Educatie copil 3 ani raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Annya74 cu 13 ani in urma

Am o nelamurire.
Cum e mai bine sa ma comport cu fiulmeu de 3 ani?
E bine sa nu ma feresc de el cand sunt in baie goala sau sa ma feresc?
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Preda Antoaneta MPsih. Preda Antoaneta este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Veti gasi o cale de mijloc, in sensul ca, nu umblati banuiesc goala prin toata casa, dar daca sunteti in baie si copilul are nevoie la toaleta, mic fiind, asta este. Il invatam cand si cum se bate la usa, dar nu ne ferim exagerat. Pana la urma, daca va uitati la adolescenti pe strada veti vedea cum reactioneaza cand vad un san gol sau o persoana de sex feminin ceva mai dezvelita. Foarte putini sunt cei care nu au nici o reactie, deoarece parintii, de mici nu au exagerat cu aceasta fereala. Un copil echilibrat nu va ajunge sa se uite pe gaura cheii. Plecam de la principiul ca tot ce este interzis genereaza o curiozitate mare si are efectul invers decat cel asteptat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Annya74 (acum 13 ani)

Multumesc frumos pentru sfat.
NU obisnuiesc sa umblu goala prin casa ,insa nu stiam cum e mai sanatos pentru copilla baie exact in situatia exemplului dv.
Ozi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sonia (acum 13 ani)

Da, trebuie gasita o cale de mijloc. Copilul trebuie sa inteleaga ca nu se merge in pielea goala prin casa sau pe afara, dar nici nu ne ferim nejustificat de goliciune, o stare pana la urma naturala. Trebuie sa inteleaga ca exista anumite momente intime pe care omul le petrece cu el insusi sau cu partenerul, dar ca goliciunea nu este o rusine atata timp cat nu este expusa in mod ostentativ. Eu pot sa iti spun experienta proprie: eu sunt femeie, mama mea nu s-a ferit de mine in mod special, adica am vazut-o si goala de multe ori (sau cel putin in chiloti), dar nici nu faceam baie impreuna sau astfel de manifestari. Cu tatal meu, fiind de sex opus, a fost ceva mai retinuta treaba, insa tin minte ca in ingenuitatea si curiozitatea mea, daca atunci cand eram mica mama ma trimitea sa ii spun ceva si el facea pipi, eu ma cam uitam la partile lui intime iar el nu se ferea, adica nu o lua la fuga, dar nici nu ma incuraja. Astfel am crescut cu ideea ca barbatii si femeile au parti intime pe care nu le expun tuturor dar care nici nu reprezinta motiv de rusine. Stiu de cand eram mica mica cum sta treaba cu relatiile sexuale, cam ce se intampla si de ce si de aceea nu am avut curiozitatea sa incerc cu oricine sau de la varste fragede. Am fost virgina pana dupa 20 de ani tocmai pt ca tot ce tine de latura intima mi-a fost explicat ca fiind ceva natural dar in acelasi timp privat. Copilului trebuie sa ii explici de mic pentru ca de la adolescenta incolo nu mai poti sa mai discuti la fel si poate va fi prea tarziu. Daca de cand e mic stie cum sta treaba (nu cu barza si alte p***ai, dar nici cu prea multe detalii sau explicitari), nu va avea curiozitati mai tarziu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Cred ca este mai decent sa te feresti. Mi se pare odios ca o mama sa stea fara chiloti in fata fiului ei. Nu de la mama trebuie sa invete copilul cum arata o femeie dezbracata. Daca fiul are curiozitati, poate sa-i arate o fotografie a unei persoane dezbracate si i se poate explica faptul ca nu este decent ca un adult sa-si arate partile intime copilului sau sau altor persoane. Nu exagerati cu educatia sexuala, cu elementele anatomice expuse la orice varsta. Astea sunt niste modernisme care seamana mai degraba a eschibitionism.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

smarti (acum 13 ani)

se spune ''''EXHIBITIONISM''''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Smarti, cauta in DEX. Se scrie cum am scris eu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

Am cautat eu in DEX. "Eschibitionism" nu exista.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psh Ioana Panculescu (acum 13 ani)

va recomand pentru a fi mai sigura ca rolul de mimica il indeplini ca la carte sa faceti niste cursuri de parenting Ajuta f mult .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacryma_80 (acum 13 ani)

baiatul meu, la 3 ani, voia sa vada ........i-am zis ca femeile nu au cuc, si atunci a vrut sa ii arat ca eu nu am cuc ..................in fata copilului stai sumar imbracata, dar nicidecum dezbracata complet.am o prietena care are fata de 2 ani, si cand a venit in vizita si a pus-o pe oala, baiatul meu a vazut ca fata nu are cuc.....copilului tre sa ii explici pe intelesul lui ca nu e rusine ca mama sa il vada dezbracat, dar mama nu tre sa fie vazuta de el.....sa i se explice ca sunt anumite parti ale corpului care nu tre atinse decat de parintii lui atunci cand il spala,si daca se intampla sa fie atins de alte persoane sa spuna parintilor.sunt atatea cazuri de copii abuzati si din cauza faptului ca parintii nu i-au invatat sa spuna daca se intampla ceva.am patit odata in tren.....era un individ, a venit la copilul meu si a inceput sa il mangaie pe cap si i-a dat bomboane sau ceva, nu-mi amintesc,.in ochii mei!!! baiatul meu a aruncat bomboanele pe jos si a zis NU TE CUNOSC,PLEACA si a inceput sa strige la mine.un copil tre educat de mic, chiar daca parintii cred ca el nu intelege, daca astepti sa inteleaga, va fi mai greu.deexemplu, i-am spus rugaciunea TATAL NOSTRU din prima zi de viata......pe la un an, in timp ce ii spuneam rugaciunea, a inceput sa bodogane in limba lui.....el spunea rugaciunea asa cum putea si chiar daca nu reusea sa vorbeasca , el o stia pe de rost deja.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DEAA (acum 13 ani)

fetita mea, cand avea trei ani, m-a intrebat: cand o sa fiu mare o sa am si eu par la pasarica ?
bineinteles ca m-a bufnit rasul si i-am raspuns: da, o sa-ti creasca si tie parul peste tot.............
Dvs fiind femeie, nu trebuie sa va expuneti goala prin casa, dar - daca vrea sa intre in baie - il invatati sa bata la usa; daca se intampla sa intre fara sa va anunte, asta e......cred ca e mai bine sa va vada de mic asa dezbracata, pt ca nu va mai fi curios cand va creste

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

smarti (acum 13 ani)

Uite cam asa se face educatia fetitelor : Alinutza este trezita in toiul noptii de o pasare care batea cu ciocul in geam.Speriata fuge in camera mamei ei ,o trezeste si ii spune:mami,mami ma maninca pasarica.La care mama ii raspunde :scarpina-te !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 13 ani)

DOAMNA. NU CRED CA TREBUIE SA VA FERITI DE COPIL ,CAND FACETI BAIE SAU STATI GOALA PRIN CASA. PAREREA MEA ESTE CA SINGURA AVERE ADEVARATA A OMULUI ESTE CORPUL .NU TREBUIE SA NE FIE RUSINE CU CEEA CE NUMIM CORPUL NOSTRU DECI PUTETI MERGE PRIN CASA ;SI ,SA VA SPALATI GOALA .DACA VA VETI FERI COPILUL TOT O SA CAUTE SA VA VADA GOALA. ESTE O FALSA PUDOARE .TREBUIE SA NE MANDRIM CU CORPUL NOSTRU.IN ALTE TARI ,MAMA IL INITIAZA IN VIATA SEXUALA PE BAIAT DE LA VARSTE MICI .DECI......... .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Socrate (acum 13 ani)

Da n-aveti o incuietoare la baie??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

smarti (acum 13 ani)

Daca pui o asemenea intrebare,inclin sa cred ca nu esti foarte in virsta fata de fiu tau.As spune ca esti cu citiva anisori mai mare cu toate ca fizic nu-i posibil.Stau si-mi imaginez cam ce gindeai cind te-a surprins fiitu in baie ,goala...''''sa sar pe fereastraaaa?!?!? sa pun mina la saaaaani?!?! sa pun mina la ...jos intre picioaaaareeeee?!?!? sa tiiiip?! OOOOF !!! Mama-mama.Asa de amorul discutiei ,poti sa ne spui ce virsta ai? Nu mai intreb cite clase ca ...nu are rost.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ella (acum 13 ani)

se poate face educatie de acest tip,chiar placuta si interesanta ,prin arta,exista muzee,statui,albume de arta,se poate incepe prin ai arata imagini de ingerasi [ statui ]. arta greaca,romana,chiar si romaneasca veche e plina de nuduri. pot fi explicate [ si pipaite ] fara a avea retineri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARI (acum 13 ani)

este bine sa va vada dezbracata copilul dar in limita bunului simt .Nu e vorba de nici o incuietoare de nici un motiv ca daca va feriti copilul va cauta tot timpul o cale sa va vada dezbracata . e mai bine sa va vada si sa va feriti discret ca sa nusi dea seama. EU am un copil de 8 ani si ma schimb de fata cu el cateodata asa se nimereste dar nu se uita ca de mic mam schimbat de fata cu el si nu mai este curios ,.asta este parerea mea nu conteaza daca este baiat sau fata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 13 ani)

Mari, daca ai un BAIAT de 8 ani, este deplasat sa te dezbraci de fata cu el. Nu ai unde sa te dezbraci decat cu el de fata? Mi se pare deplasat un astfel de comportament. Gasiti pe internet destule poze, cred, cu femei/barbati dezbracate/i, deci nu-i cazul sa faceti diferentele anatomice pe propria piele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

...asa mi se pare si mie normal..am un baiat de 6 ani si nu avem nici o problema in privinta asta....nu este curios pentru ca atunci cand s-a intamplat sa intre in baie si eu faceam dus nu m-am ferit de el...
...cred ca daca ma ascundeam ii trezeam curiozitatea si chiar e neplacut sa-l surprinzi pandindu-te pe gaura cheii....
..normal ca tine de bunul simt sa nu defilezi prin casa dezbracata....dar exista momente cand te poate surprinde in asemenea ipostaze....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina (acum 13 ani)

Eu daca as avea copil as cauta sa fac dus cand mai e cineva acasa ca sa poata sta cu copilul:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2