Dubla personalitate raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de hamster27 cu 13 ani in urma

Buna ziua,

Am 23 de ani, sunt fata. Am fost diagnosticata de un medic acum ceva timp ca ac***a dubla personalitate, dupa ce i-am descris episoade din viata mea (car au loc inca de acum 10-12 ani), cu o frecventa de o data la cateva zile, si doar acasa, in familie.
Iata ce am gasit si pe internet:

"Dubla personalitate este o forma de boala psihica si ea necesita tratament de specialitate, imediat dupa ce bolnavul ori apartinatorii lui, isi dau seama de aceasta situatie.
Modul de manifestare este diferit de cel normal, persoana in cauza trece de la o stare de manifestare la alta si de regula cel in cauza nu-si mai aminteste cum s-a comportat, cum a reactionat anterior. Important este ca bolnavul sa fie tratat pentru a nu se crea situatii nedorite, cand cel in cauza isi poate face rau siesi ori celor din jurul lui.
Desigur ca exista si situatii cand oamenii spun cam asa: nici nu stiu de ce am facut cutare lucru sau m-am comportat asa, parca nici nu as fi fost eu. Desigur ca, acest lucru accidental i se poate intampla oricui, insa daca aceste stari necontrolate invadeaza deseori persoana respectiva, este clar ca este vorba de o boala psihica ce poate fi stapanita doar cu medicatia prescrisa de medicul psihiatru. "

As dori sa stiu cam care este tratamentul, in ce consta si daca trebuie luat permanent, sau doar pana cand se observa ameliorari? Nu am posibilitatea (de niciun fel, daca intelegeti) sa vizitez o clinica de specialitate chiar acum, si de asta cer sfatul aici.
Va rog fara mistouri/ raspunsuri ale persoanelor care nu stiu, nu au intalnit, dar vor sa isi dea cu parerea sau sa insulte ca sa se creada superioare pentru ca nu au asa ceva. Mi s-a mai intamplat si am lasat balta topicul.
Astept cateva clarificari de la un psihiatru, daca exista si modalitati alternative de terapie, excluzand medicamentatia. Crizele pe care le fac sunt grave, am fost inregistrata- insult, urlu. Apoi nu-mi amintesc decat franturi si stiu ca s-a intaplat IAR ceva, stiu ca nu a fost bine si nu stiu de la ce a pornit. Mi se intapla cu precadere seara. Am ajuns sa agresez si fizic membrii familiei, pe care cand sunt constienta ii iubesc din tot sufletul si as muri pt ei; de aceea vreau un ajutor urgent, altfel ajung si la inchisoare pentru o problema psihica pe care nimeni nu o baga de seama si prefera sa ma numeasca "nesimtita", "prefacuta" sau sa ma insulte- asa e la noi in tara mentalitatea- ceea ce imi agraveaza starea. Vreau sa fiu normala! Va rog! Repet, doar raspunsuri de la specialisti in psihiatrie. De aceea am scris in aceasta rubrica.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

Iuli (acum 13 ani)

Din cate stiu nu exista psihiatri care raspund pe forum ci doar psihologi. Poate te ajuta dansii. Eu tot ce pot sa iti spun este ca ai nevoie de un consult amanuntit la un medic psihiatru care sa iti stabileasca un tratament adecvat. Nu va putea nimeni din lume sa iti dea un tratament prin Internet, mai ales fiind vorba despre o afectiune psihiatrica (schizofrenie), stiut fiind faptul ca aceste afectiuni difera de la pacient la pacient.
Consultatiile la policlinicile de stat sunt gratuite iar la spitale de asemenea. Nu stiu din ce alt motiv ai putea sa nu mergi la consult, dar acesta se impune daca nu vrei sa ajungi sa faci rau cuiva drag intr-un astfel de acces. Iti pot povesti ca stiu o persoana (un tanar inteligent, un baiat bun si foarte la locul lui) care intr-un acces de acest gen i-a dat foc sotiei de care era extrem de indragostit. Insa aceste boli nu tin cont de nimic. Din fericire exista tratament, dar trebuie prescris de medic.

Iti doresc multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara,
din ce ne spui cred ca ai nevoie de un diagnostic pus de un medic psihiatru pentru ca este posibil sa ai nevoie de tratament medicamentos.Mentionez ca investigatiile sunt gratuite (platite de Casa de Asigurari) si medicamentele in mare parte compensate.Dupa aceea te poate vedea un psihoterapeut care sa evaluze posibilitatile de psihoterapie (care nu sunt decontate de Casa de Asigurari de Sanatate)
Toate cele bune!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara
Mergeti la un consult psihiatric pentru un diagnostic exact - diagnosticul de personalitate dubla/ multipla nu este o categorie nosologica exacta - poate fi vorba de episoade de alta natura din cadrul altei patologii.
De asemenea, aveti nevoie de sedinte de psihoterapie.
Sanatate!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel (acum 9 ani)

Doamna Psiholog Antonia Isacu,acum doi ani am fost la d.voastra la cabinet cu acelasi caz (dubla personalitate) si acum mi-am revenit complet( am doar o singura personalitate) . Eu sunt din Galati si mereu spun de d.voastra tuturor! Sunteti o dna. psiholog speciala!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 13 ani)

nu stiu ce sa mai fac, mi-e frica pana si de mine..am citit tot ce e posibil pe net despre schizofrenie din teama ca sufar.. nu pot sa ma duc la doctor,mi-e frica, de absolut orice. am observat ca daca vorbesc cu un prieten f bun ma simt mult mai bine dar nu am incredere ca ma intelege poate vrea doar sa rada..se poate ajunge la sinucidere? mi-este frica sa nu recurg la asa ceva, lasandu-ma coplesita de teama ce ma cuprinde cateodata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Beatrice (acum 12 ani)

Buna Magda , sint o persoana foarte deschisa care vrea sa te ajute , nu sint Phihiatru nici Psiholog insa daca vrei iti pot recomanda o persoana de incredere .
Eu am ajuns intr-o situatie de neiesit din cauza problemelor familiale .Am avut un uicid in familie,fratele meu de 23 ani , si de atunci nu mai ma pot aduna.
Aceste chestii nu sint de joaca ;de la depresii dau instabilitati Psihice nu mai e decit un pas,iar in cazul in care nici nu iti dai seama, u vreu sa te sperii dar e si mai grav .
Domnul de care iti vb este un fost medic de la spitalul Alexandru Obreja (9) care consulta si este si terapeut. Daca te decizi sa stii ca nimic nu mai conteaza , nici macar banii ;ca sa ai o viata normala.
Din pacate uniii dintre noi din diferite motive ajungem in cazurile acestea insa oameni cu suflet cum ar fi acest medic ne ajuta .
Se numeste Dr .Ciumageanu , poti citi despre el si pe net , e foarte renumit , o persoana tinara , care stie sa te asculte si cum sa te vindece .Datorita lui pot spune ca am acum o viata echilibrata.
Bafta multa, si nu sta pe ginduri ................nimic nu e mai important decit persoana ta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crcygtv (acum 12 ani)

drdchch

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bachus1995 (acum 12 ani)

buna magda
Si eu trec prin aceeasi situatie ca si tine,insa am invatat sa tin sub control totul.daca vrei putem vorbi mai multe despre asta.oricum sa nu iti faci prea multe griji,eu am reusit fara psiholog sau psihiatru sa stapanesc cealalta personalitate a mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bianca (acum 11 ani)

Buna,

Ce mai faci? Vad ca ai postat deja de ceva vreme si ma intreb cum si daca ti-ai putut rezolva din probleme. Eu am probleme cu sotul meu si ma intreb ce are si daca are ceva sau mi-e firca ca s-ar putea sa fi dezvoltat eu ceva din cauza problemelor....nu stiu, dar tar cred ca am nevoie de ajutor si eu, cu sotul sau cu amdoi...
Te rog sa imi spui daca si cum ti-ai rezolvat problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 10 ani)

Isus e rasp unusual

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hamster27 (acum 10 ani)

Buna. Prin meditatie si yoga si Osho (video pe youtube, carti) am devenit alt om. Si credinta si pretuirea vietii. Sunt alt om si sper ca si sotul tau sa isi revina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ovidiu101 (acum 10 ani)

http://www.institutuldefilosofie.ro/e107_files/downloads/CFP/Extrase%20CFP%20nr.%201-2011/extras%2008.%20Maria-Elena%20Osiceanu%20-%20Personalitatea%20multipla%20%5BCFP%20nr.%201-2011%5D.pdf

este o scurta descriere a personalitatii multiple

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 10 ani)

Isus e raspunsul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela Frincu (acum 8 ani)

IATA cum am rezolvat eu:am citit 40 de zile Acatistul Maicii Domnului ,in aceeasi perioada post,spovedit ,mets la 7 masluri.
Trebuie spovedit dupa Indreptarul de spovedanie pentru a se rezolva exact dupa 40 de zile.
Daca ascundeti ceva effectul va intarzia sa apara!
Nu uitati:preotul dezleaga tot ceea ce aude.
Se poate face de catre parinti ,frati ,pentru cel agitat.
Nu va Costa nimic,doar sa aveti 100/ credint a si Veti reusi!
Doamne Ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11624083970 (acum 2 ani)

Sant in aceiasi situatie ca tine spunemi daca ai gasit soluti.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21626749861 (acum 2 ani)

Buna tuturor, vin si eu, cu un delay de cativa ani din pacate. As dori sa va fac viata mai usoara prin a va clarifica unele lucruri daca vorbim despre personalitate multipla(dissociative identity disorder). In primul rand, nu e ceva ce se dezvolta spontan in orice moment din viata. Este o urmare a unor traume REPETATE in timpul copilariei, cand creierul nu este dezvoltat complet. Daca observati simptome bruste ale acestei afectiuni la maturitate, ori trebuie sa investigati si sa vedeti daca pe parcursul vietii nu cumva le-ati mai dovedit, dar nu sti bagat de seama, ori sa luati in considerare un alt diagnostic, ca Bipolar sau Borderline Personality Disorder.
In al doilea rand, aceasta tulburare nu se rezolva cu medicatie. Medicamentele nu pot decat sa amelioreze din simptomele adiacente, cum ar fi depresia, anxietatea, sau comorbiditati organice, precum dereglari gastrointestinale. Da, pot aparea, depinde de om.
Aceasta tulburare este una disociative, asa ca as ruga pe fiecare sa se informeze mai mult pe subiectul de disociere.
Acest comentariu vine de la o persoana ce traieste aceste lucruri. Va urez tuturor multa sanatate si noroc in procesul de a va intelege pe voi insiva. Va aud, va inteleg si vreau sa va fac treaba mai usoara pe cat pot. Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: