adevar psihoterapia este extrem de importanta iar primul meu sfat este s-o folosesti, iar cel de-al doilea sfat este sa rostesti in fiecare zi o rugaciune. Poate parea putin demodat pentru perioada in care traim, cand oamenii se roaga foarte foarte rar, insa pe mine m-a ajutat. Se numeste Visul Maicii Domnului, rugaciunea este scrisa intr-o carticica micuta, pe care o poti cumpara de la magazinele cu obiecte religioase. Trebuie s-o citesti in fiecare zi, o sa-ti ia cam 3-4 minute, este lunguta, dar frumoasa. De ce m-a ajutat? Aproape un an intreg si eu am avut ganduri rele, ganduri care nu ma reprezentau pe mine ca om, care ma faceau sa ma simt atat de vinovata si sa ma subestimez si in cele mai simple situatii din viata de zi cu zi. Cel caruia ii spuneam aceste ganduri era chiar iubitul meu,un om rabdator si cu sufletul bun, care nu m-a judecat, nu m-a parasit, ci m-a ajutat, si astfel, cu sprijinul lui, al catorva sedinte la psihologul scolii si nu in ultimul rand al rugaciunii de care ti-am vorbit mai devreme, am reusit, a durat un pic, dar cu fiecare zi ma simteam din ce in ce mai bine, mai puternica, eram din nou persoana activa de odinioara.Daca nu o sa gasesti carticica cu rugaciune la magazinele pe care ti le-am indicat, o poti gasi la acest link http://dindragoste.unica.ro/rugaciuni/rugaciune-5618188.php. Nu uita, foloseste din plin ajutorul care ti se ofera si daca ti se pare banala rostirea zilnica a unei rugaciuni pentru a scapa de gandurile de care vorbeai mai devreme, gandeste-te ca rugaciunea este imposibil sa-ti faca vreun rau, acelasi lucru se intampla si cu psihiatru, toate te vor ajuta. Nu te injosi, nu te subestima, nu te invinovati de toate aceste ganduri, ci simte-te special pentru ca ai curajul, vointa si puterea sa rezolvi o problema, iar primul pas l-ai facut scriindu-ne noua pe acest site, asa ca fii mandru !!! Mult, mult succes

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: