Frate-miu ar putea inebuni.El s-a despartit de prietena lui dar ea numai vrea sa plece din casa noastra raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Smarian cu 9 ani in urma

Au vreo 2 ani jumate impreuna. dar de o luna sumate incercam sa scapam de ea, pentru ca frate-miu ia zis sa se lase de fumat iarba findca ea a inceput sa fumeze prea des, si se duc foarte multi bani aiurea si problema mai e ca ea nu-si mai suporta nici prietenii nici parintii,mama ei vrea sa o ajute dar ea nu vrea ajutor si o uraste, il uraste si pe varul ei care nu s-a vazut decat de cateva ori in viata si nu ia facut nimic... pur si simplu nu-i mai suporta pe toti, zice ca noi suntem singura ei familie,usor a inceput sa nu-l mai suporte nici pe celalalt frate al meu. Ea tot continua sa zica ce a citit pe net de:indigo child, de legea atractiei, telepatie... si mai zice ca asta e alegerea ei, nu avem ce sa facem in privinta asta.Tatal meu dupa multa cearta ce era in casa, a chemat politia, politia la urma a chemat niste medici sa ii faca un control.cand au ajuns medicii, una dintre ei s-a luat de frate-miu fara sa asculte povestea si ia zis "tu vrei doar sa scapi de fata asta sa te duci cu altele, crezi ca nu va cunosc eu pe voi baietii" pe urma politisti s-au certat cu ea findca ei au inteles povestea... pe urma au duso la control, dar controlul a fost in felul urmator:
Doctora o intreaba "in ce zi suntem azi?" si ea ii zice exact in ce zi era atunci, si Doctora "hai ma plecati de aici cu problema voastra de cuplu" Frate-miu a ramas mirat cand a auzit.Dupa 3-4 zile au fost la psiholog impreuna (cu greu), si acolo a fost o psiholoaga foarte prietenoasa, a vorbit cu amandoi, a inteles, si ia zis ca e mai grav decat credea si trebuie sa o interneze la psihiatru si ia facut trimitere.Cand au ajuns unde ia zis psiholoaga,acolo a vazut cum se face treaba in romania... au avut de asteptat 3 ore pe coridor findca un om a fost adus acolo findca a injunghiat de 3 ori pe cineva si a facut circ acolo, si 2 paznici mari nu au putut sa-l tina pe omul acela si au stat 3 ore sa-l calmeze cand acel om trebuia bagat la inchisoare nu adus la psihiatru...si pe urma ia comandat o pizza criminalului... si dupa ce se termina circul, vine un medic ( o fata tanara), se uita la frate-miu si la prietena lui zambind si ii intreaba zambind "va drogati? aveti tatuaje? frate-miu ii zice "de ce ne puneti intrebarile astea? noi am venit aici ca avem o problema." si medicu nici nu ii asculta povestea si ii spunea "nu am timp de problema voastra de cuplu".frate-miu cred ca o sa inebuneasca daca nu se rezolva problema asta, findca el s-a mutat aici cu noi doar o perioada scurta pana isi gaseste in alta parte sa se mute, dar ea nu vrea sa mai plece de aici, si el numai vrea sa fie impreuna cu ea findca nu asculta deloc si se duc foarte multi bani aiurea. Si el acum se simte vinovat pentru tot ce se intampla.
Noi nu vrem sa o dam afara cu forta findca nu are unde sa se duca si nici ea nu vrea sa fie ajutata de nimeni, doar vrea sa ramana aici, motivele ei sunt ca se crede indigo child si ca asta este alegerea ei, si "sa terminam cu p***aile astea".Parintii mei nu o mai suporta findca s-a certat cu ei si era sa o lovesca pe mama, a inceput sa fumeze tigari una dupa alta, nici de fumat iarba nu se lasa si chiar are probleme, findca si psiholoaga a zis asta.
Ce putem face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Smarian (acum 9 ani)

Am uitat sa mai adaug.Mama ei este in italia si vrea sa o ajute trimitandui bani sa inchirieze o garsoniera, un prieten de al ei din copilarie (pe care ea il uraste) ia zis dupa ce la insultat de nenumarate ori "poate acum nu ne putem intelege, dar la mine usa e deschisa cand te razgandesti" si a plecat. ar avea 2 variante unde sa se duca, dar nu vrea sa fie ajutata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Imi pare rau, cred ca va este foarte greu cu toata acesta situatie!
Mai incercati sa apelati la psihoterapie. Informatii gasiti accesand aceste link-uri sau in site-ul Psihoutil.
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

http://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/

Toate cele bune!
Psih. Gabriel Pȋrvan
Mail: [email protected]
Tel.: 0764.443.184

www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

yuri boyka (acum 9 ani)

prietene cunosc pe cineva care o poate ajuta pe prietena fratelui tau.sa imi scrii pe mailu asta [email protected] vorbim mai multe acolo

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: