Frica raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de the_last_angel cu 13 ani in urma

Buna ,sunt deprimata si nelinistita,acum 3 ani am pierdut un copil ,am dus sarcina la bun sfarsit si am nascut o fetita ,din pacate cu probleme ,avea o boala numita ,transpozitie de vase mari la sange,am fost plimbata prin toate spitalele din oras ,pana cand am reusit sa fim transferate la institutul de boli cardiovasculare si transplant din Targu-Mures,acolo sunt cei m ai buni chirurgi,docrotul Suciu s-a ocupat de cazul fetitei mele ca si alti medici de acolo,ce am vazut in acel spital este greu de descris si de exprimat in cuvinte ,copii nascuti cu malformatii, bebelusi morti ,in fiecare zi veneau cate 2 smurduri cu bebelusi cu probleme,intr-un final fetita mea a murit ,a supravietuit doar 23 de zile dupa care a cedat la aparate,...acum am ramas iar insarcinata dar imi este frica sa mai dau nastere altui copil,cand am vazut testul de sarcina mi-am amintit tot ce am trait la prima nastere,mi-a revenitin minte ,ziua in care a murit ,inmormantarea,absolut tot ,imi este frica sa n u patesc la fel ,nu pot dormi noaptea si ma gandesc ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua
Am citit intrebarea ta si vad ca ai suferit foarte mult
Intr-un fel este normal sa iti fie frica sa nu se repete istoria si, de aceea poate fi util sa apelezi la un psiholog specializat in consiliere sai psihoterapie care te poate ajuta sa vezi ca mai exista si alte variante , alta decit cea pe care ai cunoscut-o tu astfel incit sa poti primi cu bucurie si incredere noua viata pe care o porti in burtica
Spun util pentru ca uneori suferinta si frica este foarte mare si nu putem singuri sa depasim acest prag
Iti mai pot spune ca din start ai sanse ca istoria sa nu mai fie aceeasi deoarece este alta viata, alt copil, alta sansa
Iti doresc sa fie bine sa ai o sarcina frumoasa de care sa iti amintesti cu placere
Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22, zona Universitate
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Psihologul poate oferi ajutor specializat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

O experienta dificila asa cum o descrii tu nu poate fi anulata, va fi nevoie sa inveti sa traiesti cu pierderea ta si la un moment dat sa iti iei la revedere pentru a putea fi disponibila pentru o noua realitate, cea pe care o traiesti chiar acum. Reactia naturala este sa iti fie frica, nu e nimic iesit din comun, doar ca frica nu mai are justificare pentru ca e putin probabil ca istoria sa se repete (vezi statisticile malformatiilor). Trecutul trebuie lasat acolo unde ii este locul, in trecut. Iar acum prezentul este singurul pe care poti avea control si sa te bucuri de experienta maternitatii. Observ ca din ceea ce scrii, te-ai focusat pe trecut aducandu-l in prezent. Asa se formeaza gandurile anxioase si depresia. Te poti orienta catre aspectele bune, pozitive ale vietii din prezent si te poti raporta la trecut ca la o experienta din care ai invatat ca viata are lumini si umbre, oentru ca numai in acest fel putem aprecia diversitatea si farmecul experientelor.
Ai grija de tine si de fiinta care urmeaza sa se nasca!

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

the_last_angel (acum 13 ani)

scuza-ma dar cine esti si ce legatura au plantele acele cu problema mea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Niciuna. E doar un escroc care incearca sa-si promoveze tot felul de p***ai ca fiind panacee universale. Daca a putut sa ii spuna unui baiat al carui tata are o tumora cerebrala grava sa ii dea sa suga nu stiu ce granule ca ii trece...iti poti imagina...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

the_last_angel (acum 13 ani)

m-am gandit si eu ....chiar cautam pe internet despre facrmacii homeopatice,cred ca o fi ci neva care consuma plante etnobotanice si a cam incurcat cuvintele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Eu nu cred in asa ceva, la fel cum nu cred in produse naturiste. Si asta dupa ce am incercat si nu au functionat nici cat negru sub unghie. Mai nou am vazut ca s-au organizat niste proteste impotriva acestor produse facute mai mult ca sa stoarca bani decat ca sa ajute... Oricum macar efect placebo pot avea, insa nu altceva. In fine.
Legat de problema ta, daca ai posibilitatea, incearca sa mergi la un psiholog. Daca nu, pe de o parte fa-ti absolut toate analizele in timpul sarcinii (inclusiv amniocenteza daca e cazul), sfat genetic etc etc si pe de alta, gaseste-ti activitati placute, gandeste pozitiv, fa lucruri care iti plac. Vei avea noroc de o sarcina in care va fi cald si placut, vei putea sa iesi, sa te plimbi, sa faci ce iti place.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

the_last_angel (acum 13 ani)

iti multumesc pentru sfat ,de obiceu iau in serios sfaturile bune care ma indeamna sa gandesc pozitiv,dar nu cred ca as putea sa merg la un psiholog,nici nu stiu ce as putea sa discut cu el si nici nu cred ca m-ar putea ajuta,de fapt nu am fost niciodata,cat despre analize de data aceasta vreau sa le fac pe toate ,la prima sarcina nici un medic nu m-a informat decat cu privire la starea sarcinii ,am fost trimisa de la unul la altul ,pana cand in a cincea luna de sarcina mi-a spus ca am o infectie care ar putea dauna sarcinii,nici nu mai stiam pe cine sa cred,si eu sper ca de data aceasta sa copilul sa fie sanatos,nu cred ca as mai putea suferi inca o pierdere,inca o data va multumesc tuturor pt sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

incepe o psihoterapie ,trebuie sa-ti gasesti resursele

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

100 de homeopati fata de...cati alopati? Pai se "puate"?! :))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

the_last_angel (acum 13 ani)

ceea ce mi-a spus iuli ,mi-a confirmat si mama mea ,care este medic de familie si intr-adevar ai si tu partea ta de dreptate,dar eu nu cred in aceste plante si nici in rezultatele lor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psh Ioana Panculescu (acum 13 ani)

iti recomand daca nu vrei sa mergi la psiholog ,macar citeste cartea Psihanaliza maternitatii
Monique Bydlovsky

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: